Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Inštitút SETI zahájil nový projekt, ktorý pomôže vypátrať potenciálne mimozemské civilizácie ukryté v hlbinách našej galaxie. Projekt dostal názov BLIPSS a podľa jeho tvorcov zvyšuje naše šance na zachytenie presvedčivých dôkazov o mimozemskej inteligencii v Mliečnej dráhe. Na tému upozornila organizácia SETI na svojom webe.

Pátranie po mimozemskej komunikácii

Kde je najlepšie miesto na vysielanie rozsiahlych opakujúcich sa rádiových signálov, ktoré by niekto mohol počúvať? Podľa nového výskumu publikovaného v žurnále The Astronomical Journal je ideálnym miestom stred našej domovskej galaxie.

Zobraziť celú galériu (1)
Breakthrough Listen/Danielle Futselaar

Centrálna oblasť Mliečnej dráhy je totiž preplnená fascinujúcimi objektmi a hviezdami, z ktorých niektoré pravdepodobne obiehajú exoplanéty s podmienkami vhodnými pre život. Inak povedané, jadro Mliečnej dráhy sa javí ako strategická oblasť, pre vysielanie signálov slúžiacich na komunikáciu s inými civilizáciami nachádzajúcimi sa v našom vlastnom vesmírnom „kúte“, upozorňuje portál ScienceAlert.

Ako objasňujú autori novej štúdie, doposiaľ sa výskum SETI zameriaval najmä na pátranie po spojitých rádiových signáloch. V novom projekte BLIPSS (Breakthrough Listen Investigation for Periodic Spectral Signals) sa však odborníci plánujú sústrediť na pulzné (impulzové) signály, ktoré sa podľa ich výpočtov ukázali, ako energeticky účinný spôsob, respektíve prostriedok medzihviezdnej komunikácie.

„Je pozoruhodné, že táto štúdia predstavuje vôbec prvé komplexné úsilie o vykonanie hĺbkového vyhľadávania takýchto signálov“

Zatiaľ čo tu na Zemi sa pulzné signály využívajú v aplikáciách pre navigovanie lietadiel, či radarové snímanie, pokročilá civilizácia by mohla byť schopná ich posielať na omnoho väčšie vzdialenosti. Na vyhľadávanie týchto signálov vo vesmíre vedci v rámci BLIPSS využívajú tzv. „fast folding“ algoritmus, čo je veľmi citlivá technika vyhľadávania periodických signálov. V minulosti sa využívala napríklad na hľadanie pulzarov.

Tentokrát ju však využili na rádiový prieskum údajov galaktického centra zozbieraných v rámci iniciatívy SETI Breakthrought Listen, ktoré trvali 7 hodín a viac ako 11 hodín. Tie boli zozbierané prostredníctvom rádiového teleskopu Murriyang v Austrálii a Green Bank v Spojených štátoch.

Následne experti začali svoj softvér testovať na pulzaroch, aby sa ubezpečili, že je schopný detegovať druhy signálov, ktoré hľadajú. Po úspešnom prvotnom testovaní zúžili frekvenčný rozsah, pričom ho zúžili na menej ako desatinu rozsahu, ktoré zaberá FM rozhlasová stanica a vyhľadávali signály s frekvenciou pulzov medzi 11 a 100 sekundami.

Hoci zatiaľ sa nepodarilo objaviť žiadne signály, ktoré by dokazovali prítomnosť mimozemskej civilizácie, odborníci sa nazdávajú, že ich metóda sa ukázala ako úspešná a praktická, pričom ju plánujú nasadiť aj do iných oblastí našej galaxie.

Zaujímavé tiež je, že aplikácia BLIPSS je verejne dostupná, rovnako ako použitý súbor údajov, čiže ak máš chuť, aj ty si môžeš vyskúšať urobiť vlastnú analýzu signálov v centre Mliečnej dráhy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú