Filmový a seriálový rok sa končí, pozreli sme sa teda na najvýznamnejšie novinky, ktorých sa nám za posledných 12 mesiacov. Niektoré príjemne prekvapili, od iných sme naopak očakávali omnoho viac. Toto je 23 najlepších filmových i seriálových noviniek, ale tiež najväčších sklamaní, v roku 2023.

Najlepší seriál roka: Blue Eye Samurai (Netflix)

TMDB

Kto by bol povedal, že jedno z najlepších spracovaní feudálneho Japonska a sveta samurajov vzíde z francúzsko-americkej spolupráce. A predsa. Nenápadná novinka Netflixu, ktorá sleduje zdanlivo priamočiaru cestu za pomstou, dokázala zaujať azda v každom ohľade.

Blue Eye Samurai predstavil zrozumiteľný, no mnohovrstvový príbeh s množstvom zaujímavých postáv, zaujal aj inovatívnym prístupom k vizálnemu prevedeniu. Čerešničkou na torte bola skvelá choreografia akčných scén, ktorá síce bola prepálená, zakaždým však do únosnej miery.

Blue Eye Samurai jednoducho boduje po všetkých stránkach, a to nielen pre fanúšikov animovaných počinov. Veľkú radosť preto prinieslo potvrdenie druhej série, ktoré sľubuje výraznú zmenu scenérie a ešte brutálnejší nádych.

Najlepší film roka: Oppenheimer (SkyShowtime)

Oppenheimer
TMDB

Christopher Nolan dokázal opäť do kín nalákať masy, čo sa pri Oppenheimerovi cení dvojnásobne. Na ťaživé historické drámy už totiž diváci do kina v takýchto počtoch zďaleka nechodia. Oppenheimer zaujal prvotriednym hereckým obsadením na čele s vynikajúcim Cyllianom Murphym, ale tiež odvážnym nelineárnym rozprávaním príbehu, ktorý si vyžadoval plnú divácku pozornosť.

Nolan vo filme zručne objasnil vedecky i morálne komplikovaný príbeh otca atómovej bomby, zaujala tiež hudba Ludwiga Göranssona a šikovný strih Jennifer Lame. Posledná hodina venovaná vládnym pojednávaniam už miestami strácala dych, napriek tomu Oppenheimer zostáva mimoriadne hodnotou historickou rekonštrukciou života jedného z najdôležitejších vedcov minulého storočia.

Aj preto Christopher Nolan Oppenheimera označil za svoj doposiaľ najúspešnejší film. Oppenheimer zatiaľ v online priestore nájdete iba na za kúpenie alebo zapožičanie, na budúci rok bude dostupný na SkyShowtime.

Najlepšia miniséria: Lessons of Chemistry (Apple TV+)

TMDB

Apple TV+ je známy tým, že sa vo svojich tituloch nebojí experimentovať, čo streamovacia služba jasne dokázala v historickej dráme Lessons of Chemistry. Príbeh sleduje Brie Larson (Captain Marvel), ktorá sa po strate práce v oblasti vedy snaží zaujať kuchárskou šou o varení. V nej sa však zďaleka nevenuje iba kulinárskym tipom, ale začne dodávať odvahu a sebavedomie ženám v celej Amerike.

Aj keď s konceptom emancipácie pracovalo už množstvo seriálov, Lessons of Chemistry na vec ide citlivo a nevtieravo. Divák hlavnej postave a slobodnej matke drží palce a súcití s ňou pri prekonávaní spoločenských prekážok. Adaptácia oceňovanej knižnej predlohy v tomto prípade vyšla na jednotku a Brie Larson jasne dokázala, že jej herecký talent siaha výrazne ďalej ako za superhrdinské filmy.

Najväčšie tohtoročné prekvapenie: One Piece (Netflix)

TMDB

S adaptáciami anime a mangy už to Netflix skúšal niekoľkokrát, minulý rok napríklad pohorel pri seriálovom spracovaní Cowboy Bebop. História sa však pri jednom z najslávnejších anime počinov neopakovala a One Piece patrí k najlepším prekvapeniam roka.

Tvorcovia v seriáli dokázali zachytiť ducha predlohy, predstavili skvelé ústredné postavy i chémiu medzi nimi. Vydarili sa tiež bláznivé príbehy, ktoré s veľkým citom miešali vtipné, bizarné i dramatické momenty. Výsledkom bolo nádherne farebné a štýlové dobrodružstvo, ktoré od Netflixu dostalo zelenú aj na pokračovanie.

Najlepšia dokumentárna séria: Beckham (Netflix)

Malaria Must Die/YouTube

Netflix to s dokumentami jednoducho vie, čo v krátkom čase dokázal hneď v trojici noviniek v podobe Arnold, Sly či Beckham. Práve charizma a dojímavý príbeh legendy anglického futbalu robí z novinky Beckham jeden z najlepších žánrových počinov v tomto roku. Neoslovuje totiž iba skalných fanúšikov futbalovej ikony, ale široké publikum ako také.

Hlavnú zásluhu na tom nesie režisér a herec Fisher Stevens, ktorý servíruje vtipný a dojímavý, predovšetkým však vysoko inšpiratívny príbeh, ktorý je zmysluplne rozdelený na jednotlivé etapy Beckhamovho života. Niektoré pasáže by si možno zaslúžili detailnejší pohľad, celkovo však Beckham prináša vzrušujúci pohľad do života športovej celebrity, ktorý zhltnete na jedno pozretie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP