Technológie sa neustále vyvíjajú vpred a automobily, ktoré každodenne využívame, sa stávajú stále lepšími a bezpečnejšími. Výrobcovia áut vkladajú do svojich nových modelov stále viac bezpečnostných prvkov, ktoré majú pri dopravnej nehode ochrániť celú posádku. Výrazné rozdiely však nemusia byť pre bežného šoféra viditeľné na prvý pohľad, až kým sa sám nestane účastníkom takejto nehody. 

Keď sa pozrieme späť do minulosti, tak väčšina dopravných nehôd skončila s omnoho vážnejšími zraneniami posádky, ba dokonca aj smrťou. Automobilové spoločnosti v snahe chrániť pasažierov využívajú pri výrobe nových áut stále modernejšie technológie. Ako veľmi sa bezpečnosť automobilov za posledných 17 rokov zmenila ti odhalí názorné video. V ňom hrajú hlavnú úlohu dva modely od spoločnosti Toyota, no každý z nich bol vyrobený za pomoci odlišných technológií.

Toyota Corollazdroj fotografie: Screenshot/AA New Zealand/YouTube

Nenechaj si ujsť
Tesle sa práve podarilo zdvojnásobiť životnosť svojich batérií! Niekoľko rokov predtým, ako plánovali

17-ročná Toyota Corolla sa v teste ANCAP postavila proti svojmu mladšiemu nástupcovi z roku 2015, aby sa preukázalo, aké nebezpečné boli autá pred niekoľkými rokmi. Corolla z roku 1998 ostala absolútne zdemolovaná a pri náraze sa zmrštila ako špongia. Posádka a najmä pasažieri na predných sedadlách by v tomto prípade pri reálnej nehode veľké šance na prežitie nemali. O novom modeli Toyota Corolla z roku 2015 však môžeme povedať úplný opak.

Všetku silu pri náraze dokázala predná časť nového modelu bravúrne absorbovať a rozložiť tak, aby bola posádka v čo najväčšom bezpečí. Tomu výrazne pomáhajú aj airbagy, ktoré svoju úlohu zvládajú na výbornú, no v starej Corolle, bohužiaľ, chýbali. Dopravným nehodám nedokážeme zabrániť ani v dnešných dňoch, no vďaka moderným technológiám vieme ovplyvniť ich výsledok. Mnoho nehôd končí tragicky práve preto, že sa účastníci nachádzali v starom a nedostatočne bezpečnom automobile.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom