Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Aj napriek tomu, že open-source prehrávač VLC funguje už viac než 18 rokov, vývojári na neustále novinky nezanevreli a snažia sa stále napredovať. Dôkazom toho je aj veľká obľuba používateľov či dosiahnutie míľniku v podobe 3 miliárd stiahnutí. Najnovšie informácie hovoria o ďalších vylepšeniach, ktoré potešia nejedného používateľa.

Nie je to tak dávno, keď spoločnosť na technologickom veľtrhu CES 2019 oznámila viaceré plánované funkcie, akými sú napríklad podpora pre Apple AirPlay či VR. Tie by sa mali objaviť už v najnovšej veľkej aktualizácii, ktorou bude verzia 4.0. V novej verzii sa objavia hneď viaceré zmeny, ktoré sa okrem iného dotknú aj úpravy podpory systémov.

Prečítajte si tiež!
Orange predstavil nový produkt pre zákazníkov. Prenesie športové prenosy Orangeu z mobilu na veľkú obrazovku

VLC 4.0 prinesie viacero zmien

Všetky pripravované zmeny boli predstavené na vývojárskej konferencii FOSDEM 2019, ktorá prebiehala 2. a 3. februára. Azda najvýznamnejšou zmenou bude zrejme užívateľské rozhranie, ktoré sa dotkne hneď viacerých platforiem ako Windows 10, GNOME či KDE Plasma 5. Celkový dizajn aplikácie prinesie nádych modernosti a jednoduchosti.

Čo sa týka funkcií, používateľov poteší najmä mediálna knižnica, ktorá je už nejaký čas dostupná v Android systéme. Navyše bude knižnica médií po novom taktiež dostupná už aj pre iOS počítače a prinesie napríklad triedenie či zoskupovanie obsahu.

Ďalšie veľké zmeny bohužiaľ obsahujú aj ukončenie podpory pre staršie operačné systémy. VLC 4.0 už teda nespustíme na operačných systémoch Windows XP a Vista od Microsoftu. Zmena nastala aj pri používateľoch macOS, nakoľko minimálna požiadavka sa zmenila z verzie 10.7 na 10.11.

V rámci mobilných platforiem sú požiadavky taktiež náročnejšie a v prípade Androidu boli stanovené na minimálnu verziu 4.2, pričom pri iOS zariadeniach bude vyžadovaná minimálna verzia iOS 9, no hovorí sa o ešte vyššej verzii.

To však ani zďaleka nie je všetko a vo vynovenom VLC 4.0 sa objaví napríklad virtuálna realita, vďaka ktorej budeme môcť sledovať 2D filmy vo virtuálnom kine na rôznych špeciálnych okuliaroch ako HTC Vive. Za zmienku stojí aj podpora nových formátov (HEIF, WEbM, WebVTT), enkódovanie do nového kompresného štandardu videa AV1 či možnosť podpory sieťových protokolov SMBv2 a SMBv3.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú