V dnešnom uponáhľanom svete ľudia mnohokrát meškajú do práce či dokonca samotné spoločnosti nedodržia termíny svojich projektov. To však neplatí v Tesle pre inžinierov na oddelení výskumu, ktorým sa podarilo dosiahnuť veľký úspech. Ten môže spôsobiť revolúciu v používaní batérií, a to všetko stihli v poriadnom predstihu. 

Jeff Dahn je špecialistom na akumulátory a vo výskume pre spoločnosť Tesla nepôsobí ani rok, no aj vďaka jeho zásluhám sa celému tímu podarilo vytvoriť niečo skutočne výnimočné. Výskumný tím, ktorí sa zameriaval na vývoj nových technológií batérií vytvoril špeciálne články, ktoré predlžujú životnosť akumulátorov až dvojnásobne. Takýto úspech však nečakal ani sám Jeff, nakoľko ukončenie výskumu bolo naplánované až o 4 roky.

Test batériízdroj fotografie: Screenshot/NSERCTube/YouTube

Prvú zmienku o tomto výskume prezradil Jeff Dahn prednedávnom pri rozhovore na MIT (Massachusetts Institute of Technology). Jeho cieľom bolo práve zdvojnásobenie životnosti batérií, čo sa mu podarilo dosiahnuť už za necelý jeden rok. Špeciálny hliníkový povlak článkov uspel vo všetkých náročných testoch, kedy batérie prechádzali procesom degradácie, aby sa skúmala dĺžka ich životnosti. Húževnatosť tohto povlaku podľa Dahna dokáže udržať batérie pri živote po dobu až 20 rokov.

teslazdroj fotografie: Tesla

Na tento fakt budú v budúcnosti rozhodne prihliadať aj zákazníci pri výbere nového automobilu. Významný míľnik sa však netýka iba samotných elektromobilov, ale aj iných produktov spoločnosti. V prvom rade ide o Tesla Powerwall a Powerpack, ktoré vďaka novým článkom s hliníkovým povlakom umožnia dodávať elektrickú energiu omnoho dlhšie ako doteraz. Zároveň by sa zvýšila návratnosť investícií Tesly do týchto produktov. Tento čistý spôsob získavania energie by ale mohol výrazne pomôcť aj životnému prostrediu.

Powerwallzdroj fotografie: Tesla

Nenechaj si ujsť
Elon Musk spúšťa predaj solárnej strechy! Stojí ešte menej ako klasická škridla a má aj doživotnú záruku

Samotný výskum týmto úspechom zďaleka nekončí! Výskumný tím bude aj naďalej pracovať na nových technológiách, ktoré môžu priniesť do sveta technológií ešte väčšie inovácie. Sme však náramne zvedaví, čo sa výskumníkom podarí dosiahnuť počas ďalších rokov. Ak sa im takýto objav podaril iba za necelý rok, bude potom veľkým prekvapením, akú revolučnú technológiu nám ešte predstavia počas nadchádzajúcich rokov. Pokiaľ ťa objav Jeffa Dahna zaujal, viac informácií sa môžeš dozvedieť v rozhovore s ním na videu nižšie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom