Jadrové elektrárne patria k jednému z najdôležitejších zdrojov pre výrobu elektriny, hoci sa o ich vplyve na životné prostredie debatuje už dlhé desaťročia. Obrovským problémom je najmä rádioaktívny odpad, ktorý má nesmierne dlhý polčas rozpadu, teda čas, za ktorý stráca svoju rádioaktivitu. Riešenie, ako odstrániť rádioaktívny odpad z jadrových elektrární, načrtol vedec ocenený Nobelovou cenou, ktorý vidí budúcnosť v laseroch.

Nukleárna energia je využívaná na výrobu elektrickej energie. Jej výhodou je nízka produkcia emisií a lacná výroba, no „temnou“ stránkou je rádioaktívny odpad, s ktorým nevie ľudstvo stále efektívne naložiť. Po využití v elektrárni je tento prebytočný materiál skladovaný v špeciálnych priestoroch pod zemou, kde môže zotrvať aj tisícky rokov. Keďže sa množstvo rádioaktívneho odpadu stále zvyšuje, je potrebné nájsť riešenie ako sa ho zbaviť bez toho, aby uškodil prírode.

Riešenie, ktoré svetu pomôže s rádioaktívnym odpadom

Veľká nádej svitá po objave Gerarda Mouroua, víťaza Nobelovej ceny za fyziku z roku 2018, ktorý prezradil, akým spôsobom by bolo možné zbaviť tento rádioaktívny materiál smrteľnej radiácie už behom pár minút, informoval Futurism. Vďaka tomu by sa z nukleárnej energie stal zdroj, ktorý by bol omnoho prijateľnejší ako iné spôsoby výroby elektriny. Ľudstvo je však aj podľa Mouroua, ktorý na riešení spolupracuje s profesorom Toshikim Tajimom, vzdialené od vyriešenia tejto otázky ešte niekoľko dekád.

Zobraziť celú galériu (2)
Slovenské Elektrárne

Nenechaj si ujsť
Nastane vo svete energetický prelom? Výskumníci z USA majú na stole revolučné riešenie, ktoré funguje aj v bežných podmienkach

Kľúčom, alebo „Svätým Grálom“, ako to Mourou pomenoval, má byť extrémne silný laser s vysokou intenzitou, ktorý by vyvinul najkratšie a najsilnejšie impulzy, aké kedy boli vytvorené, informoval Bloomberg. Tento proces, nazývaný ako transmutácia, má za úlohu bombardovať atómy jadra laserom, ktoré tak zmenia svoje zloženie. Pomocou tohto riešenia sa môže stať rádioaktívny materiál výrazne menej škodlivým. Gerard Mourou chce preto s Toshikim Tajimom vytvoriť extrémne silný laserový urýchľovač, ktorý by prostredníctvom lúča protónov prenikal do atómov.

Žiaľ, transmutácia je zatiaľ pre priemyselné využitie príliš drahým procesom, ktorý je aktuálne skúmaný len v laboratórnych podmienkach, prezradil vedúci výskumu likvidácie palív v CEA, Emmanuel Touron, pre portál Bloomberg. Myšlienka premeny rádioaktívneho odpadu na menej škodlivý materiál tak môže byť jedného dňa tou správnou cestou, ktorá môže ľudstvu pomôcť so stovkami ton tohto odpadu po celom svete.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú