Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Či sa nám to páči alebo nie, vesmírny výskum má silné korene v armáde a vojenských túžbach, pričom svetové veľmoci sa aktívne a intenzívne snažia o militarizáciu kozmu už od počiatku jeho výskumu. Vojna vo vesmíre je tak podľa čoraz viacerých lídrov a vysoko postavených armádnych predstaviteľov nevyhnutná. Ako však môže čosi také vyzerať? Úplne inak, ako nás naučili sci-fi filmy a seriály.

Záleží na tom, kedy začne

Priebeh takéhoto potenciálneho konfliktu sa značne odvíja od toho, kedy vojna vo vesmíre začne. Ak by sa tak stalo nedajbože už teraz, trval by skutočne len chvíľu. To však nemožno povedať aj o jeho následkoch, keďže hlavným cieľom sú kľúčové komunikačné satelity a napríklad aj satelity navigačnej siete GPS.

Jej zničením sa vyhráža napríklad Rusko, ktoré je údajne schopné v prípade pocitu ohrozenia okamžite zostreliť všetkých 32 satelitov GPS. Vyhlásenie je podľa všetkého spojené aj s nedávnym testom protisatelitnej zbrane, ktorá spôsobila na orbite chaos a donútila astronautov Medzinárodnej vesmírnej stanice pripraviť sa na jej núdzové opustenie, informuje The Telegraph.

Rusko samozrejme nie je jediné, ktoré oplýva týmito zbraňami. Vlastné protisatelitné ozbrojenie už otestovali aj Spojené štáty, ktoré si však rozumne zvolili ako cieľ satelit na degradujúcej obežnej dráhe, ktorá premávku na orbite neohrozila. Vlastnými protisatelitnými systémami je už vybavená aj Čína a India.

Boj na blízko je nezmysel

Jedno z najväčších klamstiev, ktoré nás sci-fi filmy a seriály učia, je boj na blízko alebo CQB vo vesmíre. To môže dávať zmysel napríklad v Star Wars (ktoré je však bližšie k fantasy, než scifi), kde obrovské vesmírne lode spúšťajú na obežnej dráhe bomby, ktoré akýmsi nepochopiteľným zázrakom padajú smerom nadol.

V realite je však vesmír obrovský a nedáva zmysel približovať sa k nepriateľskej kozmickej lodi. Pri vzdialenostiach stotisícok kilometrov je totiž zameriavanie vysoko problematické a to dokonca aj s energetickými zbraňami, ako sú napríklad lasery. Pri takých vzdialenostiach totiž nie je zanedbateľná ani len rýchlosť svetla a aj s laserom je nutné mieriť už vopred.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú