Vesmírna loď OSIRIS-REx patriaca agentúre NASA poslala na Zem fotografie z manévru „Checkpoint“, ktorý predviedla nad asteroidom Bennu. Sonda sa počas tohto manévru priblížila k asteroidu na vzdialenosť iba 75 metrov nad jeho povrch, informuje ScienceAlert.

Takzvaný „Checkpoint“ bol v poradí tretím manévrom v okolí asteroidu Bennu. Loď  OSIRIS-REx (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer) má za úlohu zozbierať vzorky z povrchu vzdialeného asteroidu a tie následne priviesť späť na Zem na ich preskúmanie.

Zobraziť celú galériu (3)
NASA/Goddard/University of Arizona

Počas predchádzajúcich manévrov sa vesmírna loď priblížila k asteroidu na 650 a 250 metrov. Pri poslednom sa však nachádzala iba 75 metrov nad jeho povrchom. Manéver „Checkpoint“, teda v preklade „kontrolný bod“ dostal tento názov podľa toho, že ide o posledný skúšobný manéver pred samotným pristátím sondy na povrchu asteroidu.

Počas autonómneho manévru mala sonda upraviť svoju trajektóriu a rýchlosť, aby bolo následne pristátie bezproblémové. Prvý pokus o pristátie je naplánované na 25. augusta.

Zobraziť celú galériu (3)
NASA/Goddard/University of Arizona

Počas týchto manévrov vesmírna loď vytvára množstvo fotografií, ktoré neskôr budú slúžiť pri ostrom manévri odberu vzoriek ako kontrolné zábery. Tie bude systém v lodi porovnávať s aktuálnymi zábermi z kamier a na základe vyhodnotí, či všetko prebieha v poriadku.

Počas samotného odberu vzoriek z povrchu však loď OSIRIS-REx úplne nepristane na povrchu asteroidu. O odber vzoriek prachu sa postará systém nazývaný TAGSAM, teda Touch-And-Go Sample Acquisition Mechanism, informuje UniverseToday.

Cieľom misie je odobrať z povrchu asteroidu Bennu 60 gramov materiálu častíc menších ako 2 cm. Celkovo má systém TAGSAM dostatok dusíka na vykonanie troch odberov, rovnako aj kozmická loď OSIRIS-REx má dosť paliva na niekoľko ďalších zostupov k povrchu asteroidu. Návrat lode na Zem spolu so vzorkami je naplánovaný na 24. septembra 2023.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom