Vesmírna strava je v kozmonautike problémom už desaťročia. Napriek tomu, že dnes už astronauti nie sú nútení jesť špeciálnu pastu z tuby a na Medzinárodnej vesmírnej stanici si pri špeciálnych príležitostiach pochutnávajú na koláčoch či pizze, takmer všetka strava pochádza zo Zeme. Na ISS sa podarilo dopestovať niekoľko druhov zeleniny a rastlín, avšak vedci prichádzajú s úplne novým šialenstvom – chovať na Mesiaci ryby, informuje Futurism.

Rybia farma vo vesmíre? A prečo nie?

Akákoľvek činnosť či proces vo vesmíre alebo na cudzej planéte znie na prvý pohľad v zásade jednoducho. Rovnako je to aj s rybou farmou na povrchu Mesiaca. Načrtnutie celého procesu je jednoduché – vajíčka privezieme zo Zeme, vodu vyťažíme z mesačného regolitu.

Znie to stručne a priamočiaro, avšak už tieto dva procesy samé o sebe sú extrémne náročné a finančne nákladné (obzvlášť v prípade, že vajíčka poletia na palube SLS – zásobovacie misie však pravdepodobne, našťastie, vykonajú súkromné spoločnosti ako napríklad Blue Origin či SpaceX).

Pixabay

Francúzski vedci vykonali simulácie štartu rakety, pretože chceli zistiť vplyv tohto procesu na rybie vajíčka. Pre potešenie výskumníkov vajíčka prežili – tí chcú túto nezvyčajnú a pomerne bizarnú metódu využiť pre nasýtenie budúcich obyvateľov mesačnej dediny, ktorú vybuduje Európska vesmírna agentúra, píše Hakai Magazine.

Nie všetky ryby sú hodné cestovania vesmírom

Dôvodom pre využitie vajíčok namiesto živých rýb je, okrem oveľa nižšej hmotnosti, ich odolnosť a vysoká pevnosť. Nie všetky druhý rýb sú však pre toto využitie rovnako vhodné. Vedci podrobili skúške dva podobné druhy rýb: Argyrosomus regius a Dicentrarchus labrax (Morský ostriež). Kým práve Morský ostriež dosiahol po simulovanom lete podiel úspešného vyliahnutia 76 %, Argyrosomus regius dosiahlol výsledok až 95 % – ešte viac, než bez simulovaného letu (92 %).

Masívna kolónia na jednom z pólov Mesiaca. zdroj: SOM

Vedci sú presvedčení, že ryby sú vďaka podmienkam panujúcim vo vode prirodzene pripravené na vesmír. Výživná vesmírna strava je pre budúcich kolonizátorov jednou z výhod tejto metódy, má však ešte jednu – pripomenie im domov a poskytne pocit istoty. Na správaní astronautov na Medzinárodnej vesmírnej stanici bolo totiž možné pozorovať, že sa pomerne často chodili dívať na rastliny, ktoré tam pestujú.

SpaceX

Na Mesiaci budú astronauti odrezaní od svojho domova ešte väčšmi a je od nich očakávané rovnaké správanie. Kolonizácia nášho najbližšieho vesmírneho suseda a jedinej prirodzenej družice sa neodvratne blíži a vesmírne agentúry plánujú na jeho povrchu zabezpečiť nepretržitú ľudskú prítomnosť rovnako, ako na ISS, kde sú ľudia bez prestávky už 20 rokov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom