Ekológia Slovákom nie je ľahostajná a dôležitosť riešenia tejto otázky si naplno uvedomujú aj tí „najvyšší“. Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky na svojom webe vypísalo novú výzvu na podporu budovania elektrární, ktoré vyrábajú energiu z obnoviteľných zdrojov.

Na celý projekt štát vyčlenil z plánu obnovy až 18 miliónov eur, pričom dotácia na jeden projekt môže byť maximálne 3 milióny eur.

V rámci podmienok výstavby novej elektrárne na obnoviteľné zdroje energie musí byť minimálny inštalovaný výkon 0,5 MW a maximálny inštalovaný výkon 50 MW.

TASR - Eduard Fašung

Projekty pritom môžu byť realizované na celom území Slovenska. Ukončenie výzvy na podávanie žiadostí je stanovené na 12. júla 2022, takže prípadní záujemci majú na podanie žiadosti celé dva mesiace.

Elektráreň pritom môže využívať všetky dostupné typy obnoviteľných zdrojov, ako napríklad slnečnú, veternú či geotermálnu energiu.

Veľké projekty dostali zelenú, domácnosti zasa stopku

Nedávno sme tiež informovali, že vláda pozastavila dotácie pre fyzické osoby v projekte „Zelená domácnostiam“. Podľa portálu tvnoviny.sk, ktoré sa odvolávajú aj na web SIEA, ďalej nebude dotovaný nákup kotlov na biomasu, fotovoltaické panely a slnečné kolektory. Záujemci si tak môžu podať už iba žiadosť na dotáciu tepelného čerpadla. Oficiálne znenie vyhlásenia je nasledovné:

„Pozastavené je podávanie žiadostí o poukážky na kotly na biomasu, fotovoltické panely a slnečné kolektory, ktoré malo byť spustené v pondelok 2. mája, v stredu 4. mája a v pondelok 9. mája 2022. O zmene harmonogramu podávania žiadostí bude SIEA informovať v najbližších dňoch.“

Túto zásadnú a náhlu zmenu potvrdil priamo riaditeľ Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Peter Blaškovitš. Podľa jeho slov za všetkým stojí vývoj trhu a dopyt po technológiách na výrobu tepla.

Dotácie sú na Slovensku katastrofou

Na katastrofálny stav dotácií na Slovensku sme si už prakticky zvykli. Pekným príkladom toho, ako to nerobiť, je aj podpora elektromobility. Prvé kolo dotácií bolo fuč v priebehu pár minút a na to ďalšie ešte stále márne čakáme. Ministerstvo hospodárstva však ešte nemá na rok 2022 vypracovaný plán a dokonca nemá naplánované ani jeho vypracovanie.

Vypracovanie nového akčného plánu by malo prebehnúť až koncom roka 2022 a jeho súčasťou budú všetky informácie ohľadom dotácií a tiež podmienky či časové ohraničenie na ich získanie, priblížil Adrián Krajňák z odboru priemyselného rozvoja ministerstva hospodárstva.

Dotácie na elektromobily budú financované zo zdrojov Európskej únie, takže „výhovorky“, že aktuálne sa financie musia smerovať inam, sú neprípustné. Na druhej strane, Slovensko nedostane balík peňazí bez toho, aby vypracovalo nejaký plán.

Richard Sulík navyše nepovedal, že nové kolo dotácií príde v roku 2022, ale že sa ho dočkáme „najskôr“ v roku 2022.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú