Videli sme filmovú udalosť roka na Netflixe. Aká je komédia s DiCapriom?
Netflix si na Štedrý deň pre divákov pripravil mimoriadne exkluzívny darček a snáď ešte nikdy vo filmovej histórii nebolo lákavejšie dať si vo vianočný čas na chvíľku pauzu s rozprávkami a uprednostniť streamovaciu alternatívu.
Práve 24. decembra si totiž Netflix prichystal premiéru filmu Don‘t Look Up, dlho očakávanej satirickej drámy s jagavým obsadením na čele s Leonardom DiCapriom, ktorý si strihol vôbec prvú spoluprácu so streamovacím gigantom.
Na čom si užiješ dokonalý zvuk s OLED televízorom?
Kúp si televízor OLED spolu so soundbarom alebo WiFi reproduktorom a získaj cashback vo výške nákupnej ceny audio produktu späť.
POZRI SI CELÚ–>PONUKU<–
Hviezdna novinka dáva symbolickú bodku za bohatým filmovým obsahom, ktorý Netflix za rok 2021 vyprodukoval. Mnohí verní používatelia dokonca Don‘t Look Up už po oznámení považovali za akúsi satisfakciu za viaceré nevydarené filmy v tomto roku, ktoré kvalitatívne prepadli.
Toxická spoločnosť verzus ničivá kométa
Priniesť film o potenciálnom zániku Zeme v dobe, keď je spoločenská frustrácia na najvyšších hodnotách, sa prvotne nezdá ako príliš dobrý nápad. Je to náhoda alebo rafinovaný ťah tvorcov? Dalo by sa povedať, že kombinácia oboch faktorov.
Oceňovaný režisér Adam McKay (Big Short, Vice) totiž prišiel s geniálnym nápadom, ako upozorniť na nečinnosť spoločenských a politických elít pri riešení klimatických a rôznych humanitárnych kríz.
Keďže téma extrémnych vrtochov počasia je vo filmoch neustále recyklovaná a stala sa doménou každej druhej snímky Rolanda Emmericha, McKay uprednostnil radšej vlnu filmov z 90. rokov, v ktorých našu planétu každú chvíľu ohrozoval nejaký asteroid (Armageddon či napríklad Drvivý Dopad).
Jadrom príbehu McKayovej novinky Don‘t Look Up sú dvaja univerzitní vedci Dr. Randall Mindy (Leonardo DiCaprio) a Kate Dibiasky (Jennifer Lawrence), ktorí ako prví spozorujú kométu letiacu na našu planétu a vydávajú sa na mediálnu tour s cieľom varovať svet pred katastrofou biblických rozmerov.
Na ceste sa však stretávajú len s nepochopením a politické špičky vážnu hrozbu populisticky pretáčajú a využívajú na svoje ciele. Prím hrá v tomto smere prezidentka Orlean, ktorej kreáciu kombinujúcu Trumpa a Busha si zahrala oceňovaná Meryl Streep. V jej absurdnom politickom kalkule a vlasteneckej absurdite jej zdatne sekunduje jej toxický syn a asistent zároveň v podaní Jonaha Hilla.
V snahe informovať a šokovať verejnosť využívajú hlavní hrdinovia počas svojej cesty rôzne formy PR nástrojov od sociálnych sietí, cez spevácke hviezdy až po televízne programy, kde si ich na paškál zoberie moderátorka v sexy podaní Cate Blanchett spolu s jej moderátorským kolegom, ktorého si zahral Tyler Perry.
Už na prvý pohľad je jasné, že Don‘t Look Up nepoukazuje na silu blížiaceho sa ničivého elementu, ale na silu spoločnosti, ktorá musí samotnej hrozbe čeliť a tá je, bohužiaľ, mimoriadne nejednotná. Práve aktuálna pandemická situácia a s ňou súvisiace spoločenské problémy sú metaforicky reflektované v jednotlivých detailoch príbehu Don‘t Look Up.
Od frustrácie vedeckej obce, teatrálnosti politikov, cez nedôveru k vede, až po bahno konšpirácií, ktoré na sociálnych sieťach zdôrazňujú stratu nášho zdravého úsudku. Všetko je to zabalené do pochmúrneho satirického príbehu, ktorý nie je až tak podstatný pre to, čo sa nám tvorcovia snažia povedať a absurdita a nelogickosť jednotlivých rozhodnutí a úvah je to, kam sa režisér predovšetkým snaží upriamiť našu pozornosť.
NEPREHLIADNIRECENZIA: Nový Matrix Resurrections je šialený. Odletí ti z neho dekel, ale má jeden masívny problém
Satira bez potrebného korenia
McKay chcel svoj „eko“ vnútorný hnev pri Don´t Look Up vyjadriť skôr iróniou a satirou, ako len prázdnym gýčom a pátosom, známe z viacerých megalomanských blockbusterov, ktoré sú charakteristické práve pre spomínaného Rolanda Emmericha s jeho neustálym ničením našej planéty.
Netreba sa však dať oklamať označením snímky ako komediálnej drámy – vtipných momentov je vo filme ako šafranu a väčšinou spočívajú v parodovaní súčasnej pop kultúry a kreácií, nápadne pripomínajúcich známych „enfant terrible“ politikov, spevákov či napríklad konkrétne Elona Muska, ktorého nápadne pripomína postava technologického guru Petera Isherwella v podaní oscarového Marka Rylancea.
Suchému americkému humoru, ktorý si občas vyžaduje orientáciu v spoločenskom dianí, jednoducho chýba šmrnc a vidieť film v kine, namiesto tvorcami zamýšľaného smiechu by v sále zostalo len veľké ticho. Snímke chýba pre daný žáner určitá politická nekorektnosť a schopnosť pomenovať veci jasne „boratovsky“ bez zbytočných prázdnych replík postáv.
Ani hviezdny Leonardo DiCaprio v tomto smere žiaľ veľmi nepomohol, jeho osobná herecká povaha obrovského eko-zástancu preniesla vážnosť aj do postavy frustrovaného a naivného vedca Dr. Mindyho, ktorého postave tak pridal kus zo svojho vlastného DNA. V rámci komediálnej stránky tak nemá celkom, čo ponúknuť a jeho herecká genialita sa prejaví skôr v osobnostnom a vzťahovom rozpoložení jeho postavy.
Spolu s jeho filmovou dvojičkou Jennifer Lawrence v role hipsterskej greenpeace študentky Kate sa navzájom dopĺňajú a kde zavládne nerozvážnosť Dr. Mindyho s jeho klbkom nervov, tam vynikne rebelská povaha Kate. V dramatickej rovine obaja film bez problémov potiahnu a sledovať ich v úlohe lídrov „urputne“ bojujúcich za záchranu našej civilizácie naozaj stojí za to.
V celom filme uvidíme obrovský rad hereckých hviezd i kameá známych celebrít, preto treba snímku vnímať skôr ako skrytý filmový manifest na záchranu sveta. Všetko to vcelku vyzerá ako krásne ozdobený stromček ovešaný hviezdami a pozlátkom, v jednotlivých pasážach však film trpí nevyrovnaným tempom a nadväznosť scénok pôsobí občas chaoticky.
Film sa sa od úvodnej satirickej prehliadky absurdít v rytmoch občasnej jazzovej hudby preklápa do dramatickej roviny s vývojom a rozpoloženia DiCapriovej postavy až po poetický záver, ktorý je jedinou emočne silnou a hodnotovou zbraňou filmu.
Pachuť scenáristicky mdlého a nevyužitého komediálneho potenciálu viacerých protagonistov (Jonah Hill sa trestuhodne rozbehne až v potitulkovej scéne) zachraňuje neskutočný vizuál, za ktorý by sa nehanbilo ani áčkové sci-fi.
Film ponúka viacero zaujímavých pohľadov na vesmírnu misiu a snímka tak vynikne trochu aj v inej forme, než sme čakali. S rozpočtom 75 miliónov dolárov, ktorý museli značne spotrebovať na honoráre, sa tak tvorcom podaril menší husársky kúsok.
VEDEL SI?VÝBER ROKA: Toto je TOP 21 „najlepších a najhorších“ filmov a seriálov v 2021
Adam Mckay nie je David Attenborough
Don‘t Look Up tak vo výsledku korešponduje s vývojom filmovej tvorby režiséra Adama McKaya, ktorý sa v úvode svojej kariéry preslávil šialenými komédiami (Benga v zálohe, Anchorman) a skončil pri dráme (Vice, Big Short).
Jeho najnovší titul mal byť skvelou kombináciou oboch žánrov, ale jeho súčasný posun od čistokrvných komédií k náročnejším témam ukazuje, že na svoje pôvodné komediálne zameranie si opäť bude musieť nájsť manuál.
Don‘t Look Up je viac než dvojhodinovou prednáškou o tom, čo sme už dávnejšie tušili a čo nám svojim posolstvom efektívnejšie predostrel David Attenborough – sme druh odsúdený na zánik, príliš ľahostajný k prírode, neustále zahľadený do seba, dezinformovaný a dôverčivý dosť na to, aby sme pri každých voľbách naleteli sľubom politikom.
Adam McKay to všetko zabalil do satirického obalu, ktorý síce nepobaví, ale aspoň nám cynicky ukazuje, že dnešná spoločnosť sleduje oveľa s väčším záujmom to, ktorá popová hviezda sa rozišla so svojím partnerom, než blížiacu sa katastrofu, ktorá má vyhladiť všetok život na našej planéte.
Ľudia sa obvykle spájajú až v časoch obrovských tragédií, avšak ako vidno na momentálnej situácii vo svete, je zrejmé, že ani to už tak veľmi neplatí. Posunul nás Don‘t Look Up teda lepším smerom? Kinematograficky určite nie. Hodnotovo? To s istotou teraz povedať nevieme.
Vidieť však špičkových hercov spojiť sa za dobrú vec je jedinečná udalosť a vo vianočný čas s nimi stráviť viac než 2 hodiny rozhodne nie je zbytočnou stratou času. Niekoho novinka možno motivuje začať so separáciou odpadu, niekoho odinštalovať Facebook, najväčšiu časť diváckej obce však pravdepodobne len nezáväzne zabaví, čo je vzhľadom na silnú spoločenskú tému aj nevídané silné herecké obsadenie veľká škoda.
Čítajte viac z kategórie: Filmy & seriály
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Totálne prepadáky za stámilióny. Toto sú najhoršie seriály histórie
Zbohom starý Netflix. Prichádza revolučné rozhranie, ktoré ťa možno nahnevá
Najlepší DC seriál súčasnosti odhalil pokračovanie v prvej ukážke. Potvrdzuje viac, než by mala
Niektoré kiná ju odmietli premietať. Na Netflix mieri nekompromisná česká komédia
Ľudia pri ňom odchádzali z kina. Desivý horor ide do finále, najhoršie ešte len príde (VIDEO)
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Pohoda 2025 odhalila ďalšie veľké meno. Na letisku v Trenčíne vystúpi hudobná ikona
Mozgová hmla či výpadky pamäti: Príznaky menopauzy môžu byť tichým varovaním pred zákernou chorobou
Podporí trávenie, imunitu a môže ochrániť pred rakovinou: Nápoj, ktorý by nemal chýbať v tvojom jedálničku
KVÍZ: Iba 5 % Slovákov zodpovie prvú otázku. Otestuj sa, či by ťa Einstein prijal do svojho klubu fyzikov
Revolučná metóda 4:3 mení „pravidlá hry“: Vedci sľubujú väčší úbytok hmotnosti bez počítania kalórií
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Vedci neverili vlastným očiam. 1200 metrov pod pyramídami objavili 38 000 rokov staré mesto
- Čína má dôvod byť nervózna. USA ukázali ničivú leteckú silu priamo pri jej hraniciach
- Krutá daň 1000 jadrových bômb. USA naozaj stavali raketu s hmotnosťou 8 miliónov ton
- Slováci oslavujú, Gmail dostal skvelú funkciu. Tu je návod, ako si ju zapneš
-
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Vedci neverili vlastným očiam. 1200 metrov pod pyramídami objavili 38 000 rokov staré mesto
- Slováci oslavujú, Gmail dostal skvelú funkciu. Tu je návod, ako si ju zapneš
- Čína má dôvod byť nervózna. USA ukázali ničivú leteckú silu priamo pri jej hraniciach
- Ľudstvo konečne dostane nevyčerpateľný zdroj energie. Len časť z neho dá elektrinu na milióny rokov
-
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- ČERNÁK pobláznil Slovákov. Netflix však ponúka ešte niečo omnoho lepšie
- Našli artefakt starý 80 000 rokov. Odhalil, že o minulosti ľudstva sme sa totálne mýlili
- Slováci oslavujú, Gmail dostal skvelú funkciu. Tu je návod, ako si ju zapneš
- Robí si na ňu zálusk NATO aj Ukrajina. Sused Ruska má novú kamikadze zbraň na obranu štátu
Zlato kleslo najprudšie za posledné týždne. Môže za to dohoda medzi USA a Čínou
Koniec éry inkluzívnych programov v korporáciách? Toto nikto nečakal
Spolupráca cez oceán. EÚ a Japonsko sa zameriavajú na digitálnu suverenitu
Banka vstupuje do AI. Slovenská sporiteľňa chce zodpovedné inovácie
Slovenská veda naberá výkon. Nový superpočítač Perun zmení výskum aj AI
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Pohoda 2025 odhalila ďalšie veľké meno. Na letisku v Trenčíne vystúpi hudobná ikona
Mozgová hmla či výpadky pamäti: Príznaky menopauzy môžu byť tichým varovaním pred zákernou chorobou
Podporí trávenie, imunitu a môže ochrániť pred rakovinou: Nápoj, ktorý by nemal chýbať v tvojom jedálničku
KVÍZ: Iba 5 % Slovákov zodpovie prvú otázku. Otestuj sa, či by ťa Einstein prijal do svojho klubu fyzikov
Revolučná metóda 4:3 mení „pravidlá hry“: Vedci sľubujú väčší úbytok hmotnosti bez počítania kalórií
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené