Slovensko je malá krajina v strede Európy, no doteraz sme si vo výskume vesmíru vybudovali dlhoročnú tradíciu, ktorá siaha ďaleko do histórie. Do vesmíru sme v roku 1999 poslali aj prvého slovenského astronauta. Teraz prichádza pre našu krajinu ďalší významný míľnik, ktorý Slovensko „nakopne“ vpred pri skúmaní vesmíru. Práve dnes totiž bolo oznámené založenie Slovenskej vesmírnej agentúry (SVA).

Vyše 40-ročná tradícia výskumu vesmíru bude na Slovensku napredovať odvážnym a historickým krokom, ktorý nikto nepredpokladal.

V srdci Európy totiž budeme mať vlastnú vesmírnu agentúru, ktorá sa bude zaoberať skúmaním okolitého vesmíru a bude zodpovedať za množstvo dôležitých projektov.

NEPREHLIADNI
ROZHOVOR: Do 30 rokov budeme poznať stovky Zemi podobných planét. Bude to mať len jeden háčik

Slovensko zakladá vlastnú vesmírnu agentúru

Pod vedením riaditeľa Jána Marťanského sa budú slovenskí vedci zaoberať rôznymi otázkami vesmírneho cestovania, skúmania okolitých hviezd a dokonca aj spoluprácou so SpaceX pri prvej ceste na červenú planétu. Slovenská vesmírna agentúra (SVA) tak oficiálne od 1. apríla otvára novú éru, ktorá zviditeľní našu krajinu po celom svete.

Už doteraz sa naši špičkoví odborníci preslávili svojimi schopnosťami a znalosťami pri viacerých vesmírnych projektoch, naposledy pri vypustení druhej slovenskej družice. Tentokrát sú však plány ešte odvážnejšie.

Zobraziť celú galériu (1)
Freepik (Úprava redakcie)

Našim cieľom je vytvoriť na Slovensku podmienky pre vznik unikátnych vesmírnych projektov a podporiť spoluprácu s ďalšími agentúrami a spoločnosťami v tejto oblasti.

V budúcnosti nevylučujeme ani vyslanie ďalšieho slovenského astronauta do vesmíru,“ informoval exkluzívne našu redakciu Ján Marťanský, riaditeľ novovzniknutej Slovenskej vesmírnej agentúry.

Bližšie informácie o budúcich projektoch a vesmírnom programe SVA (Slovenská vesmírna agentúra) nateraz nie sú známe. Keďže sa jej založenie spája s dňom bláznov, v mene redakcie ti prajeme príjemné prežitie 1. apríla.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom