Walmart využíva vo svojich obchodoch kamerový systém s umelou inteligenciou, ktorý pomáha v reťazci sledovať krádeže pri pokladniach. Dúfa, že tým odradí zlodejov. O téme píše Engadget.

Sleduj Fontech aj na sociálnych sieťach!

FacebookInstagramYouTube

Americký reťazec Walmart využíva vo svojich obchodoch kamerový systém poháňaný umelou inteligenciou, ktorý pomáha sledovať krádeže pri pokladniach. Systém sleduje položky pohybujúce sa popri skeneri a upozorní obsluhu, ak nejaká cez neho prejde bez skenovania, čo dáva zamestnancom väčšiu šancu krádež odhaliť, píše Engadget.

Táto technológia bola za posledné dva roky zaimplementovaná do viac než 1 000 obchodov Walmartu v USA a monitoruje nielen samoobslužné pokladne, pri ktorých sa krádeže najčastejšie vyskytujú, ale aj pokladne spravované zamestnancami.

Zobraziť celú galériu (2)
ilustračná snímka / Pixabay

Napriek tomu, že väčšina incidentov je neúmyselná, kedy zákazníci na tovar, buď zabudnú, alebo ho pokladník nenablokuje, ale Walmart dúfa, že to odradí zlodejov, ktorí z obchodov kradnú nenaskenovaním tovaru pri pokladniach.

Po dvoch rokoch od zavedenia tohto systému sa podľa Walmartu znížila miera krádeží, čiže podvodov a chýb pri skenovaní. Koľko peňazí sa však podarilo spoločnosti celkovo vďaka systému ušetriť, sa nevie, píše The Verge.

Zobraziť celú galériu (2)
Walmart hypermarket / Pixabay

Otázkou ale je, či systém nevyrába problémy týkajúce sa ochrany súkromia. Zatiaľ čo mnohé obchody majú „iba“ klasické bezpečnostné kamery, Walmart s nimi spája umelú inteligenciu, ktorá sleduje aktivitu zákazníkov zbieraním údajov z obrazu, o čom mnohí z nich nemusia vedieť.