V súvislosti s vojnou na Ukrajine sme už viackrát informovali, že kľúčovou zložkov bojov sú práve drony. Ukrajina využíva aj moderné stroje Bayraktar TB2, ktoré jej poskytuje Turecko. Nepochybne boli jedným z kľúčových dôvodov toho, prečo sa Rusku nepodarilo za mesiac a pol trvajúce ťaženie dobyť Kyjev. Nakoniec, myslí si to zrejme aj slovenské Ministerstvo obrany, ktoré nákup dronov do našej výzbroje plánuje tiež.

Bezpilotné drony totiž nepotrebujú ľudskú posádku, a tak ani v prípade odhalenia či dokonca zostrelenia nepriateľom nie sú ohrozené žiadne ľudské životy – samotný operátor dronu môže byť ukrytý aj kilometre ďaleko, prípadne dokonca sedieť v inej krajine ako je tá, kde prebieha konflikt.

Drony sú len začiatok

Startitup prináša rozsiahlu analýzu, ktorá naznačuje, že v budúcnosti by vojna mohla prebiehať prakticky úplne bez prítomnosti ľudského faktora na zemi. Skrátka, vojaci by na bojisku nemuseli byť prítomní vôbec.

Ich miesto môžu nahradiť nielen bezpilotné drony, ale aj „tanky“. Nemecko napríklad testuje pozemné vozidlo Rheinmetall Mission Master SP, na ktorého ovládanie stačí vojakovi len tablet.

rheinmetall-defence.com

To, prečo už drony máme, no vojenské vozidlá bez posádky zostávajú stále hudbou budúcnosti, je pritom asi každému jasné – vo vzduchu takmer neexistujú prekážky, kým na zemi môže vozidlo ovládané len nadiaľku, či dokonca pohybujúce sa úplne autonómne, uviaznuť v sutinách budov alebo dokonca v rozbahnenom teréne, ako sa to stalo aj desiatkam ruských tankov s ľudskou posádkou. Práve preto sa bavíme skôr o tankoch na diaľkové ovládanie, ako o úplne autonómnych strojoch riadených umelou inteligenciou, ktorá zrejme aktuálne vôbec nedokáže rozlišovať medzi nepriateľmi a civilným obyvateľstvom.

Rheinmetall Mission Master SP vyrába súkromná firma, nie priamo nemecká armáda. Nedávno však stroj úspešne testovali vo Švédsku za prítomnosti delegácií z rôznych krajín sveta.

Je určený na podporu vojenských jednotiek pri nebezpečných misiách v ťažkom teréne a v nepriaznivých poveternostných podmienkach. Jeho modulárna štruktúra umožňuje univerzálne použitie, takže môže niesť odpaľovacie zariadenia, ale aj iné pomôcky.

Napríklad môže byť vybavený zariadením pre taktické pozorovanie alebo zdravotnú evakuáciu. Takáto všestrannosť z neho robí cenné zariadenie pre rôzne typy operácií na bojisku. Spomínaní ruskí vojaci mu určite budú závidieť napríklad pevné pneumatiky s plášťom bez vzduchu a keďže ide o stoj budúcnosti, poháňa ho elekromotor.

Ten však Rheinmetall nepoužíva kvôli ekológii, ale kvôli tichšiemu presunu a absencii tepelného zdroja, ktorý by mohol pomôcť termicky navádzaným raketám nepriateľa.

Vďaka kompaktným rozmerom zvládne pohyb aj v náročnom teréne, akým je napríklad les. Palebná sila však nijako nezaostáva. Vo Švédsku bol Mission Master vybavený dvoma 70 mm sedemtrubkovými raketometmi. Tieto rakety sú navádzané laserom a majú dosah až 7 kilometrov. V rámci testu mal zlikvidovať terénne auto, ktoré bolo od neho vzdialené 4 kilometre.

Vozidlo pritom bolo ovládané výlučne z tabletu, na ktorom bol nainštalovaný výrobcom špeciálne vyvinutý softvér. Je veľmi pravdepodobné, že na zameranie a eliminovanie cieľa tak stačí len jeden operátor v bezpečnej vzdialenosti.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú