Teraz čítate
Tech News: Solárne panely pre Gigafactory dodajú až 70 GWh energie! Vyrábať ich bude SolarCity

banner-galaxy-a3-a5Gigafactory bude po svojom dokončení jednou z najväčších tovární na svete, ktorá ale bude potrebovať aj obrovské množstvo energie. To Tesla vyriešila veľmi jednoducho a miesto napájania závodu z verejnej elektrickej siete, bude nová pýcha Elona Muska využívať solárne panely uložené na streche. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, Google+ a Instagrame!

Tesla úspešne pokračuje vo výstavbe svojej novej továrne v Nevade, ktorá už v tomto momente produkuje prvé batérie do budúcich elektromobilov a ďalších produktov spoločnosti. O napájanie Gigafactory sa podľa posledných informácií postarajú solárne panely, ktoré jej dodajú až 70 GWh energie a svojou rozlohou bude táto strecha až 7-násobne väčšia ako doteraz najväčšia strecha napájaná solárnou energiou. Musk tak pri plánoch výstavby počíta aj s ekologickým využitím solárnej energie. Pre prípadný nedostatok alebo výpadok energie je k dispozícií aj záložný plán v podobe taktiež vlastných záložných batérií Powerpack.

teslas-battery-ambitions-will-be-supported-by-its-massive-battery-plant-the-gigafactoryzdroj fotografie: Business Insider

Aj solárne panely použité na streche Gigafactory budú z vlastnej produkcie a vyrobí ich SolarCity. Využitím solárnej energie pri výrobe nebude továreň produkovať žiadne emisie. Teplo produkované pri výrobe batérií sa znova za použitia rekuperácie ďalej využije v továrni. Tesla chce ekologicky nakladať aj s vodou, ktorá bude pri výrobe batérií v továrni cirkulovať. Ide o viac ako 1,5 milióna litrov vody a vďaka uzavretému okruhu bude využité množstvo vody až o 80 % menšie v porovnaní s inými štandardnými procesmi.

gigafactory-000-1zdroj fotografie: Business Insider

TIP: Tech News: Obrovská továreň Gigafactory oficiálne spúšťa výrobu batérií!

Aby toho nebolo málo, Gigafactory bude batérie nielen vyrábať, ale aj recyklovať. Po dokončení druhej fázy výstavby dokáže vyprodukovať články s energiou 35 GWh, pričom veľkosť energie vyrobených batérií dosiahne až 50 GWh, čo je viac energie ako obsahovali líthium-iónové batérie vyprodukované po celom svete pred tromi rokmi.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
92%
Páči sa mi to
8%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Matúš Mitro
Študujem na vysokej škole a zaujímam sa o novinky vo svete technológií, ktoré ma neustále neprestávajú prekvapovať. Môj záujem ma doviedol až k portálu FonTech.sk, kde pracujem ako redaktor. Kontakt: matus@fontech.sk