Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Americká spoločnosť Lockheed Martin chystá ďalší krok vo vývoji laserových zbraní, pričom má v pláne nimi vybaviť aj najmodernejšie stíhačky USA. Ako totiž informuje portál NewAtlas, spoločnosť podpísala nový kontrakt na vývoj extrémne silného lasery s výkonom, ktorý takmer dvojnásobne prekoná jej doteraz najsilnejší laser.

Potenciál je obrovský

Ako píše Lockheed Martin, nová laserová zbraň má dosiahnuť výkon až 500 kW, pričom výkon tej poslednej dosahoval „len“ 300 kW. O lasery má armáda záujem už dlhšiu dobu, len v posledných rokoch sa však podarilo dosiahnuť ohromné technologické pokroky, ktoré umožňujú oveľa intenzívnejší vývoj v tejto oblasti a ako sa zdá, aj ich aplikácia v reálnych armádnych zariadeniach a strojoch.

Obrovskou výhodou je napríklad rýchlosť, ktorou takýto laser dosiahne svoj cieľ – rýchlosť svetla. Vyhnúť sa takejto zbrani je pomocou dnešných technológií nemožné a lasery s tak vysokým výkonom sú dostatočne silné na to, aby zostrelili nielen malé ciele, ako sú napríklad drony či rôzne strely, ale tiež oveľa väčšie objekty, ako nepriateľské lietadlá a stíhačky.

Dynetics/Midjourney/Úprava redakcie

Aj tento výkonnejší laser má využiť cievky optických vlákien s neodým-ytrium-hliníkovým granátom, pričom je systém vybavený aj niekoľkými ďalšími lasermi na zameriavanie cieľov a monitorovanie atmosférických podmienok, ktoré je možné kompenzovať optikou samotného laseru. Dôležité totiž je, aby laser dopadol v čo najpresnejšom a najostrejšom lúči.

Čoraz viac využití

Lasery nachádzajú svoje využitie nielen v armáde, ale aj pri výskume inovatívnej energetiky v podobe fúznych reaktorov. Ako dokazujú aj nedávne experimenty, dostatočne výkonné lasery je možné využiť aj namiesto bleskozvodov. Podľa odborníkov sa však dostane táto technológia do bežného používania asi až o 10 až 15 rokov.

Vysoké nároky

Aj keď majú lasery potenciál priniesť armádnym strojom oveľa lepšie schopnosti, ich vývoj nie je jednoduchý. Tieto zariadenia musia totiž spĺňať množstvo náročných podmienok a to nielen čo sa týka presnosti, ale tiež spoľahlivosti, energetickej spotreby a teda aj efektivity, rozmerov a hmotnosti – obzvlášť, ak ich majú v budúcnosti niesť aj stíhačky.

Vo veľkom sa zatiaľ laserové zbrane do boja nedostali, pretože sa táto technológia neustále vyvíja a pokrok ktoréhokoľvek z podsystémov znamená, že je nutné pretransformovať takmer celý projekt. Nejedná sa totiž len o samotné lasery, ale tiež generátory, zameriavacie zariadenia a množstvo ďalších systémov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú