Naplánovaná je na rok 2028 a ak sa podarí tento termín dodržať, čo je nepravdepodobné, stane sa vôbec prvou stanicou s umelou gravitáciou podobnou tej zemskej.

Vast Space

V 30. rokoch tohto storočia má zase prísť oveľa väčšie vesmírna stanica v podobe viacerých modulov triedy Starship spojených do jedného celku s dĺžkou 100 metrov. Skladať sa má zo siedmych modulov, ktoré vynesie do kozmu raketa Starship a poskytnú priestor až pre 40 astronautov.

V 40. rokoch má Vast prevádzkovať niekoľko ešte väčších staníc, z ktorých každá poskytne priestor pre stovky astronautov. Ak sa takýto míľnik skutočne podarí dosiahnuť, mnohí z nás sa dočkajú kozmickej éry ľudstva v pravom zmysle slova. Na tak ambiciózne projekty je však ešte čas a v tomto smere nie sú plány firmy Vast rozhodne jedinečné. Zatiaľ ale ostáva množstvo prekážok, ktoré je nutné pokoriť – a to nie len finančných.

Jedinečný výhľad

Prvá stanica Haven-1 bude vybavená aj sklenou kupolou, ktorá poskytne posádke dobrý výhľad a zároveň priestor na fotografovanie. K prvej misii na túto stanicu predáva Vast štyri „lístky“, ktorých cena však nie je verejne známa, pričom potrebný tréning pre Crew Dragon a raketu Falcon 9 zabezpečí SpaceX.

Vast Space

Súčasťou spoločnosti sa nedávno stal aj bývalý astronaut NASA, ktorý letel do vesmíru viackrát. Pre Vast sa stal poradcom pre ľudské vesmírne lety a v minulosti bol súčasťou nielen NASA, ale tiež SpaceX. Z hľadiska reálnych výsledkov však má ešte Vast čo dokazovať a fanúšikovia zatiaľ môžu len netrpezlivo čakať na prvé snímky skutočných zariadení, ktoré firma vyvíja.

Vast tento rok kúpila aj spoločnosť Launcher, ktorá vznikla v roku 2017 a zameriavala sa na vesmírne technológie. Vast má vďaka tomu tím pozostávajúci s približne 120 odborníkov, ktorí spolu pracujú na vývoji a stavbe prvej komerčnej vesmírnej stanice.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú