Miesto na klávesnici je obmedzené, a preto mnohé menej používané znaky sa najmä v slovenčine skrývajú za klávesovými kombináciami.

Spôsobov, ako písať špecifické symboly, je hneď niekoľko, no so zmenšujúcim sa počtom klávesov, sa počet týchto kombinácií zmenšuje. Toto dvojnásobne platí pri notebookoch TKL klávesniciach.

Hlavnú úlohu pri písaní nasledujúcich 12 klávesových skratiek zohráva pravý Alt (AltGr), respektíve alternatíva Ctrl + Alt, fungujúca na rovnakom princípe.

FonTech

Zavináč – @

Písanie e-mailových adries robilo aj nám problémy už od nepamäti. Keď sme si konečne zvykli na skratku Alt + 64, prešli sme na rozloženie bez numerickej klávesnica a opäť sa dostali ku kopírovaniu výsledkov z Google. To nás omrzelo v momente, keď sme zistili, že symbol @ napíšeme jednoducho kombináciou AltGr + „V“.

Mriežka – #

Ak už patríš medzi pravidelných prispievateľov na Instagrame či Facebooku alebo si svoj kód poznámkuješ a z neznámeho dôvodu programuješ v slovenskom jazyku, určite sa ti zíde klávesová skratka AltGr + „X“.

FonTech

Ampersand – &

Zlúčenie môžeš napísať viacerými spôsobmi a či už chceš zapôsobiť na čitateľa alebo pracuješ s odbornejším textom, symbol & rozhodne padne vhod. Vtedy si spomeň na klávesovú kombináciu AltGr + „C“, ktorá tvoj počítačový prstoklad opäť o niečo uľahčí.

FonTech

Euro – €

Od prechodu na euro prešlo už viac ako desať rokov, no Slováci aj tak kopírujú tento znak z iných textov alebo ho vkladajú cez zložité ponuky textových editorov. Znak € je pritom šikovne ukrytý za kombináciou AltGr + „E“.

FonTech

Dolár – $

Dolár sa zadáva skrz slovenskú klávesnicu rovnako jednoducho, ako vyššie popísané euro. V porovnaní s dedikovaným písmenom však budeš musieť pátrať v nie vždy jednoznačne označenej časti klávesnice. Symbol svetovej meny nájdeš za kombináciou AltGr + „ô“.

FonTech

Znamienko delenia/násobenia – ÷/×

Rovnako ako dolár, aj násobenie a delenie nájdeš v časti klávesnice, kde sú zátvorky alebo lomka. Pre delenie bezproblémovo siahaj po skratke AltGr + „ú“ a v prípade násobenia po skratke AltGr + „ä“.

FonTech

Menšie ako/Väčšie ako – </>

Či už tieto znaky budeš používať ako porovnávacie znamienko alebo pri kombinácii s pomlčkou ako šípku, necháme na teba, no určite uznáš za vhodné, keď ťa oslobodíme od konštantného prepínania na anglickú klávesnicu. Menšie ako (<) napíšeš jednoducho kombináciou AltGr + „,“ a na symbol väčšie ako (>), dôjdeš kombináciou AltGr + „.“ hneď vedľa.

FonTech

Apostrof – ‚

Jednoduchý apostrof bol našou Achillovou pätou už nepamäti a pritom ho používame takmer na dennom poriadku.  AltGr + „P“ je teda skratka, na ktorú naozaj nedáme dopustiť.

FonTech

Hviezdička – *

Ako ľudovo zaužívaný symbol násobenia alebo len pomôcka pri členení textu bola na slovenskej klávesnici bez numerickej časti pravidelným problémom. Pritom je skrytá až primitívne jednoducho za kombináciou AltGr + „-„, čiže vľavo od pravého Shiftu.

FonTech

Vlnovka – ~

Vlnovka má z technického alebo matematického hľadiska veľa významov a využití. Zatiaľ čo na anglickej klávesnici dostala samostatnú klávesu hneď ako prvý znak v numerickom rade, Slováci k nej museli pristupovať skrz rôzne obchádzky. Zapamätaj si kombináciu AltGr + „+“ a už nikdy vlnovku nemusíš hľadať

FonTech

Obrátená lomka – \

Využitie pre obrátenú lomku v operačnom systéme Windows nájdeš na každom kroku. Pri nasledujúcom zadávaní cesty naprieč hierarchiou priečinkov tak už nebudeš musieť kopírovať tento symbol z použitej cesty, ale jednoducho siahni po skratke AltGr + „Q“.

FonTech

Zložené zátvorky – { a }

Kapitolou samou o sebe podnecujúcu nejedného slovenského používateľa počítačov k šermu medzi rôznymi verziami klávesnice sú zložené zátvorky. Pritom je ich zadávanie jednoduchšie ako písanie mäkčeňov a dĺžňov. Zátvorky nájdeš za kombináciou klávesov AltGr + „B“ a AltGr + „N“.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú