Technológie si svoju cesta našli do takmer všetkých sfér každodenného života. Okrem tradičných oblastí ich čoraz viac nachádzame aj v automobilovom priemysle a vôbec tým nemyslíme len Teslu. Toto sú najočakávanejšie high-tech sedany, ktoré tento rok uvidíme.

Mercedes E-Class Sedan je ozajstným stelesnením elegancie. Vozidlo je dodávané so štvorvalcovým motorom s objemom 2,0 l a 9 stupňovou automatickou prevodovku. 

zdroj fotografie: Business Insider

Z technologického hľadiska môžeme povedať, že automobil prichádza s dvomi módmi autopilota. Prvý z nich sa nazýva „Drive Pilot“ a umožňuje jazdu až do rýchlosti 210 km/h, mód „Steering Pilot“ využiješ do rýchlosti 130 km/h v prípade, že jazdné pruhy nie sú úplne viditeľné.


zdroj fotografie: Business Insider

Majitelia majú taktiež k dispozícii aplikáciu, ktorá uľahčí rôzne úkony, ako napríklad parkovanie. Systém radarov zase sníma slepé body a posiela vodičovi notifikácie o možných hrozbách.

Mercedes E Class

zdroj fotografie: Business Insider

Keď sa povie Mercedes, väčšina ľudí si predstaví luxus a inak to nie je ani v prípade tohto sedanu. Za zmienku určite stojí aj 64 možností, ako nastaviť vnútorné osvetlenie alebo infotainment s uhlopriečkou 12,3“, ktorý, samozrejme, reaguje na hlasové povely.

Mercedes E Classzdroj fotografie: Business Insider

O Tesle píšeme pomerne často a v tomto zozname určite nemôže chýbať. Vozidlá aktuálne disponujú vynoveným autopilotom, ktorý spoločnosť stále inovuje a jeho potenciál má stúpajúcu tendenciu.

Tesla Model S

zdroj fotografie: Business Insider

Nová verzia autopilota sa dokáže vyhýbať objektom, prispôsobovať sa aktuálnej premávke, meniť pruhy alebo vyberať cestu podľa zvyklostí šoféra. Autopilot sa orientuje nielen v mestách, ale taktiež v oblasti vidieka, kde môže byť horšie značenie pruhov.

Tesla Model Szdroj fotografie: Business Insider

Nenechaj si ujsť
Takto bude fungovať vylepšený autopilot Tesly druhej generácie

Model S prichádza s obrazovkou infotainment systému o rozmeroch až neuveriteľných 17“. Ovládací panel je centrom väčšiny úkonov, ktoré sa týkajú automobilu, či už ide o navigáciu, klímu, alebo médiá.

Tesla Model Szdroj fotografie: Business Insider 

Tesla nezaháľa ani čo sa výkonu týka. Elektromobil vo verzii P100D dokáže zvládnuť zrýchlenie z 0 na 100 km/h už za menej ako 2,3 sekundy a na jedno nabitie maximálne prejde približne 500 km. 

Tesla Model Szdroj fotografie: Tesla

S cenou začínajúcou na relatívne prijateľných 33 tisíc € je ďalším automobilom v rebríčku americký Lincoln MKZ. Spolu s vysokým výkonom totiž ponúka aj výborné technologické vychytávky.

Lincoln MKZzdroj fotografie: Business Insider

Auto ponúka senzory, ktoré uľahčia paralelné parkovanie, pohyb v premávke a taktiež vodičovi umožnia predchádzať zrážkam.

Lincoln MKZzdroj fotografie: Business Insider

To, v čom Lincoln MKZ naozaj vyniká, je audio výbava, ktorá poteší nejedného fanúšika hudby. Lincoln do svojho auta nainštaloval 14 alebo 20 reproduktorový systém v závislosti od modelu, ktorý má na svedomí spoločnosť Revel.

Lincoln MKZzdroj fotografie: Business Insider

Zastúpenie v rebríčku má aj automobilka z Mníchova so svojím BMW 530i, respektíve 540i. Prvý model disponuje výkonom 248 koní, druhý prichádza s o niečo vyšším výkonom 335 koní.

BMW 530izdroj fotografie: Business Insider

Jedným z módov, ktoré sa v aute nachádzajú, je Active Lane Keeping asistent, ktorý zabezpečuje, aby auto nevyšlo z jazdných pruhov. Dôležitým prvkom je aj dynamický tempomat, ktorý sa dokáže prispôsobiť premávke pri akejkoľvek rýchlosti v rozmedzí 30 km/h až 210 km/h.

BMWzdroj fotografie: Business Insider

Jadrom celého multimediálneho systému je 10,25“ dotykový displej, kde sa nachádzajú všetky potrebné informácie o ceste či prípadné upozornenia. Displej môžeš ovládať hlasom alebo napríklad aj takýmito gestami.

zdroj fotografie: Business Insider

Po vzore nemeckých konkurentov má v rebríčku svoje zastúpenie aj automobilka Audi. S cenou niekde na úrovni 33 tisíc € ponúka Audi A4 solídny výkon 252 koní.

Audi A4zdroj fotografie: Business Insider

Informačným centrom vozidla je 12,3“ displej, ktorý dopĺňa ďalší displej (Virtual Cockpit) na tradičnom mieste pred volantom. Tak ako ostatné automobilky, aj Audi prichádza s dynamickým tempomatom, ktorý pomôže plynulejšej jazde v premávke.

Audizdroj fotografie: Business Insider

Spojenie luxusu a technológií pretavila do automobilu spoločnosť Cadillac so svojím modelom CT6, ktorý prichádza s mohutným 3,0 l motorom s výkonom 404 koní. Americkú silu však v tomto prípade skôr nahrádza špičková technologická výbava. 

Cadillac CT6zdroj fotografie: Business Insider

Z tohto hľadiska sa auto môže pochváliť integrovaným 4G LTE modemom, ktorý zabezpečuje konektivitu všetkých zariadení vo vozidle. Zaujímavosťou je aj zadná kamera s live HD streamom do spätného zrkadla. 

Cadillac CT6zdroj fotografie: Business Insider

Najzaujímavejšou funkciou je ale prístrojová doska, ktorá disponuje podporou nočného videnia a pomáha vodičovi detekovať prekážky za zhoršenej viditeľnosti. To všetko dostaneš za približne 50 tisíc €.

Cadillac CT6

zdroj fotografie: Business Insider

Prvým ázijským zástupcom je Subaru. Populárna automobilka pripravila na rok 2017 model Impreza, ktorý prichádza s 2,0 l štvorvalcovým motorom a výkonom 152 koní.

Subaru Imprezazdroj fotografie: Business Insider

Za cenu približne 17 tisíc eur, ktorá je vzhľadom na ostatné v rebríčku viac ako priaznivá, majiteľ získa asistenta, ktorý zabraňuje šmyku, inteligentný brzdový systém, ktorý predchádza zrážke, systém upozornení alebo spomínaný dynamický tempomat.

Subaru Imprezazdroj fotografie: Business Insider

Všetky funkcie má na starosti 6,5“ veľká obrazovka, na ktorej sa zobrazujú informácie o vozidle a notifikácie. Samozrejmosťou je taktiež konektivita so smartfónmi s Androidom alebo iOS.

Subaru Imprezazdroj fotografie: Business Insider

Švédske Volvo si za prvoradý cieľ kladie bezpečnosť pasažierov. Inak tomu nie je ani v prípade modelu S90, ktorý prichádza z prevenciou proti šmyku alebo detektorom prekážok na ceste.

Volvo S90zdroj fotografie: Business Insider

Okrem iného má vodič k dispozícii oficiálnu aplikáciu od Volva, s ktorou môže ovládať klimatizáciu. Dostupný je aj autopilot, ktorý ťa udrží v tvojom jazdnom pruhu až do rýchlosti 130 km/h.

Volvo S90zdroj fotografie: Business Insider

Riadiacim strediskom je už tradične dotyková plocha s podporou navigácie alebo populárnych služieb, ako napríklad Spotify či Pandora. Potenciálny majiteľ si môže vybrať z troch verzií s 2,0 l objemom motora, no rozdielnym výkonom, od 250 koní, až do slušných 360 koní. 

Volvo S90zdroj fotografie: Business Insider

Rebríček uzatvára ďalší model bavorského výrobcu. Po sérii 5 sa o slovo hlási aj luxusná 7. séria.

BMW 7zdroj fotografie: Business Insider

Tak ako v prípade predchodcu z nižšej rady, aj tu môžeš používať na ovládanie panelu hlas či gestá. Pri tejto cenovej kategórii sú obrazovky na každom sedadle už akousi samozrejmosťou.

BMW 7zdroj fotografie: Business Insider

Kľuč k vozidlu má taktiež plnofarebný dotykový displej a môžeš ním okrem iného privolať vozidlo z garáže.

BMW 7

zdroj fotografie: Business Insider


Si fanúšikom moderných technológií aj v oblasti automobilov, alebo si skôr zástancom starej školy, ktorá elektronike vo vozidlách príliš neverí? Daj nám vedieť v komentároch.

Pošli nám TIP na článok



Tech