Streamovacia služba Apple TV+ sa popri veľkých hráčoch drží trochu v úzadí, nepísaným pravidlom ale je, že keď už niečo predstaví, spravidla to skutočne stojí za to. Veľké očakávania rozhodne máme aj od prichádzajúcej sci-fi novinky Nadácia (Foundation), založenej na jednej z najlepších vedecko-fantastických knižných sérií v histórii.

Knižná trilógia spisovateľa Isaaca Asimova získala desiatky ocenení vrátane najprestížnejšej ceny Hugo Award za najlepšiu sériu všetkých čias. Aj keď bola Nadácia napísaná ešte v polovici minulého storočia, dodnes ide o klasiku, ktorá vo veľkom zmenila napredovanie žánru.

Podobne ako Duna, aj Nadácia má kvôli svojej veľkovýpravnosti povesť nesfilmovateľného sci-fi. Zmeniť sa to už na budúci mesiac pokúsi Apple, ktorý si zabezpečil vysielacie práva na prichádzajúcu televíznu sériu.

Tá na Apple TV+ štartuje už na konci budúceho mesiaca, 24. septembra, a zavedie nás do ďalekej budúcnosti, v ktorej ľudstvo úspešne kolonizovalo vesmír a rozlieha sa naprieč celými galaxiami. Sila impéria však postupne začína chradnúť, čo vo svojich štúdiách predpovedá aj renomovaný vedec Hari Seldon.

NEPREHLIADNI
Prichádza najväčšie sci-fi našej doby. Duna bude veľkolepá – toto je všetko, čo o filme musíš vedieť

Seldon na základe zložitých výpočtov o správaní más predpovedá, že ľudstvo speje do záhuby a po nevyhnutnom kolapse ho čaká 30 000 rokov temnoty, občianskych vojen a barbarstva. Vedec je však zároveň presvedčený, že obdobie temna vie založením novej spoločnosti, tzv. Nadácie, skrátiť na jediné tisícročie, naráža však na množstvo prekážok.

Vesmírna Hra o tróny?

Nový trailer k seriálu odhaľuje práve tieto okolnosti a zároveň v sebe nesie potenciál na kvalitnú seriálovú zábavu. Knižná séria sa totiž vo veľkom spolieha na politikárčenie, spriadanie tajných plánov i nečakané zvraty, čo sme mohli vidieť aj v populárnom seriáli Game of Thrones.

Na rozdiel od neho sa však príbeh Nadácie odohráva na pozadí stoviek rokov, počas ktorých musela nová spoločnosť čeliť politickým, kultúrnym, ale tiež vojenským výzvam. Zakaždým na ne reagovala nová časť spoločenstva, bude preto zaujímavé sledovať, ako sa s komplexným námetom televízni tvorcovia popasujú.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú