Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pred pár dňami sa spoločnosti SpaceX podarilo dopraviť na obežnú dráhu Zeme ďalšiu várku satelitov Starlink. Tejto ďalšej úspešnej misii však predchádzalo zlyhanie počas marcového štartu, kedy sa raketa Falcon 9 po ukončení odpočítavania ani neodlepila od zeme. Príčina zlyhania štartu marcovej misie nebola dlho známa. Elon Musk ale teraz na Twitteri objasnil, čo presne zabránilo vzletu Falconu 9, ktorý mal vyniesť ďalšie Starlinky, informoval TechCrunch.

Raketa Falcon 9 letela v stredu na ďalšiu zo svojich misií už po 84-krát, čím sa zapísala do histórie a prekonala aj počet letov rakety Atlas 5, ktorá dokopy letela 83-krát.

Celkovo sa od začiatku tohto roka jednalo už o 4. misiu so satelitmi Starlink, pri ktorej spoločnosť dosiahla ďalšie úspešné pristátie prvého stupňa na dronovej lodi, čím si doteraz na konto pripísala celkovo 51 takýchto úspešných pristátí, informuje Space.

Musk objasnil príčinu zlyhania marcového štartu Falconu 9

Tejto misii však predchádzal pokus o vyslanie Starlinkov na obežnú dráhu ešte 15. marca. Falon 9 bol pripravený na rampe, odpočítavanie sa spustilo, no keď došlo na štart, raketa nevzlietla. Podľa prvotných informácií to mali spôsobiť nezrovnalosti v zaznamenaných dátach motorov.

Štart rakety bol zrušený. Ďalší pokus prišiel o 3 dni neskôr, teda 18. marca, kedy už ale Falcon 9 z rampy vzlietol, no počas letu došlo k výpadku jedného z 9 motorov Merlin.

Screenshot/SpaceX/YouTube

Nenechaj si ujsť
SpaceX vyniesol dalšiu várku satelitov Starlink. Kritika verejnosti nezaberá, do konca roka ich bude 1000

Ani táto chyba však nezabránila úspešnému vypusteniu ďalších satelitov. Ostatné motory boli totiž schopné výpadok jedného kompenzovať a raketa pokračovala v lete.

Po vyše mesiaci sa ale dozvedáme aj to, čo bolo skutočnou príčinou prerušenia misie v polovici marca. Elon Musk totiž na Twitteri v odpovedi objasnil, že chybu spôsobilo malé množstvo kvapaliny. Konkrétne sa jednalo o čistiacu kvapalinu izopropylalkohol.

Práve vznietenie kvapaliny spôsobilo detekciu vysokej teploty a senzory tak zaznamenali neobvyklé dáta, kvôli ktorým štart prerušili. Izopropylalkohol je bežná čistiaca kvapalina, ktorá sa používa na čistenie rôznych povrchov a predmetov, je tiež horľavá.

Kvapalina sa teda zachytila v snímači pre meranie tlaku a pri štarte motorov došlo k jej zapáleniu. Samotné vznietenie by neohrozilo motory Merlin, no spôsobilo práve spomínané zaznamenanie vysokej teploty, na základe čoho sa motory vypli.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú