Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Spoločnosť Munhwa Broadcasting Corporation vytvorila dokumentárny film s názvom „I Met You“, ktorý zobrazuje stretnutie matky so svojou mŕtvou dcérou prostredníctvom virtuálnej reality. Časť z neho zverejnila aj na svojom YouTube, píše Futurism.

Stretnutie zo „záhrobia“

Virtuálna realita sa stáva každým rokom čoraz viac prepracovanejšou, o čom svedčí aj zaujímavý dokument „I Met You“ od juhokórejskej produkčnej spoločnosti Munhwa Broadcasting Corporation, ktorý opisuje príbeh matky Jang Ji-sung smútiacej za svojou mŕtvou dcérou Nayeon.

Jeho zábery prekrývajú skutočný svet a virtuálnu realitu, v ktorej sa mohla matka vďaka náhlavnej VR súprave HTC Vive a hmatovým rukaviciam so zosnulou dcérou stretnúť. Časť z dokumentu zverejnila spoločnosť aj na svojom YouTube.

V skutočnom svete stojí Jang iba pred veľkým zeleným plátnom, avšak vo virtuálnom parku sa stretáva so svojou zosnulou dcérou, a okrem držania sa za ruky s ňou prežije aj narodeninovú oslavu. Pochopiteľne ide o veľmi emotívnu udalosť, pri ktorej nechýbajú ani slzy a prítomný je aj zvyšok rodiny vrátane otca, brata a sestry mŕtveho dievčaťa.

„Stretla som Nayeon, ktorá na mňa volala s úsmevom. Cítila som sa šťastná. Myslím, že som mala sen, ktorý som vždy chcela.“, povedala matka pre Aju Business Daily.

Produkčný tím strávil na projekte údajne až osem mesiacov, a virtuálny park bol navrhnutý podľa skutočného, ktorý matka s dcérou v reálnom svete navštívili.

Pohyby dieťaťa simulovali pomocou nasnímaných pohybov detského herca, ktoré mohli neskôr použiť ako model pre zobrazenie Nayeon. Tento počin však vytvára aj množstvo otázok, najmä ohľadom vplyvu interakcie so zosnulými blízkymi osobami na človeka.

Zobraziť celú galériu (4)
Youtube / MBCdocumentary

Podľa neurochirurga Michaela Graziana však nie je nič zlé na tom, keď si chce človek uchovať spomienky nažive. „Pretože viete, že daná osoba už nežije, akceptujete jej virtuálny ekvivalent, čo prináša ukľudnenie.“, povedal v decembri Graziano v rozhovore pre spoločnosť Dell. Na akékoľvek predčasné závery je však priskoro, pretože stretnutia so zosnulými vo virtuálnej realite sú zatiaľ veľkým nezmapovaným územím.

Virtuálna realita budúcnosti

Otázka znie, aký vplyv budú mať takéto stretnutia na smútiaci proces, ktorým si dotknuté osoby prechádzajú, a či sa tak nestanú na virtuálnom svete závislými. Z morálneho hľadiska je tiež dôležité podotknúť, že stretnutia s mŕtvymi sa môžu v budúcnosti stať v istom zmysle produktom, za ktorý si môžu spoločnosti disponujúce pokročilými technológiami virtuálnej reality pýtať nemalé peniaze.

Trochu zvráteným príkladom sú tiež známi mŕtvi speváci, ktorí začínajú opäť vystupovať prostredníctvom prepracovaných digitálnych hologramov. Existujú dokonca startupy, ktoré na požiadavku zhromažďujú údaje o živých i mŕtvych ľuďoch, aby mohli vytvárať „digitálne avatary“ po ich smrti.

Čo nám v tomto smere prinesie budúcnosť, a či budú podobné projekty nejakým spôsobom regulované, je zatiaľ záhadou, a nám tak ostáva iba sledovať, ako sa táto technológia v najbližších rokoch ešte vyvinie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú