Plány Donalda Trumpa sa stali skutočnosťou. V Spojených štátoch vznikli Vesmírne sily, ktorým spočiatku nikto neveril a mnohí sa z toho nápadu dokonca vysmievali. Ich založenie podporil aj Elon Musk, ktorého SpaceX má zmluvy s NASA a zároveň spolupracovalo aj s Vzdušnými silami USA. Podľa Muska je vznik Vesmírnych síl trochu kontroverzný, no nápad sa mu páči a podporil ho aj svojim príspevkom na Twitteri.

Prípravy na vytvorenie novej jednotky Vesmírnych síl zahŕňali množstvo zdĺhavých procesov ako aj to, že s jej založením musí súhlasiť kongres. Donald Trump však nakoniec toto oddelenie založil 20. decembra 2019 podpisom nového zákona o národnej obrane. Práve vtedy vznikli aj Vesmírne sily, prvá vojenská jednotka za posledných 72 rokov od založenia Vzdušných síl USA v roku 1947, informuje CNN.

Vznik Vesmírnych síl podporil aj Musk

S týmto podpisom tak Trump potvrdil pretvorenie Veliteľstva vesmírnych vzdušných síl na Vesmírne sily Spojených štátov, pričom tisícky členov pôvodnej jednotky by sa mali stať súčasťou nového oddelenia. Zhruba 5 000 až 6 000 členov zo 16 000 osôb pôsobiacich na Veliteľstve vesmírnych vzdušných síl bude presunutých do oddelenia Vesmírnych síl. Úlohou tejto jednotky, ktorá spadá pod ministerstvo letectva a bude fungovať pod záštitou ministra obrany, je vytvárať a vybavovať vesmírne jednotky v záujme Spojených štátov.

Nenechaj si ujsť
Elon Musk uvažuje nad ďalšou šialenosťou. Celú Ameriku chce zásobovať solárnou energiou

Táto novovzniknutá jednotka bude cvičiť vojenských vesmírnych profesionálov, získavať vojenské vesmírne systémy či dozerať na doktrínu pre vesmírnu moc. K tejto téme sa v rozhovore pre Vox vyjadril aj Elon Musk. On sám podľa odpovede považuje Vesmírne sily za kontroverzné, ale samotná idea sa mu pozdáva. Pochybnosti totiž vznikali aj pri založení Vzdušných síl pred vyše 70 rokmi.

V čase podpisu nového zákona Donaldom Trumpom napísal na Twiterri príspevok: „Hviezdna flotila začína“. Vesmírne sily však nebudú veľkým oddelením ako iné vojenské jednotky, no svojim zameraním budú dôležité pre USA, aby riadili a dozerali na záujmy štátov aj v rámci vesmíru a vesmírnych akcií, či vesmírnych technológií a vybavenia. Počas piatkového podpisu nového zákona sa to síce nezverejnilo, no Vesmírne sily dostanú aj vlastné logo, uniformu a pesničky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom