Nová dopravná značka v Španielsku po jej zavedení zmiatla viacerých vodičov. Španielske médiá píšu, že v súčasnosti tamojšie Generálne riaditeľstvo dopravy aktualizuje katalóg a na cesty umiestňuje celkom nové tabuľky. Stáva sa však, že vodiči v podstate ani nemajú odkiaľ vedieť, čo sa im neznáma značka snaží povedať.

Jedna z takýchto nových tabuliek nesie označenie P-35 a zobrazuje dve autá s dvomi pretínajúcimi sa čiarami. Ide o klasickú trojuholníkovú značku s červenými okrajmi a bielym pozadím. Toto farebné prevedenie spravidla značí výzvu na zvýšenie opatrnosti.

Značka nesie hneď niekoľko významov. Vodičom odkazuje, že sa blížia k oblasti, kde sa budú musieť vysporiadať s križovatkou, ktorá cesty rozdeľuje do viacerých smerov. Vodiči by teda po tejto značke mali očakávať zmeny jazdných pruhov.

Ako píše Heraldo, význam značky Španieli opisujú takto: „Nebezpečenstvo v dôsledku blízkosti úseku medzi sútokom a rozdvojkou ciest, kde dochádza k rôznym pohybom vozidiel v jazdnom pruhu, križujúcim ich trajektórie, a tým k zvýšeniu rizika kolízií.“

P-35 teda označuje napríklad oblasti na rýchlostných cestách, kde je príliš krátky, prípadne žiadny pruh, určený na výjazd či vjazd.

Keď vodič túto značku uvidí, znamená to, že ak sa chce preradiť zo svojho pruhu, musí dať prednosť v jazde vozidlu prichádzajúcemu z hlavnej cesty. Predtým by mal vhodne naznačiť svoj úmysel vykonať tento manéver.

DGT

Nejde o jedinú mätúcu značku

Ďalšou novinkou na španielskych cestách je aj tabuľka R-120. Ide o okrúhlu značku s červenými okrajmi a bielym pozadím, ktorá zobrazuje vozidlo s čiernymi bodkami v pozadí. Ide o grafické znázornenie dymu z výfuku.

Značka totiž slúži na reguláciu prístupu do nízkoemisných zón nachádzajúcich sa vo viacerých obciach, píše 20minutos. Mala by platiť v mestách s populáciou nad 50-tisíc obyvateľov.

Bežne sa s ňou bude spájať aj doplnková značka S-860. Tá bude obsahovať špecifikáciu vozidiel, ktoré majú povolený vjazd do určitej nízkoemisnej zóny. O konkrétnych reguláciách totiž rozhoduje každá obec osobitne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú