Podľa najnovších informácií publikovaných v žurnále Science Advances naša planéta zrejme nefunguje tak, ako sme si doposiaľ mysleli. Dokonca je vysoko pravdepodobné, že naše teórie, ako funguje jej vnútro, budeme musieť aktualizovať. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Cesta do stredu Zeme

Najnovšie sa totiž ukázalo, že vnútorné jadro planéty osciluje, čo je v rozpore s doposiaľ prijatými modelmi, ktoré naznačujú, že Zem prechádza „super-rotáciou“, pri ktorej sa vnútorné jadro otáča o niečo rýchlejšie, ako zvyšok planéty, informuje portál IFLScience.

ksandrphoto/freepik

V najnovšej štúdii však vedci z University of Southern California ukázali, že v skutočnosti pevné vnútorné jadro osciluje, čo v tomto prípade znamená, že sa vzhľadom k povrchu otáča najskôr jedným smerom, potom druhým, pričom tento smer mení každých 6 rokov.

Zistenia majú dopad nielen pre naše chápanie fungovania vnútra Zeme, ale môžu tiež vysvetliť kolísanie dĺžky dňa, o ktorom sa ukázalo, že v posledných desaťročiach vytrvalo osciluje, upozorňuje portál InterestingEngineering.

Hoci chápanie zemského jadra sa v posledných rokoch posunulo míľovými krokmi, dôkazom je nielen uvádzaný výskum, ale aj nedávne zistenia, že medzi zemským jadrom a kôrou je vrstva, ktorá si „pamätá“ zrážku s inou planétou, ale tiež to, že jadro obsahuje hmotu v špeciálnom stave, stále toho ešte veľa nevieme.

NEPREHLIADNI
Jupiter pohltil značnú časť Slnečnej sústavy, podľa vedcov zabil niekoľko planét

Testy jadrových zbraní a super-rotácia

Poznatok, že Zem prechádza „super-rotáciou“ vychádza z výskumov z 90. rokov minulého storočia, v ktorej vedci študovali vlny vygenerované podzemnými testami jadrových bômb. Tie uskutočnila ZSSR v rokoch 1971 až 1974 v súostroví Novaya Zemlya na severe Ruska.

rost9/freepik

V novom výskume sa vedci znova pozreli na tieto testy, pričom k nim pridali ďalšie dva testy vykonané pod ostrovom Amčitka v rokoch 1971 a 1969. Analýza a porovnanie týchto testov potom ukázalo niečo zvláštne.

Všetko je inak

Ukázalo sa totiž, že nedochádza k „super-rotácii“ vnútorného jadra Zeme, ale k sub-rotácií, čo znamená, že sa asi o 0,1 stupňa za rok otáča pomalšie, ako zvyšok planéty nad jadrom. Presnejšie výsledky naznačili, že vnútorné jadro sa medzi rokmi 1969 až 1971 otáčalo aspoň o desatinu stupňa za rok pomalšie a iným smerom („sub-rotovalo“), ako v rokoch 1971 až 1974, kedy dochádzalo k „super-rotácii“ o veľkosti 0,29 stupňa.

Tieto zistenia o pravidelných šesťročných intervaloch oscilácie sa navyše úplne presne zhodujú s inými osciláciami, pre ktoré veda zatiaľ nemá vysvetlenie. Konkrétne vieme, že dĺžka dňa podlieha časovým zmenám ± 0,2 sekundy, každých 6 rokov, a magnetické pole Zeme taktiež osciluje s periódou 6 rokov.

NASA / JPL

Ukazuje sa tiež, že tieto oscilácie sa ako v amplitúde, tak i vo fáze zhodujú s periodicitou, ktorú teraz vedci predložili pre oscilácie vnútorného pevného jadro Zeme.

Inými slovami, vnútorné fungovanie našej planéty má vplyv aj na dĺžku našich dní. Hoci sa nám zdá, že dĺžka dňa na Zemi je konštantná, nie je to pravda. Napríklad pred zhruba 300 miliónmi rokov trval deň na Zemi iba 21 hodín.

Vzhľadom na to, že dĺžka dňa závisí od rýchlosti rotácie Zeme okolo svojej osi, dĺžku dňa môže ovplyvniť viacero faktorov. Nová štúdia ukázala, že za pravidelné 6 ročné výkyvy času ± 0,2 sekundy môžu zrejme oscilácie vnútorného pevného jadra Zeme.

Hoci vedci chcú aj naďalej pokračovať vo svojom výskume, problém je, že počet podzemných jadrových testov od konca studenej vojny výrazne klesol, takže budú musieť vychádzať z údajov o zemetraseniach, ktoré nie sú až tak presné.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP