Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pomocou dát najvýkonnejšieho vesmírneho teleskopu JWST sa vedcom podarilo definitívne potvrdiť objav doteraz najstaršej galaxie, informuje portál Interesting Engineering. Maisieina galaxia je tak najnovším držiteľom rekordu najstaršej galaxie, ktorá je však zároveň najmladšia – istým spôsobom. Dôvodom je totiž enormná vzdialenosť.

Dívame sa na začiatok kozmu

Galaxia nesie technický názov CEERS-93316, avšak po dcére jedného z objaviteľov bola pomenovaná Maisieina galaxia. Svetlo, ktoré k nám z tejto galaxie dopadlo, odštartovalo svoju púť vo vzdialenosti 12,6 miliardy svetelných rokov, avšak kvôli rozpínaniu kozmu je jej skutočná vzdialenosť až približne 25,7 miliardy svetelných rokov, píše Kalifornská univerzita v Los Angeles.

Podľa pozorovaní Maisieina galaxia pochádza z obdobia len 390 miliónov rokov po Veľkom tresku a jej sledovanie môže vedcom pomôcť objasniť to, ako sa vesmír vyvíjal a ako vznikali a fungovali prvé galaxie či hviezdy. Je zároveň jednou z prvých vzdialených galaxií, ktoré JWST identifikoval, a tiež prvou, ktorú sa podarilo overiť pomocou podrobnej spektrografie.

NASA/STScI/CEERS/TACC/The University of Texas at Austin/S. Finkelstein/M. Bagley.

Je preto možné, že si tento rekord neudrží príliš dlho a čoskoro sa podarí objaviť ešte staršiu galaxiu. Po prvý raz sa ju podarilo pozorovať ešte v júni 2022 a vedci majú v rukách množstvo ďalších kandidátov, ktorí čakajú na podrobnú spektrografiu a následné overenie veku, vzdialenosti a ďalších parametrov. Tieto prastaré objekty sa od dnešných galaxií poriadne líšia a v niektorých prípadoch je ťažké zistiť, či vôbec ide o galaxiu.

Najstaršia čierna diera

Len nedávno sa astronómom podarilo identifikovať aj doteraz najstaršiu čiernu dieru. Predmetná supermasívna čierna diera svojou hmotnosťou presahuje 9 miliónov násobkov hmotnosti Slnka, pričom neustále aktívne požiera materiál a uvoľňuje hmotu z priestoru okolo nej. Existovať mala už pred 13,2 miliardami rokov.

Niektoré poháňa temná hmota

Niekoľko extrémne vzdialených hviezd ešte donedávna vedci považovali takisto za prastaré galaxie. Tieto tri objekty nesú označenia JADES-GS-z13-0, JADES-GS-z12-0 a JADES-GS-z11-0 a ako naznačuje nedávna štúdia, v skutočnosti môžu byť jedinečnou formou exotických hviezd, ktoré sa doteraz ľudstvu nepodarilo nájsť.

Presnejšie má ísť o takzvané temné hviezdy, ktoré poháňa namiesto klasickej fúzia temná hmota. Využívanie temnej hmoty ako paliva vo hviezdach má fungovať vďaka jej špeciálnej vlastnosti. Častice temnej hmoty sa totiž majú dokázať navzájom anihilovať, pričom zmiznú a uvolnia obrovské množstvo energie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú