Po tom, čo Tesla naplno rozbehla éru elektromobilov, chcú sa tejto príležitosti chytiť aj ďalšie veľké automobilky, ktoré už teraz pracujú na vlastných elektrických modeloch. Medzi nimi nechýba ani jeden z najväčších nemeckých producentov. CEO VW priznal, že pri výrobe elektromobilov má Tesla značne navrch, pretože sa nemusí zaujímať o vlastný biznis s autami so spaľovacími motormi.

Tesla je v automobilovom priemysle azda najmladšou spoločnosťou, ktorá sa však dokázala vypracovať na popredného svetového výrobcu. Možno nemá najväčšiu výrobnú kapacitu, najvyššie zisky, no jej biznisu sa chytili aj ďalšie veľké automobilky, ktoré vidia budúcnosť v elektromobilite. Takmer všetci veľkí výrobcovia áut sa chystajú presedlať na výrobu elektromobilov, ktoré majú ovládnuť cesty už v najbližších rokoch. Tesla je však ďaleko pred nimi, čo podľa portálu Electrek priznal aj CEO spoločnosti VW, Herbert Diess.

VW závidí Tesle, no plánuje ju dobehnúť

Najväčšiu výhodu má Tesla v tom, že sa môže sústrediť len na produkciu elektromobilov a nemusí riešiť problémy okolo áut so spaľovacími motormi. Mercedes, BMW, VW, Škoda, Seat, Renault, Citroën a ďalšie zvučné mená sú na trhu už dlhé desiatky rokov. Hoci sa v minulosti objavili experimenty s elektromobilmi, najväčší „boom“ zažíva elektrický pohon v autách až dnes. Situáciu stihla najlepšie využiť práve Tesla, ktorá výrazne pokročila vo vývoji elektromobilov a softvéru.

Myslím, že Tesla robí dobrú prácu. Nemusí sa však starať o svoje dedičstvo. Nemusí sa starať o nadchádzajúcu generáciu spaľovacích motorov v autách, a tak sa môže skutočne sústrediť na budúcnosť,“ vyjadril sa Herbert Diess, CEO VW, pre noviny Financial Times.

Nenechaj si ujsť
Tesla sa musí mať na pozore. Na cestách už spozorovali plne elektrický model Volkswagenu

Vo svojom vyhlásení tak aj výkonný riaditeľ jednej z najväčších automobiliek sveta uznal, že elektromobily sú budúcnosťou tohto priemyslu. Tento gigant do nich taktiež investuje nemalé peniaze, no stále sa na Teslu v mnohých smeroch iba doťahuje. Zaostáva najmä po stránke softvéru, kde je jeho americký konkurent ďaleko napred. VW však môže čerpať výhodu najmä zo svojich skúseností so sériovou výrobou, ktorá Tesle pre Modeli 3 nešla vôbec podľa očakávaní.

Zobraziť celú galériu (0)
Wochit News/YouTube

Podľa tvrdení chce spoločnosť do roku 2025 uviesť na cesty až 3 milióny svojich elektromobilov. Najväčšie zmeny by však VW zaznamenal, ak by sa nadobro odpútal od spaľovacích motorov. Práve udržiavanie doterajšieho biznisu a vytváranie nového môže spomaľovať proces prechodu k elektromobilom. Stále ale platí, že spaľovacie motory stretávame na cestách najčastejšie a vzdať sa v krátkej dobe takýchto áut by bol aj pre VW obrovský risk.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom