Na dnešnom zasadnutí schválila vláda Slovenskej republiky novelu zákona o cestnej premávke, ktorá sprísňuje postihy za používanie mobilných a iných audiovizuálnych zariadení počas šoférovania. Okrem toho sa pristúpilo aj k zníženiu minimálneho veku na získanie vybraných vodičských oprávnení, informuje Teraz.sk

Sleduj Fontech aj na sociálnych sieťach!

FacebookInstagramYouTube

To, že mobil za volant nepatrí vie väčšina vodičov, avšak stále sa nájde niekto, kto bez neho nevie vydržať a toto pravidlo nedodrží. Vláda SR sa preto rozhodla zakročiť proti týmto osobám radikálnejšie a v prípade zistenia tohto priestupku môže byť uložená pokuta do výšku dvojnásobku doterajšej sumy.

Platí aj pre ďalšie elektronické a audiovizuálne zariadenia, ktoré môžu narúšať pozornosť vodiča pri riadení motorového vozidla. Naďalej však bude povolené telefonovanie pomocou handsfree.

Výška pokuty za používanie / držanie mobilu pri šoférovaní
Doteraz Po novom
V blokovom konaní 50 € 100 €
V správnom konaní 100 € 200 €

 

Zmeny  v udeľovaní vodičských preukazov

Slovenské mestá trápi dlhodobo problém s nedostatkom vodičov v MHD, ale aj v prímestských spojoch. Lepšie to nie je ani v prípade nákladnej dopravy. To by malo vyriešiť opatrenie, podľa ktorého budú môcť osoby získať vodičské oprávnenie skupiny C a CE už v 18. roku života (doteraz 21).

DPMŽ

Vodičské oprávnenie D a DE sa taktiež skráti na hranicu 21 rokov (doteraz 24). Budú tu však platiť rôzne obmedzenia, napríklad, že 21 – ročný vodič s vodičským preukazom skupiny D bude môcť jazdiť len v rámci MHD, či prímestských spojov do 50 km. Sprísnené budú aj testy. Po novom sa nebude musieť ani kontrolovať vozidlo policajtom, ak dôjde k jeho prepisu z okresu do okresu.

Medzi novinkami je aj povinné vytvorenie záchranárskej uličky, čo sa týka hlavne pri dopravných zápchach. Tzv. zipsovanie vozidiel by malo platiť nie len v prípade prítomnosti príslušnej dopravnej značky, ale aj vtedy, ak sa zbiehajú pruhy.

Kristián Hrušovský / FonTech

Zmeny sa udiali aj v prípade cyklistov a kolobežkárov. Osoby mladšie ako 15 rokov nebudú musieť nosiť povinne ochrannú prilbu mimo obce. V prípade kolobežiek pôjde o ich zaradenie medzi nemotorové vozidlá a platiť pre nich budú rovnaké pravidla, ako aj pre cyklistov.