Prehľad
Mobilná sieť

2G sieť: 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 a SIM 2
3G sieť: 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100
4G LTE sieť: 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500)

Rozmery a hmotnosť

162 x 77 x 8 mm
199 g

Displej

Super AMOLED 6.59 palcov, rozlíšenie FullHD+1080 x 2316 pixels, hustota pixelov ~388 ppi, pomer displeja k telu ~86.0%

Čipset

Qualcomm Snapdragon 845

RAM

8 GB

Operačný systém

Android 8.1 Oreo s nadstavbou Fountouch OS 4

Pamäť

128/256 GB

Fotoaparát

Duálny: primárny snímač 12 MPx, clona f/1.8, veľkosť senzora 1/2.55", veľkosť pixelov 1.4µm, 4-osová optická stabilizácia OIS, dual pixel PDAF
sekundárny senzor 5 MPx, clona f/2.4, snímač hĺbky poľa

Predná kamera: výsuvná 8 MPx, clona f/2.0

Video: 4K pri 30 fps, FullHD pri 30 fps

Konektivita

Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot
Bluetooth 5.0, A2DP, LE
GPS s podporou A-GPS, BDS, GNSS
USB On-The-Go

Batéria

4000 mAh s podporou rýchleho nabíjania QC 3.0

Ostatné

Snímač odtlačkov prstov pod displejom, slúchadlá a silikónový kryt v balení

Plusy

+ Bezrámikový dizajn s eliminovaným výrezom, vďaka čomu ide o jeden z najkrajších smartfónov
+ Efektný výsuvný fotoaparát a snímač odtlačkov pod displejom
+ Obrovský výkon
+ Nadpriemerná výdrž a rýchle nabíjanie
+ Celková inovatívnosť zariadenia

Mínusy

- Chýbajúca certifikácia odolnosti a NFC
- Nadstavba Funtouch je najväčšou slabinou zariadenia
- Konkurenti sú použiteľnejší v dennej prevádzke

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
9.0
5.3
Displej
8.0
6.8
Výkon
10
6.4
Operačný systém
6.0
4.1
Fotoaparát
8.0
5.3
Výdrž batérie
9.0
5.8
Zhodnotenie

Niet totiž pochýb, že NEX S je vo viacerých smeroch prémiovým zariadením. Má perfektnú konštrukciu so slušným displejom bez výrezu (síce chýba vodeodolnosť a NFC). Inováciou je použiteľný snímač odtlačkov pod obrazovkou a efektná výsuvná konštrukcia, ktorá je pevná a zďaleka nie je žiadnym obmedzením pri používaní. Decentný je zadný fotoaparát s veľmi slušnými snímkami v noci. Ďalej nechýba obrovský výkon a tiež skvelá výdrž batérie s rýchlym nabíjaním.

A napriek tomu všetkému - Vivo NEX S je smartfón, ktorý nebude môcť byť primárnym zariadením väčšiny z nás. Používanie nadstavby Funtouch vyvoláva v prípade Vivo NEX S často skôr frustráciu než potešenie a dokazuje, aký dôležitý faktor je v skutočnosti operačný systém pri používaní smartfónu. Tento kúsok je tak skôr záležitosťou nadšencov inovácií než bežných používateľov.

8.3
Hodnotenie redakcie
5.6
Užívateľské hodnotenie
13 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Svet smartfónov sa tento rok zmenil tak, ako snáď ešte nikdy. Na trh nám prichádza jeden zaujímavejší kúsok za druhým. Huawei P20 Pro, Mate 20 Pro, Xiaomi Mi 8 Explorer, RED Hydrogen One či skladací Royole FlexPai sú súčasťou dlhého zoznamu zaujímavých kúskov. Okrem nich však narobil veľký rozruch aj ďalší adept z Číny. Vivo NEX S prišiel s konštrukciou, ktorú sme dovtedy nevideli. Našou úlohou teraz bolo zistiť, či má v zásobe ešte niečo viac a či to všetko spolu bude stačiť.

Za jednu z hlavných definícií smartfónového trhu súčasnosti sa dá označiť súboj zariadení s výrezom a tých bez neho. Dnes už (žiaľ) veľa spoločností prešlo na trend, ktorý spopularizoval Apple v iPhone X. Výrobcovia sa snažia čo najviac okresať rámiky displejov, ale zároveň niekde musia umiestniť prednú kameru. Odpoveďou mnohých je výrez.

Lenže je tu aj iná cesta. Vyzerá síce veľmi komplikovane, ale prvé lastovičky z Číny ukazujú, že funguje a môže stať celkom reálnou súčasťou množstva budúcich smartfónov. Vivo NEX S patrí k tým prvým lastovičkám. Vo svojej konštrukcii skrýva výsuvný mechanizmus predného fotoaparátu, čím eliminuje výrez a otvára dvere dizajnu, o ktorý sa výrobcovia usilujú roky.

Ukazuje budúcnosť

A tak sme v podobe Vivo NEX S po prvýkrát dostali smartfón, ktorý by sme už len s malým prižmúrením oka mohli nazvať bezrámikový. Obrovský 6,59-palcový displej na prednej strane neruší žiadny výrez, reproduktor ani snímač odtlačkov. Všetko je skryté, uhladené a predná strana smartfónu pôsobí famózne.

Senzory svetla sa vďaka šikovným konštruktérom vtesnali do úzkych rámikov nad displejom, väčšou zaujímavosťou je však reproduktor. Ten nemá vlastnú mriežku, ako to bežne poznáme, ale zvuk sa prenáša prostredníctvom vibrácií displeja. Nie je to úplná novinka, ukázalo nám to napríklad aj Xiaomi pri Mi MIX 2. Táto technológia funguje a počas používania Vivo som prakticky nepozoroval rozdiel so štandardným riešením.

A čo predný fotoaparát? Spomínaná výsuvná konštrukcia na hornej strane je skvelo spracovaná. Viem, že existujú obavy o jej výdrž, ale tu nie je o čom pochybovať. Podľa Vivo mechanizmus vydrží až 50 000 vysunutí a kým by si ho toľkokrát využil, garantujem ti, že to už budeš chcieť iný smartfón. Zariadenie neponúka ani odomykanie prostredníctvom skenu tváre, čo je dobrý krok. Snímač odtlačkov bol vždy lepším riešením pre používateľov a pri výsuvnej konštrukcii to platí ešte viac. Následkom daného kroku sa kamera zbytočne nevysúva po každom zdvihnutí zariadenia.

Fotoaparát sa zároveň po vytiahnutí ani pod tlakom nekýva do strán a po zatlačení zhora (naozaj silnom) sa sám zatiahne. Je pritom nutné vydať dosť síl a aj to ma utvrdzuje v jeho dobrom konštrukčnom spracovaní. Neviem, čo by sa stalo ak by smartfón nebodaj padol na vysunutý fotoaparát, ale vĎaka spracovaniu mám dojem, že tento prvok prežije naozaj dosť.

Zadná strana ponúka ešte sklenený kryt, ktorý má jemne dúhový odraz svetla. Na smartfóne navyše nechýba ani 3,5 mm audio jack, nanešťastie reproduktor na spodnej strane funguje len v režime mono. Celkovo teda pôsobí Vivo Nex konštrukčne veľmi, veľmi prepracovaným dojmom. Musím však ešte predsa doplniť tri výčitky. Dve z toho sa mi pritom veľmi tolerovať nechce.

Najskôr k tej menej vážnej – absencia podpory bezdrôtového nabíjania. Zatiaľ to ešte nie je u nás príliš rozšírený spôsob nabíjania, avšak skoro sa to zmení a z malej výčitky sa stane veľká. Dnes by už vlajkové modely v tomto smere nemali zaostávať. V prípade Vivo NEX S sú však horším prípadom chýbajúce technológie NFC a vodeodolnosti. Ide už o tradičné chyby Číňanov, ktoré by sme v prémiovom sektore tolerovať nemali. Škoda, Vivo by sa s nimi konštrukčne vyšvihlo ešte viac.

Zakopaný pod displej

Vivo je svetovo prvou spoločnosťou, ktorá dokázala do smartfónu umiestniť snímač odtlačkov prstov pod displej. Nebol to síce model NEX S, ale aj ten sa chváli danou technológiou. Aby bolo jasné, ako snímač pod displejom funguje. Odomknutie prebieha na presne určenom mieste na AMOLED obrazovke. Po priložení prsta dôjde k osvetleniu línií odtlačku, ktoré spracuje obrazový senzor pod displejom. Ten overí, či sa osvetlená časť zhoduje so zaregistrovaným odtlačkom a po potvrdení zariadenie odomkne. Všetko by malo prebiehať v rozmedzí niekoľkých desatín sekundy.

Aj keď čas menší ako jedna sekunda znie dobre, daný proces odomykania je dnes citeľne pomalší ako v súčasnosti ponúkajú tradičnejšie snímače s vlastným tlačidlom na konštrukcii. Spomeňme si však aj na začiatky tejto technológie. Výrobcom istý čas trvalo než ich úplne optimalizovali a Samsungu sa to z jeho nepohodlným senzorom poriadne nepodarilo doteraz.

Je pravdou, že snímač odtlačkov prstov má ešte ďaleko od dokonalosti, ale kritizovať nejdem. Je to totiž nové, inovatívne a koniec koncov to funguje. Nie je to tak komfortné ako doteraz a nie vždy sa ti podarí odomknúť zariadenia na prvý pokus, ale keď si časom zvykneš na úroveň tlaku a položenie prsta, tak sa pomer úspešných pokusov zvýši na uspokojivú hodnotu. Žiaľ, tak trochu neoddeliteľnou časťou inovácií sú na istý čas aj určité obmedzenia. Je však dobré inovať a niekedy je nutné trochu sa prispôsobiť. Vďaka však Vivo za naštartovanie nového a dobrého trendu.

Bez výrezu, bez rámčekov, len tak s…

Zmestiť 6,59-palcový displej do smartfónu bez toho, aby sme ho museli označiť za phablet, je rozhodne pozoruhodným kúskom. NEX S nie je malým zariadením, ale vysoký pomer obrazovky k telu z neho robí veľkostne porovnateľný kúsok s Galaxy Note 9 a nebyť väčšej šírky aj s Huawei Mate 20 Pro.

FonTech

Obrazovka na Vivo NEX S ponúka Super AMOLED technológiu s rozlíšením FullHD+, čo stačí na hustotu pixelov približne 388 ppi. To nie je hodnota, ktorú vídame na Galaxy S9 alebo Huawei Mate 20 Pro, avšak pokiaľ tieto zariadenia nepostavíš priamo vedľa seba, budeš v pohode. Rozdiel je najmä len v neprítomnom wau efekte, ktorý spomínaní dvaja konkurenti majú.

Lepšia ešte mohla byť viditeľnosť na priamom slnku, ktorú musím zaradiť k slabinám. Opúť je však nutné podotknúť, že hodnotím proti najlepším medzi Androidmi, Samsungu a Huawei. Celkovo sú farby na NEX S dobre vyvážené a k dispozícii sú aj nastavenia pre určenie ich teploty a filter modrého svetla, ktorý sa hodí vo večerných hodinách. V oblasti displeja tak Vivo NEX S rozhodne nevypadáva z najvyššej kategórie. A ako doplnok – nemá výrez. Aká to pekná „zmena“.

Never, čo je na papieri

Úprimne, keď som dostal Vivo NEX S do rúk bol som si takmer istý, že najväčším problémom smartfónu budú fotoaparáty. Odvíjalo sa to od špecifikácií, ktoré na papieri veľkú dôveru nevzbudzovali. Lenže výbava v mojich očiach trochu predčila očakávania.

Snímače totiž problémom smartfónu nie sú, aj keď zároveň ich zďaleka nemôžem označiť za hrobára konkurencie. Vzadu nájdeme dvojicu senzorov s rozlíšením 12 a 5 MPx. Primárny snímač ponúka slušnú svetelnosť f/1.8 a obrazový senzor s veľkosťou 1/2.55″, ktorý vídame u veľa jeho konkurentov. Sekundárny fotoaparát slúži na výpočet hĺbky poľa a selfie kamera ponúka 8 MPx a clonu f/2.0. Celkovo to teda nie sú špecifikácie, ktoré by vymenovaním ohromovali.

Lenže reálny zážitok z nich je iný. Denné fotky síce ešte nie sú pre mňa oblasťou, kde by som šiel inovatívny čínsky kúsok veľmi chváliť. Trochu totiž pri snímkach smartfón uberá na detailoch a umelá inteligencia tradične ponúka saturovanejšie farby. Fotka tak niekedy pôsobí ako sčasti rozmazaná, je to však prípad len malého množstva záberov.

Prekvapenie pre mňa nastalo pri nočných fotkách, kde Vivo skutočne dobre držalo krok napríklad aj s Huawei Mate 20 Pro. Hlavným dôvodom je, že NEX S dokáže na fotky dostať neobvykle veľké množstvo svetla. Má pritom nižšiu svetelnosť aj menší obrazový snímač než Mate 20 Pro a najmä preto sú výsledky z menej známeho čínskeho smartfónu prekvapením. Nutné je však počas noci nepoužívať HDR režim, pretože výsledkom sú rozmazanejšie fotky s menším množstvom detailov.

Vivo NEX S vs. Huawei Mate 20 Pro

(fotografie Mate 20 Pro boli sčasti orezané pre dosiahnutie rovnakého pomeru strán)

[twenty20 img1=“145398″ img2=“145404″ offset=“0.5″ before=“Vivo NEX S“ after=“Huawei Mate 20 Pro“]

[twenty20 img1=“145397″ img2=“145402″ offset=“0.5″ before=“Vivo NEX S“ after=“Huawei Mate 20 Pro“]

[twenty20 img1=“145405″ img2=“145406″ offset=“0.5″ before=“Vivo NEX S“ after=“Huawei Mate 20 Pro“]

Dlho dole, rýchlo nahor

V oblasti výkonu v podstate nie je o čom. Vivo ponúka Snapdragon 845 s prídavkom v podobe až 8 GB RAM a 128/256 GB úložiska. Tieto špecifikácie už sami o sebe ukazujú silu zariadenia. V aplikácii Geekbench dosiahol smartfón skóre 2456 bodov pri zapnutí jedného jadra a 8364 pri výkone viacerých jadier.

To sú hodnoty, ktoré dnes patria do prémiového sektoru Androidov. Samozrejme, len Apple je s čipmi A12 Bionic niekde inde. Nanešťastie, z nejakého dôvodu nebolo po spustení možné úplne dokončiť test AnTuTu a aplikácia vždy skončila skôr než došlo k úplnému vyhodnoteniu výkonu. Ešte sa k tomu dostanem, ale žiaľ toto je načrtnutie najväčšieho problému Vivo NEX S. Ešte predtým však k oblasti, v ktorej smartfón uspokojí každého.

FonTech

NEX S totiž so svojou 4000 mAh batériou ponúka výdrž, ktorá sa vymyká z priemeru jednodňových zariadení. Vivo tam totiž nepatrí a dokáže viac. Dosť by som to prirovnal ku Galaxy Note 9, s ktorým sa pri určitých optimalizačných nastaveniach (ktoré však nemaria zážitok zo smartfónu) môžeš dostať na 2 dni bežného používania.

Zároveň môžeš bežne dosiahnuť úroveň viac ako siedmych hodín pri zapnutom displeji (SoT) (žiaľ v tomto ohľade som taktiež narazil na problém, ktorý súvisí so systémom a opíšem ho o pár riadkov nižšie). Samozrejme, ani daná hodnota SoT nie je dychberúca, ale mnoho konkurentov má problém dosiahnuť dané čísla. Rozhodne je v prípade Vivo NEX S istota celý deň náročného používania, bez toho, aby si sa musel obzerať po nabíjačke.

A keď už k vybitiu dôjde, tak svoje Vivo NEX S nabiješ s dostupným adaptérom s výkonom 22 W z 0 % na 60 % za skvelých 35 minút. Plné nabitie prebehne z dôvodu následného spomalenia za približne hodinu a pol, ale prvé desiatky percent nabiehajú skutočne ultrarýchlo, a to je v podstate rozhodujúci faktor. Aj výdrž batérie a jej nabíjanie sú tak rozhodne oblasti, za ktoré je potrebné Vivo pochváliť. Lenže,v recenzii sme už tak trochu dorazili na koniec pozitívnych vlastností. Bohužiaľ, zostáva pritom ešte jedna dôležitá kategória.

Na niečo sa hrá

Systémom Vivo NEX S je  overený a množstvom používateľov vycibrený Android 8.1 Oreo. Zatiaľ teda všetko v poriadku. Lenže k systému od Google „v balení“ dostaneš aj nadstavbu Funtouch OS 4. A to je začiatok veľkého problému.

My sme na recenziu mali k dispozícii verziu s medzinárodným systémom. Ale slovenčinu v ňom nečakaj. Viem, že pár používateľov by sa dokázala cez to povzniesť a využívať smartfón v angličtine, lenže ani jazyk nie je jediný problém. Funtouch je totiž nadstavba, ktorá po všetkých tých skúsenostiach z MIUI, OxygenOS, Experience či EMUI dáva v našich končinách dojem úplne niečoho cudzieho. Niečoho, čo nebolo veľmi vyrábané s myšlienkou pre používateľov mimo Číny.

Je trochu depresívne v dnešnej dobe nemať možnosť vyhľadávania v nastaveniach telefónu. V každom súčasnom smartfóne je nastavení také množstvo, že najrýchlejší a často jediný spôsob, ako sa k niečomu dopátrať, je práve cez vyhľadávanie. A Funtouch ho nemá. Teda má klasické vyhľadávanie, ktoré sa nespúšťa v nastaveniach, ale dostaneš sa k nemu cez potiahnutie po displeji zhora, lenže to už je niečo iné.

Okrem toho som spomínal, že isté obmedzenie nastalo aj keď som chcel nájsť podrobné štatistiky vo využívaní batérie. V systéme sú totiž tieto údaje značne okresané a nenájdeš v nich napríklad údaj o hodnote využívania obrazovky. Spomínaná aplikácia AnTuTu ani nechcela úplne dokončiť svoju prácu a opakovane padala. Niekedy som zas mal problém s notifikáciami, ktoré chodili niekoľko hodín po tom, ako mali.

Chýba aj menu všetkých aplikácií, zato už nie nádielka nepotrebného softvéru výrobcu. Napríklad aj aplikácia odkazujúca na stránku výrobcu. Ups. A v systéme sa tiež vyskytuje čínsky asistent Jovi, ktorý ti ale rozumieť nebude. Ešteže špeciálne hardvérové tlačidlo na ľavom okraji zariadenia automatický spustí len Google Asistenta. Ale na druhej strane – dá sa aj premapovať. Na nič. Takže budeš mať na smartfóne tlačidlo, ktoré nič nerobí. V tom bol pri Note 8 expert aj Samsung.

Celá nadstavba Vivo tak vlastne robí zo vstavaného systému niečo, čo nie je. To, že Číňania často napodobňujú Apple nie je tajomstvo, ale ešte nikdy som nevidel úpravu Androidu, ktorá by tak veľmi chcela byť iOS. Napríklad panel s ikonami rýchlych nastavení nenájdeš po stiahnutí lišty zhora, tam sú len notifikácie, musíš gestom vyvolať ponuku potiahnutím z ľavej strany dolného okraja. Ovládacie centrum sa následne veľmi silene snaží vyzerať ako niečo od Apple. Celý pocit z toho je ale prinajlepšom čudný.

Vivo pri okopírovaní zabudlo na jednoduchosť a uhladenosť, ktoré Apple do svojho systému vkladá. Funtouch je tak trochu veľký neporiadok s neuveriteľným množstvom nastavení, v ktorých je však náročné sa vyznať. Celý systém pôsobí skôr ako nedotiahnutý prototyp a kvôli tomu sa bežný európsky používateľ s Vivo NEX S podľa mňa nikdy nedokáže úplne zžiť. Pritom Funtouch nie je úplne zlý. Super je napríklad možnosť zaznamenávať dianie na obrazovke, funkcia potrasenia pre zapnutie svetla, skvelé ovládacie gestá či AlwaysOn displej. Ale cez určité prekážky sa ťažko prechádza.

Si dostatočný „geek“?

Používanie nadstavby vyvoláva v prípade Vivo NEX S často skôr frustráciu než potešenie a dokazuje, aký dôležitý faktor je v skutočnosti operačný systém pri používaní smartfónu. Pretože z potencionálne veľmi použiteľného zariadenia spravil to, ktoré som v podstate rád odovzdal naspäť do krabice. Niet totiž pochýb, že NEX S je vo viacerých smeroch prémiovým zariadením. Má perfektnú konštrukciu so slušným displejom bez výrezu (síce chýba vodeodolnosť). Inováciou je použiteľný snímač odtlačkov pod obrazovkou a efektná výsuvná konštrukcia, ktorá je pevná a zďaleka nie je žiadnym obmedzením pri používaní. Decentný je zadný fotoaparát s veľmi slušnými snímkami v noci. Ďalej nechýba obrovský výkon a tiež skvelá výdrž batérie s rýchlym nabíjaním.

A napriek tomu všetkému – Vivo NEX S je smartfón, ktorý nebude môcť byť primárnym zariadením väčšiny z nás. Nadstavba Funtouch sa snaží byť iOS, no nie je, pritom má byť Androidom, ktorým ale nechce byť. Celé zariadenie potom pôsobí ako z iného vesmíru. A Vivo NEX S ním v podstate aj je. Cítiť, že nadstavba smartfónu bola vyvíjaná s prihliadnutím na používateľov s úplne inými návykmi. Funtouch neponúka európsky či americký zážitok. NEX S má svoje pole pôsobnosti v Ázii a tam je svet trochu odlišný.

Problém smartfónu je aj cena, ktorá presahuje hranicu 500 €. To je síce za tak vybavený smartfón skvelé, ale pre každodenné používanie sú konkurenti Xiaomi Mi 8, OnePlus 6T, Galaxy S9 či Honor 10 lepšími voľbami. Napriek tomu však je tu jeden prípad, kedy ti by si si Vivo NEX S mal kúpiť. Pokiaľ si totiž jeden z tých, ktorí milujú nové veci, pokiaľ si jeden z tých, kto zbožňuje inovácie viac ako s nimi súvisiace obmedzenia, vtedy áno – Vivo NEX S bude pre teba rozhodne zaujímavým kúskom.

Aj v takom prípade by som sa však ponáhľal. Výsuvná konštrukcia a snímač odtlačkov pod displejom totiž nebudú inováciou navždy. A aj keď v ich propagovaní v smartfónovom svete má Vivo veľké zásluhy, ktovie či nakoniec NEX S nezapadne do zabudnutia. Minimálne na našom trhu je to celkom reálne.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú