Elektromobilita spôsobila revolúciu v automobilovom priemysle a po novom sa na auto nemusíme pozerať už iba ako na dopravný prostriedok. Tie najlepšie elektromobily dokážu elektrickú energiu nielen prijímať, ale z ich batérie je možné napájať aj iné elektrické spotrebiče či dokonca celé domácnosti v prípade energetických kríz.

Dlhodobý test Hyundai Ioniq 5 nám umožnil naplno otestovať funkciu V2L (Vehicle-to-Load), teda technológiu, ktorá umožňuje napájať energiou bežné elektrické spotrebiče a náradie.

Z auta sa tak razom stáva obrovská „power banka“ na kolesách, ku ktorej môžeš pripojiť napríklad aj reťazovú pílu s výkonom 2 400 W.

FonTech

S bežným náradím si hravo poradí

Maximálny výkon, ktorý je schopný Ioniq 5 zo seba vydať skrz elektrickú zásuvku, je až 3,6 kW, takže k autu môžeš skutočne pripojiť drvivú väčšinu bežného elektrického náradia.

V našom teste sme k autu pripojili reťazovú pílu s výkonom 2 400 W, vysávač na lístie s výkonom 2 000 W, menšiu priamočiaru pílu či veľký kávovar. So všetkými týmito spotrebičmi si Ioniq 5 hravo poradil.

Výkon 3,6 kW by dokonca postačil na plnohodnotné napájanie menšej chaty či karavanu.

Vybitia sa nemusíš obávať

Počas nášho testu sme s náradím rôzneho druhu pracovali zhruba 30 minút a za tento čas kapacita akumulátora klesla iba o jedno percento. Za hodinu nepretržitej práce a „cucania“ elektrickej energie z auta by sme teda minuli 2 % batérie.

Ak by sme chceli takýmto spôsobom elektromobil úplne vybiť, museli by sme nepretržite pracovať zhruba 50 hodín, čiže viac ako dva celé dni. Ak by si však z auta napájal napríklad karavan, pokojne by energia vystačila aj na viac než 3 či 4 dni.

FonTech

V noci je totiž spotreba prakticky nulová, fungujú iba nevyhnutné spotrebiče ako chladnička a cez deň takisto nepretržite nevyužívaš plný výkon zásuvky elektromobilu.

Isto ti napadla otázka „Čo ak si nedám pozor a batériu elektromobilu takýmto spôsobom vybijem úplne?“. V prípade Ioniq 5 to nie je možné. Systém vo vozidle totiž neumožňuje vybiť batériu pomocou funkcie V2L pod 20 %.

Skrz infotainment sa dá samozrejme nastaviť aj vyššia hodnota minimálnej rezervy. Všetko si vie používateľ prispôsobiť tomu, ako ďaleko by to mal v prípade vybitia k najbližšej nabíjačke.

Možnosti sú prakticky neobmedzené

Elektromobily s možnosťou napájania iných elektrických spotrebičov budú čoraz bežnejšie a situácie, v ktorých sa takáto funkcia hodí je viac, než si v prvom momente dokážeš predstaviť.

FonTech

Hyundai Ioniq 5 disponuje aj vnútornou 230 V zásuvkou s výkonom 1 800 W a pomocou nej napríklad môžeš nabíjať elektrickú kolobežku, ktorú máš počas jazdy v kufri.

Už dnes si vieme predstaviť, ako táto kombinácia môže riešiť problémy mestskej mobility v svetových metropolách. Elektrickým autom sa „dovezieš“ na okraj mesta či na nejaké záchytné parkovisko a po meste sa pohybuješ na kolobežke, ktorú si nabiješ po ceste do práce v kufri svojho auta.

Podobných príkladov, ako sa dá využiť funkcia V2L by sme vedeli uviesť stovky. V tomto prípade stopercentne platí, že fantázii sa medze nekladú.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP