Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Skoré dáta z pozorovaní vykonaných Vesmírnym teleskopom Jamesa Webba boli zrejme nesprávne vyhodnotené, informujú vedci v novej štúdii zverejnenej v žurnále Nature. Medzi astronómami podľa nich nastala menšia panika, keďže sa zdá, že prístroje neprešli dostatočnou kalibráciou a zmeny v nej teraz odborníkov nútia, aby sa na prvé dáta pozreli znovu.

Uponáhľali sa?

Množstvo astronómov začalo so skúmaním získaných dát prakticky okamžite a chvíľu potom zverejňovali svoje zistenia na  predpublikačných serveroch, ktoré sú určené pre kontrolu štúdie pred tým, než dôjde k ich oficiálnemu potvrdeniu a prípadnému zverejneniu v magazínoch a podobne. Teraz sa však musia tými istými štúdiami zaoberať znovu, píše Futurism.

Našťastie sa zdá, že tie najdôležitejšie objavy ovplyvnené nie sú a kandidáti na najvzdialenejšiu objavenú galaxiu ostávajú skutoční. Vedcov teraz ale čaká komplikované obdobie, keďže sa musia znovu zaoberať prvými štúdiami a zistiť, ako ich reprodukovať s novými číslami, ktoré vyplývajú z upravenej kalibrácie teleskopu.

NASA/ESA/CSA

Ohlásenie ďalších kalibrácií je očakávané v najbližších týždňoch a má zmenšiť ich chybovosť z desiatok percent na len niekoľko percent, čo zásadne pomôže astronómom, ktorí mali vážne problémy práve s touto rozladenosťou. Presnosť pozorovaní sa má ale zlepšovať ešte niekoľko ďalších mesiacov, až nakoniec dosiahne vrchol a maximálnu možnú presnosť kalibrácie zrkadiel a ostatných pozorovacích nástrojov.

Nepomohli ani mikrometeoridy

Napriek tomu, že životnosť Webbovho teleskopu je 20 rokov, strety s vesmírnymi telesami a kozmické podmienky budú postupne poškodzovať jeho zrkadlá a slnečný štít.

„Na výkonnosť teleskopu majú len mierny vplyv, ktorý sa ešte nateraz nedá zmerať,“ uviedli vedci. Najviac sa však obávajú postupného zhoršovania stavu primárneho zrkadla v dôsledku zásahu mikrometeoridmi.

Boli upozornení

„Vedeli sme, že to nebude od začiatku dokonalé,“ vysvetľuje astronómka Martha Boyer z Vedeckého inštitútu vesmírnych teleskopov (STScl), ktorý všetkých upozorňoval, že počiatočné kalibrácie sú pomerne kostrbaté. Jedná sa totiž o úplne nové zariadenie a odborníci naďalej pracujú na tom, aby sa naučili s presnosťou ovládať všetky drobné detaily.

Kalibráciou prechádzajú všetky teleskopy a väčšinou prebieha tak, že sa dívajú na známe a dobre zmerané hviezdy, pričom dáta získané novým teleskopom porovnávajú s dátami iných teleskopov a observatórií. Na základe rozdielov je potom možné teleskop kalibrovať tak, aby boli ďalšie pozorovania čo najpresnejšie.

Northrop Grumman

Azda najväčším problémom JWST je momentálne zariadenie NIRCam, ktoré bolo intenzívne využívané astronómami už od začiatku a v rámci kalibrácií ho preto stihli nasmerovať len na jednu alebo dve kalibračné hviezdy. Dáta pritom získavali iba jedným z desiatich detektorov, ktorými je toto zariadenie vybavené a na základe jedného detektoru kalibrovali aj zvyšných deväť.

Práve tam došlo k problému, ktorý sa teraz snažia napraviť. K žiadnej katastrofe síce nedošlo, no vedci budú mať v rukách na chvíľu o čosi viac práce, než si priali.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú