Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Mnoho odborníkov predpokladá, že čínske automobilky čoskoro dobehnú tradičných európskych výrobcov áut a podmania si aj náš trh. Európa totiž stráca konkurencieschopnosť v mnohých odvetviach priemyslu, na čo aktuálne upozorňuje aj šéf automobilky VW Thomas Schaefer na sociálnej sieti LinkedIn.

Podľa Shaefera sú najväčším problémom v Európe ceny energií. Ostatné trhy ako USA, Čína, juhovýchodná Ázia či dokonca Afrika, investujú takým spôsobom, aby bol dopad akejkoľvek krízy na rozvoj priemyslu čo najnižší.

V Európe aktuálne zúri energetická kríza a ceny elektriny či plynu šli rapídne nahor. Tento fakt sa priamo dotýka každej jednej spoločnosti, každej jednej fabriky a teda celého európskeho priemyslu.

Volkswagen (úprava redakcie)

Podľa šéfa VW strácame pôdu pod nohami, kríza spomaľuje investície spoločností do rozvoja, budovania nových fabrík a tým pádom začíname so zvyškom sveta ťahať za kratší koniec.

EÚ nie je pripravená na transformáciu odvetvia

Schaefer kritizuje prístup EÚ k štátnej pomoci. Ako príklad uvádza USA, ktoré prostredníctvom finančných stimulov motivuje spoločnosti, aby investovali do nových fabrík a výrobných závodov. Európa v prvom rade hľadí na regióny a nie na samotné firmy, čo mnohým bráni v rozširovaní svojho podnikania.

Aj to je zrejme jeden z dôvodov, prečo sa VW príliš nechce púšťať do výstavby revolučnej továrne na výrobu elektromobilov. Svetové média v uplynulých dňoch informovali, že projekt v hodnote takmer 2 miliárd eur bude pravdepodobne ukončený a elektromobily vyrábané na tejto platforme sa oneskoria o niekoľko rokov.

Podľa prvotných plánov mala začať predsériová výroba v tejto továrni už v roku 2025, no elektromobily novej generácie by zrušením projektu prišli na trh najskôr v roku 2028, uvádza TheDrive.

Hrozí, že v Európe továrne „vypne“

Nemecká automobilka by mohla presunúť výrobu z domáceho trhu aj z krajín východnej Európy, ak by súčasný nedostatok plynu pokračoval aj po najbližšej zime. To ukazuje, do akej miery energetická kríza vyvolaná inváziou Ruska na Ukrajinu môže zasiahnuť do európskeho priemyslu. TASR o tom informovala na základe správy agentúry Bloomberg ešte v septembri.

Volkswagen Bratislava
TASR - Jaroslav Novák

Ako povedal hovorca Volkswagenu v telefonickom rozhovore, v prípade rozhodnutia firmy presunúť výrobu by najväčšie šance mali krajiny na juhozápade Európy, prípadne pobrežné oblasti v severnej Európe.

Majú totiž lepší prístup k skvapalnenému zemnému plynu (LNG) dovážanému po mori. Volkswagen už má závody napríklad v Portugalsku, Španielsku a Belgicku, teda v krajinách, ktoré majú LNG terminály.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú