Aktualizované 26. júla 2024 – Len pred približne dvomi týždňami došlo k vzácnemu zlyhaniu rakety Falcon 9, ktorej druhý stupeň prišiel o svoj jediný motor a nezvládol tak dostať satelity konštelácie Starlink na požadovanú obežnú dráhu. V minulosti bežne znamenali takéto zlyhania mesiace trvajúce vyšetrovanie, avšak už dnes sa SpaceX vracia naspäť do hry, píše SpaceNews.

Chybu mal podľa firmy spôsobiť tlakový senzor, avšak SpaceX je údajne schopný merať tlak v potrubí aj iným spôsobom a najbližšie misie preto poletia bez tohto komponentu. Povolenie na pokračovanie v letoch už udelil aj Federálny letecký úrad (FAA). Ako dodáva Everyday Astronaut, na najbližšie dva dni sú naplánované hneď tri misie rakety Falcon 9 so satelitmi Starlink, čím môže SpaceX svoje riešenie otestovať a dokázať, že sú tieto stroje naďalej spoľahlivé.

Pôvodný článok:

Americká spoločnosť SpaceX už dlhé roky pôsobí v raketovom priemysle nielen ako národný, ale celosvetový líder. Tento rok v priemere odpálila jednu raketu každé necelé tri dni a jej ťažný kôň Falcon 9 mal za sebou vyše 300 letov bez straty nákladu. Ako ale upozorňuje Ars Technica, táto bezporuchová reťaz bola poslednou misiou pretrhnutá a firma sa miesto toho chystá na ďalší test najväčšej rakety v histórii – tentoraz aj so šťastným koncom.

Chytí ju do gigantických ramien

Čo presne spôsobilo zlyhanie druhého stupňa rakety Falcon 9 pri pokuse o druhé naštartovanie vo vesmíre jasné nie je, predchádzal mu však únik kyslíka. Následkom zlyhania je strata satelitov konštelácie Starlink a zároveň uzemnenie týchto rakiet, keďže vyšetrenie zlyhania požaduje aj Federálny letecký úrad USA. Rakety Falcon 9 totiž prepravujú aj astronautov na ISS a je možné, že dôjde k omeškaniu niektorých misií pre NASA.

Raketa Starship medzitým vykonala statický test prvého stupňa, počas ktorého stroj naštartuje všetky svoje motory, avšak nevzlietne. Tento test nedávno neprebehol podľa plánov v rukách čínskej spoločnosti Space Pioneer, keď sa raketa Tianlong-3 uvoľnila z poistnej konštrukcie a vzlietla neďaleko čínskeho mesta, spomína portál SpaceNews.

Ďalšia Starship má odštartovať už v auguste a zdá sa, že sa podarí tento termín dodržať. Pôjde o vôbec prvý orbitálny test Starship, počas ktorého sa firma pokúsi o zachytenie prvého stupňa do obrovských ramien na odpaľovacej rampe. Test podľa SpaceX prebehol úspešne a dosiahol požadovanú dĺžku, pričom druhý stupeň vykonal tieto testy ešte v máji.

Prežila aj zlyhanie štítu

Pri poslednom júnovom teste druhý stupeň Starship prežil dokonca aj čiastočné rozpadnutie tepelného štítu, kvôli čomu došlo k roztaveniu časti trupu a krídla zodpovedného za ovládanie rakety. Napriek tomu sa ale stroju podarilo prekvapivo mäkko pristáť na morskej hladine.

Prekvapivá šanca na úspech

Že sa zachytenie tak obrovskej rakety do ramien podarí bez chyby na prvý pokus je nepravdepodobné, avšak šanca rozhodne nie je zanedbateľná. Počas minulého testu totiž prvý stupeň pristával natoľko blízko k cieľovej zóne, že ho zachytila aj kamera na pripravenej bóji. O poznanie komplikovanejšie to bude s druhým stupňom, ktorý má kvôli extrémnej orbitálnej rýchlosti menšiu presnosť.

Ak sa Starship dostane do prevádzky, ako prvý ju využije samotný SpaceX na vynášanie svojich vlastných satelitov konštelácie Starlink, pre ktoré je momentálne využívaná raketa Falcon 9. Tie totiž poskytujú internetové pripojenie na prakticky celej planéte a predstavujú ohromný potenciál z hľadiska finančného prínosu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú