V čase, kedy sa množstvo ľudí pripravuje na úchvatné vesmírne divadlo, v podobe roju Perzeíd, ktoré svoj vrchol dosiahne 12. augusta, sa na nočnej oblohe objavil vzácny úkaz.

Tým je erupcia rekurentnej supernovy RS Ophiuchi, ktorú ešte pred pár dňami nebolo vidieť. Na tému upozornili vedecké portály ScienceAlertUniverseToday.

Veľmi vzácna opakujúca sa supernova

RS Ophiuchi je rekurentná nova sídliaca v súhvezdí Hadonos vo vzdialenosti 4566 svetelných rokov. Nova vybuchla už v rokoch 1898, 1933, 1958, 1967, 1985 a 2006. Jej najnovší výbuch ako prvý zaregistroval 8. augusta amatérsky astronóm Keith Geary a o pár chvíľ neskôr už túto detekciu potvrdzovali astronómovia z celého sveta.

Výbuch RS Ophiuchi podľa Americkej asociácie pozorovateľov premenlivých hviezd (AAVSO) dosahuje v súčasnosti  jasnosť až 4,8 magnitúdy a celá udalosť je pozorovateľná zo Zeme aj voľným okom.

Ako sme spomínali, RS Ophiuchi patrí medzi veľmi vzácne pravidelne opakujúce sa novy, pričom celkovo bolo v Mliečnej dráhe spozorovaných iba 10 takýchto udalostí. Vzácnou robí túto novu tiež jej poloha, RS Ophiuchi sa nachádza blízko nebeského rovníka a je tak dobre viditeľná pre pozorovateľov z oboch hemisfér.

Nenásytný biely trpaslík

Za jej pravidelným opakovaním stojí „nenásytnosť“ bieleho trpaslíka, ktorý neustále odčerpáva materiál zo svojho hviezdneho spoločníka v podobe červeného obra. RS Ophiuchi je teda binárna sústava hviezd zložená z bieleho trpaslíka a červeného obra.

Biely trpaslík svojou gravitačnou silou odčerpáva vonkajšiu atmosféru, pričom si pochutnáva najmä na vodíku, ktorý sa po odsatí hromadí na jeho povrchu, kde sa vplyvom obrovskej gravitácie zhusťuje. Prostredníctvom neustáleho nasávania ďalšieho materiálu sú plyny stláčané a zahrievané na vysoké teploty, až sa napokon tlak a teplota vnútri vodíkovej vrstvy zvýšia natoľko, že dôjde k spusteniu termonukleárnej explózie a násilnému vytlačeniu prebytočného materiálu do vesmíru.

Spektroskopické pozorovania naznačujú, že materiál je do vesmíru vyvrhovaný rýchlosťou až 2600 km/s.

Predpokladá sa, že jedného dňa biely trpaslík nasaje toľko materiálu, že prekročí hornú hranicu svojej hmotnosti, tzv. Chandrasekharovu medzu (1,4-násobok hmotnosti Slnka) stane sa nestabilným a exploduje ako supernova typu Ia.

Supernovy typu Ia sú doposiaľ najlepšie zmapovaný a preštudovaný typ supernov, ktoré sa okrem iného využívajú aj na meranie vzdialeností vo vesmíre.

NEPREHLIADNI
Slováci sa zapísali do histórie. Naša družica ako prvá svojho druhu detegovala fascinujúci jav

Na základe predchádzajúcich skúseností sa astronómovia nazdávajú, že po rýchlom vzplanutí RS Ophiuchi dôjde v priebehu niekoľkých týždňov k výraznému poklesu jej jasu až napokon celkom zmizne z dohľadu.

K ďalšiemu výbuchu  RS Ophiuchi dôjde najskôr za 15 až 20 rokov, takže by si si túto udalosť rozhodne nemal nechať ujsť. Súradnice systému RS Ophiuchi sú RA (Rektascenzia) 17h 50m 13.17s, Dec (deklinácia) –06° 42′ 28.6″. Inými slovami RS Ophiuchi leží v rohu súhvezdia Hadonos, medzi hviezdami Nu a Mu Ophiuchi, a Zeta Serpentis.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú