Keď HBO pred trinástimi rokmi vypúšťalo do sveta prvú sériu Hra o tróny, nikto netušil, aký obrovský fenomén sa zo seriálu stane. Popularita novej fantasy sa každou ďalšou sériou nabaľovala a vďaka svojej chladnokrvnej brutalite, fantastickým postavám i nepredvídateľným zvratom sa novinka tučným písmom zapísala do televíznej histórie.

Dlhé tri roky fanúšikovia museli čakať na očakávaný spin-off Rod draka, ktorý rozdal karty odznova a zaviedol divákov približne 200 rokov pred udalosti Hry o tróny. Televízna novinka predstavila Westeros pod neohrozenou správou Targaryenov, ktorým sa vďaka armáde drakov neodvážila postaviť žiadna sila na kontinente.

Namiesto prejavovania otvorenej nespokojnosti sa mocné rody Westerosu podrobili vláde dobrosrdečného, no nerozhodného a slabého vládcu Viserysa, ktorý napriek najlepším úmyslom nechal kráľovstvo v troskách. Vzoprel sa totiž tradícii a namiesto svojho (neskoršieho) syna za nasledovníčku trónu určil dcéru z prvého manželstva Rhaenyru.

House of the Dragon
Max

Príprava stola na krvavú hostinu

Prvá séria sa trpezlivo venovala práve vysvetleniu týchto okolností a narastajúceho napätia medzi Rhaenyrou a kráľovnou Alicent, ktoré o následníctvo súperili. Autori pomaly a bez veľkej grácie postavili figúrky na šachovnicu bez toho, aby hru skutočne začali.

Potvrdzuje to aj spolutvorca seriálu Ryan Condal, ktorý pred očakávanou premiérou druhej série hovorí, že v úvodnej sezóne ich cieľom nebolo ohurovať, ale pripraviť pôdu pre ďalšie udalosti.

Prvá séria bola príprava stola pre krvavú hostinu, ktorá bude nasledovať. Dali sme si veľmi záležať na tom, aby diváci porozumeli všetkým postavám a dlhého príbehu, ktorý za nimi stojí. Ten nás nakoniec dovedie do bodu, kedy spolu začnú bojovať a vypukne občianska vojna.“

Pomalšie tempo ako i veľké časové skoky, ktoré sa v polovici prvej série vyústili aj vo výmenu hlavných herečiek, sa podpísali aj na kritike voči prvej sérii Rodu draka. Po dramatických udalostiach jej poslednej epizódy, v ktorej po krátkej bitke drakov zomrel syn Rhaenyry, je jasné, že hra sa nielen začína, ale naberie tiež extrémne rýchly spád.

House of the Dragon
Max

Potvrdzuje to aj prvá polovica horúco očakávaného pokračovania, ktorú sme mali príležitosť exkluzívne vidieť ešte pred premiérou. Úvodné časti ukazujú, že HBO v druhej sérii poriadne dupne na plyn a o dramatické momenty i nečakané zvraty núdza rozhodne nebude. Už prvá epizóda sa zaradí medzi najbrutálnejšie momenty televíznej histórie, a to sa krvavý kolotoč udalostí stále iba rozbieha.

Šokujúci hneď v úvode
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú