Čínsky výrobca smartfónov OnePlus, nedávno čelil kritike za zbieranie citlivých dát používateľov, no teraz by mohla spoločnosť čeliť ešte vážnejšiemu problému. V ohrození majú byť peniaze zákazníkov. 

Na platforme Reddit a diskusnom fóre čínskeho výrobcu sa začali objavovať príspevky používateľov, ktorí nedávno zaznamenali podvodné platby z ich kreditných kariet. Spoločným znakom týchto podvodov má byť to, že používatelia svoje platobné údaje predtým využili pri platbe na oficiálnej stránke OnePlus. Špekulácie teda nahrávajú tomu, že citlivé informácie mohli uniknúť práve vinou čínskej spoločnosti, respektíve niektorej zo služieb, ktoré využíva na uskutočnenie a overenie transakcií vo svojom e-shope.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot / OnePlus

Analýzu oficiálnej stránky už vykonala bezpečnostná spoločnosť Fidus, ktorej údaje naznačujú, že zraniteľnosť sa môže dotýkať platformy Magento eCommerce, ktorú OnePlus využíva. Samotný čínsky výrobca by teda nemusel byť priamo na vine, no únik dát sa môže týkať všetkých zákazníkov, ktorý si priamo zakúpili niektorý z produktov v oficiálnom internetovom obchode na webe OnePlus.net.

OnePlus záležitosť vyšetruje

Väčšina sťažností sa začala objavovať cez víkend, pričom OnePlus už zverejnil aj oficiálne stanovisko. Ani samotná spoločnosť zatiaľ nemôže potvrdiť, či skutočne došlo k úniku dát, no záležitosť prioritne vyšetruje. Mimo ohrozenia sú používatelia, ktorí nevyužili priame zadanie údajov z platobnej karty, ale platili napríklad cez službu PayPal. Rovnako nie sú predmetom ohrozenia ani používatelia OnePlus zariadení.

Zobraziť celú galériu (2)
Dávid Igaz / FonTech

Nenechaj si ujsť
OnePlus priznáva, že zbiera citlivé dáta o používateľoch. Čoskoro to vraj vypne

Spoločnosť zároveň uvádza, že chyba nie je ani na strane platformy Magento eCommerce, ktorú od roku 2014 nevyužíva. Vyšetrovanie prípadu teda naďalej trvá a ďalšie informácie nie sú známe. Pre všetkých, ktorí nakupovali na oficiálnej stránke OnePlus a majú podozrenie, že by ich dáta mohli byť odcudzené, odporúča spoločnosť sledovať odchádzajúce platby z karty a kontaktovať  svoju banku. Záležitosť budeme ďalej sledovať a po získaní nových informácií článok aktualizujeme.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom