Súkromná spoločnosť Astroscale môže teoreticky začať odpratávať vesmírny odpad už od roku 2024. Firma sa zaoberá vývojom technológií určených na odstraňovanie rôznych pozostatkov rakiet a iného vesmírneho odpadu, ktorý už desiatky rokov krúži vysoko nad našimi hlavami. O téme informoval portál Space.

Veľké spoločnosti s ešte väčšími cieľmi

Spoločnosť so sídlom v Japonsku, ktorá má pobočky po celom svete (Veľká Británia, USA, Singapur, Izrael) sa nedávno na svojom webe pochválila s novým kontraktom vo výške 2,5 milióna libier. Ten uzavrela s notoricky známym konkurentom Starlinku, spoločnosťou OneWeb.

ELSA-d. Astroscale

OneWeb aktuálne prevádzkuje na obežnej dráhe viac než 180 satelitov, pričom na vytvorenie svojej vlastnej megakonštelácie potrebuje vysoko nad naše hlavy dostať ešte ďalších 480 satelitov. O tom, že spoločnosť chce dosahovať len tie najvyššie ciele, svedčí aj fakt, že požiadala Federálnu komisiu pre komunikáciu o schválenie ďalších viac ako 6300 satelitov.

Paradoxne, spoločnosť ešte začiatkom minulého roka vyhlasovala krach. Viac o tejto problematike nájdeš v tomto rozsiahlom článku. Evidentne sa však OneWeb aj s pomocou finančných injekcií od britskej vlády a indického telekomunikačného giganta Bharti Global pozviechal a už mu nič nebráni v spolupráci so spoločnosťou Astroscale.

NEPREHLIADNI
Bezpečnostné riziko extrémne narástlo: Hrozila zrážka satelitov SpaceX a OneWeb, firmy sa sťažujú na nepredvídateľnosť

Cieľom spolupráce je vytvorenie nových a prelomových technológií určených na odstraňovanie vesmírneho odpadu. Ten, ako naznačujú aj niektoré simulácie, nám pomaly, ale isto začína prerastať cez hlavu. Svoje o tom vie aj OneWeb, ktorá nedávno od 18. Oddielu vesmírnej kontroly Vesmírnych síl Spojených štátov amerických dostal upozornenie, že hrozí kolízia ich družice s družicou Starlink.

O vesmírny odpad bude o pár rokov postarané

Práve plány spoločností OneWeb, SpaceX, či Amazon na spustenie konštelácií veľkého počtu satelitov spôsobujú vrásky mnohým expertom z tejto oblasti. Veď už teraz sa na nízkej obežnej dráhe Zeme nachádza približne 1400 satelitov od spoločnosti SpaceX, toto číslo však ani zďaleka nie je konečné.

Celkovo by sa na nízku orbitu malo dostať až 42 000 družíc Starlink, a to ešte nerátame ďalších vyše 6000 satelitov od OneWeb a doterajšie satelity. Pripomeňme len, že podobný nápad s odstraňovaním vesmírneho odpadu pomocou vlastnej vesmírnej lode Starship priniesol aj SpaceX, hoci jeho realizácia je zatiaľ veľkou neznámou.

Aj vďaka neustálemu narastaniu počtu satelitov odborníci registrujú stále väčší počet nebezpečných kolíznych situácií. Upokojiť celú situáciu by však mohla zmieňovaná spolupráca OneWeb a Astroscale. Spoločnosti totiž majú v pláne do roku 2024 vyvinúť technológie schopné odstraňovať pozostatky satelitov – týka sa všetkých satelitov vybavených kompatibilnou dokovacou stanicou.

Nový program s názvom ELSA-M umožní v rámci jednej misie odstrániť hneď niekoľko nefunkčných satelitov, čím sa ušetrí nemalé množstvo finančných prostriedkov. Takto navrhnutá družica by jednoducho mala vytlačiť požadované satelity do atmosféry, kde by ich čakala nevyhnutná „kremácia“.

NEPREHLIADNI
Veľmi nepríjemný pohľad: Takto vyzerá aktuálne vesmírny odpad okolo Zeme na extrémne presnej animácii

Súbežne s týmto projektom spoločnosti pracujú aj na vývoji dokovacej stanice novej generácie, ktorá by sa mala inštalovať na nové satelity, čim by sa mala výrazne uľahčiť práca pri ich odstraňovaní v prípade poruchy. Aktuálne Astroscale testuje vo vesmíre jednu zo svojich noviniek s názvom ELSA-d, pričom projekt podporila aj Európska vesmírna agentúra (ESA) v rámci svojho programu Sunrise.

ELSA-d je zariadenie zložené z dvoch časti, jednu tvorí 175 kg vážiaci „pracovník“ a druhú 17 kg „klient“. Úlohou „pracovníka“ je bezpečné odstránenie trosiek z obežnej dráhy, zatiaľ čo „klient“ bude predstavovať odpad určený na odstránenie.

Už v lete však Astroscale plánuje vykonať demonštračnú misiu ELSA-d na nízkej orbite, počas ktorej bude testovať manévre pre zachytenie a uvoľnenie trosiek spomenutým spôsobom. Treba však upozorniť, že zatiaľ ide iba prvotný test zariadenia a všetkých jeho systémov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP