Na dnešnom zasadnutí schválila vláda Slovenskej republiky novelu zákona o cestnej premávke, ktorá sprísňuje postihy za používanie mobilných a iných audiovizuálnych zariadení počas šoférovania. Okrem toho sa pristúpilo aj k zníženiu minimálneho veku na získanie vybraných vodičských oprávnení, informuje Teraz.sk

To, že mobil za volant nepatrí vie väčšina vodičov, avšak stále sa nájde niekto, kto bez neho nevie vydržať a toto pravidlo nedodrží. Vláda SR sa preto rozhodla zakročiť proti týmto osobám radikálnejšie a v prípade zistenia tohto priestupku môže byť uložená pokuta do výšku dvojnásobku doterajšej sumy.

Platí aj pre ďalšie elektronické a audiovizuálne zariadenia, ktoré môžu narúšať pozornosť vodiča pri riadení motorového vozidla. Naďalej však bude povolené telefonovanie pomocou handsfree.

Výška pokuty za používanie / držanie mobilu pri šoférovaní
Doteraz Po novom
V blokovom konaní 50 € 100 €
V správnom konaní 100 € 200 €

 

Zmeny  v udeľovaní vodičských preukazov

Slovenské mestá trápi dlhodobo problém s nedostatkom vodičov v MHD, ale aj v prímestských spojoch. Lepšie to nie je ani v prípade nákladnej dopravy. To by malo vyriešiť opatrenie, podľa ktorého budú môcť osoby získať vodičské oprávnenie skupiny C a CE už v 18. roku života (doteraz 21).

DPMŽ

Vodičské oprávnenie D a DE sa taktiež skráti na hranicu 21 rokov (doteraz 24). Budú tu však platiť rôzne obmedzenia, napríklad, že 21 – ročný vodič s vodičským preukazom skupiny D bude môcť jazdiť len v rámci MHD, či prímestských spojov do 50 km. Sprísnené budú aj testy. Po novom sa nebude musieť ani kontrolovať vozidlo policajtom, ak dôjde k jeho prepisu z okresu do okresu.

Medzi novinkami je aj povinné vytvorenie záchranárskej uličky, čo sa týka hlavne pri dopravných zápchach. Tzv. zipsovanie vozidiel by malo platiť nie len v prípade prítomnosti príslušnej dopravnej značky, ale aj vtedy, ak sa zbiehajú pruhy.

FonTech

Zmeny sa udiali aj v prípade cyklistov a kolobežkárov. Osoby mladšie ako 15 rokov nebudú musieť nosiť povinne ochrannú prilbu mimo obce. V prípade kolobežiek pôjde o ich zaradenie medzi nemotorové vozidlá a platiť pre nich budú rovnaké pravidla, ako aj pre cyklistov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom