Vylepšujeme si fóny z Číny 15#: Dobrý prieskumník je základ kvalitnej práce

banner-redmi3pro
Dnešný diel bude venovaný populárnemu správcovi súborov ES File Explorer. Od doby vzniku prešiel veľmi dlhým vývojom a zaslúžene sa v súčasnosti zaraďuje medzi najpoužívanejších správcov súborov. Obsahuje veľmi veľký zoznam funkcií, ktoré si málokto tak ľahko zapamätá. Najlepšie na tom všetkom je, že podporuje slovenčinu.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame!

ES File Explorer prichádza v dvoch verziách. Platenú verziu je možné kúpiť za 3 €, ale určite vám bude stačiť verzia zadarmo, ktorá sa od platenej veľmi nelíši. Po nainštalovaní zaberá do 8 MB vnútorného úložiska. Svojou funkcionalitou aplikácia už dávno predčila obyčajný prieskumník súborov. Výnimkou nie je ani výborná optimalizácia pre rôzne veľkosti displejov a operačné systémy.

Po spustení sa objavíte vždy na domovskej obrazovke. Naraz môžete mať súčasne otvorených až 12 takých obrazoviek. Na domovskej obrazovke sa nachádza prehľad pripojených úložísk. Ako môžete vidieť, ES File Explorer si výborne rozumie s microSD-čkami, rovnako ako aj s OTG pri každej verzii systému.

Keď zvolíte úložisko alebo potiahnete prstom sprava doľava, dostanete sa na nové okno vášho úložiska. Tu máte prehľad zložiek a súborov vo zvolenom adresári. V prípade záujmu dokážete zobraziť tiež aj skryté súbory. Po vybratí súborov máte k dispozícii veľa možností ako ste zvyknutí z PC. Súbory môžete dokonca aj šifrovať, či komprimovať. Výnimkou nie sú ani tradičné spôsoby zdieľania, kopírovanie a presúvanie. Funkcia, ktorú v redakcii máme veľmi radi je odoslanie do iného zariadenia pripojeného na rovnakej sieti WiFi, ktoré má tiež spustený ES File Explorer. Tento spôsob odosielania je veľmi rýchly a výmena dát s priateľmi už nie je nekonečné utrpenie. ES File Explorer obsahuje aj vstavaný analyzér úložného miesta, ktorý vám zoradí priečinky podľa ich veľkosti a vypíše najväčšie súbory, čo je najjednoduchší spôsob uvoľnenia miesta. Tiež dokáže zobraziť zoznam aplikácie, cez ktorý môžete nechcené aplikácie jednoducho odinštalovať alebo spravovať jej oprávnenia.

ES File Explorer sa nešpecializuje len na vaše zariadenie, dokáže spravovať vaše dáta aj na vašich cloudových úložiskách. Stačí sa prihlásiť do vášho OneDrive alebo Disku Google, či iných. Ani nespoznáte, že vaše dáta sú uložené tisíce kilometrov od vás.

Základom ovládania tejto aplikácie je bočný panel. Nájdete tam prístup ku všetkým nástrojom a úložiskám. Rovnako môžete využiť pripojenie k FTP serverom, ktoré tiež nevyžaduje inštaláciu ďalších aplikácii. Tento prieskumník zvládne pripojenie na FTP a plnohodnotnú prácu s jeho súbormi, dokonca dokáže zobrazovať aj náhľady obrázkov na ňom uložených.

Preniesť dáta z mobilu do PC s touto aplikáciou nie je žiadny problém. Aplikácia vytvorí vlastný FTP server, na ktorý sa môžete prihlásiť v rámci WiFi siete, na ktorú je mobil prihlásený. Ak nie je žiadna v okolí, samozrejme môžete vytvoriť vlastný hotspot. Dostanete adresu, ktorú stačí zadať do prieskumníka v PC alebo iného mobilného zariadenia. Už nikdy nebudete musieť hľadať váš USB kábel a dúfať, že vyberiete správny mód prenosu dát.

Toto je len malá časť toho, čo táto aplikácia dokáže, ale zároveň je to to najhlavnejšie, čo by mal každý poznať, čo túto aplikáciu vlastní. Z dôvodu otravných upozornení odporúčam v nastaveniach aplikácie alebo smartfónu vypnúť zobrazenie notifikácii po nainštalovaní novej aplikácie. Aplikácia tiež dokáže minimalizovať okno s informáciami o prenose dát a s ROOT právami sa z nej stáva aj Root prieskumník. ES File Explorer má v sebe integrovaný vlastný zobrazovač textov, obrázkov, prehrávač hudby a videí, ba dokonca internetový prehliadač.

Používate tiež tohto správcu súborov? Čo na ňom máte najradšej? Podeľte sa s nami o váš názor v komentároch.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Juraj Vasek
Som študent Gymnázia Viliama Paulinyho - Tótha v Martine. Venujem sa výrobe programov a webových stránok. Vlastnil som mobily ako iNew V3, Doogee DG550 a UMI Zero, Elephone P9000 a veľa ďalších. Aktuálne používam Xiaomi Mi5. V prípade akýchkoľvek otázok sa ma nebojte kontaktovať na [email protected]