V roku 1990 vznikla vo vesmíre fotografia, ktorá je v týchto dňoch známa ako Pale Blue Dot. Jedinečný záber našej modrej planéty vytvorila sonda Voyager 1, a to zo vzdialenosti až 6 miliárd kilometrov. Nie je teda žiadnym veľkým prekvapením, že Zem vyzerá ako malinké zrnko piesku. Aby však fotografie vyzerala o čosi lepšie, vesmírna agentúra NASA ju nedávno remastrovala, informuje Space.

K stlačeniu spúšte došlo 14. februára. Vesmírna sonda dokončila jednu zo svojich misií a bola pripravená opustiť slnečnú sústavu. Avšak ešte predtým, než sa tak stalo, renomovaný vedec Carl Sagan požiadal operátorov z radov NASA, aby počas letu zapli fotoaparát a nasmerovali ho na náš domov.

Sonda Voyager 1 a rok 1977

Ambiciózna misia sondy Voyager 1 odštartovala v druhej polovici roka 1977, kedy bola 722-kilogramová technika vyslaná do vesmíru. Približne o dva roky neskôr dorazila k Jupiteru a o rok neskôr aj k Saturnu, kde taktiež vyhotovila niekoľko záberov. Čo sa však týka hlavného cieľa, tak ten spočíval v študovaní vonkajšieho solárneho systému.

Fotografie Zeme zo sondy Voyager 1 (po úprave). Zdroj: NASA/JPL-CALTECH

Nenechaj si ujsť
Problém Voyager 2 je vyriešený a opäť naplno funguje. NASA opravila takmer 20 miliárd kilometrov vzdialenú sondu

Sonda mala po návšteve Saturnu opustiť systém. Carl Sagan ale prišiel s nápadom, aby spravili posledný záber Zeme. Niektorí ľudia z NASA boli kvôli obavám z poškodenia techniky najskôr proti, no nakoniec ustúpili. A tak vznikla fotografia známa ako Pale Blue Dot, ktorú pri príležitosti výročia od jej zhotovenia upravil inžinier z NASA, píše IFLScience. Fotografia sa práve dnes stala astronomickým záberom dňa.

Fotografie Zeme zo sondy Voyager 1 (pred úpravou). Zdroj: NASA/JPL-CALTECH

„Pozriete sa znovu na tú bodku. Je to náš domov. To sme my,“ povedal uznávaný vedec krátko po tom, čo sa k nej dostal.

Fototechnika vesmírnej sondy pozostávala z dvoch fotoaparátov. Záber vznikol prostredníctvom fotoaparátu (1 500 mm) s vysokým rozlíšením a malým uhlom záberu. Druhý fotoaparát (200 mm) vo výbave disponoval veľkým uhlom záberu a nízkym rozlíšením.

64 000 kilometrov za hodinu

Sonda Voyager 1 opustila slnečnú sústavu v roku 2012 a až dodnes posiela vedcom cenné dáta, vďaka ktorým môžu skúmať okolitý vesmír. Pohybuje sa rýchlosťou 64 000 kilometrov za hodinu, pričom je od Zeme vzdialená viac ako 20 miliárd kilometrov. Odborníci tvrdia, že ide o najvzdialenejší ľudský výtvor, aký tu kedy bol.

Vesmírnu sondu momentálne zaujíma výplň medzihviezdneho priestoru vrátane heliopauzy, inými slovami aj okraj heliosféry. Za zmienku tu však stojí aj to, že na palube má pozlátený disk s audio-vizuálnymi informáciami o živote na modrej planéte. Dôvod tkvie v možnom stretnutí s mimozemskými civilizáciami. Ak by k tom predsa len došlo, dotyčná civilizácia bude mať jedinečnú príležitosť spoznať ľudí ešte skôr, ako vôbec zavíta na Zem.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP