Aj elektromobil, či v tomto prípade elektrický autobus, je iba kus techniky, ktorá môže zlyhať. Poruchy batérií sú však častokrát fatálne, ako ukázal aj nedávny požiar elektrického poschodového autobusu neďaleko Londýna. Ako informuje BBC, tamojší dopravca po tejto udalosti stiahol z prevádzky až 90 dopravných prostriedkov.

Londýn pritom ide príkladom, ako by mali veľké mestá pristupovať k ekologickej mestskej doprave. Ako píše SustainableBus, hlavné mesto Británie má v prevádzke vyše 800 elektrických autobusov.

David Atherton/Twitter

Pri takto početnej flotile je teda viac pravdepodobné, že niektorý z autobusov zlyhá. Pred pár dňami sa tak stalo v depe počas toho, ako bol poschodový elektrický autobus zaparkovaný medzi ďalšími rovnakými strojmi.

Požiar spôsobil obrovské škody

Presná príčina požiaru zatiaľ nie je známa a je predmetom vyšetrovania. Doposiaľ teda nevedno, či požiar spôsobil skrat batérií, alebo iná závada elektrického autobusu.

Plamene zničili celkom 6 zaparkovaných autobusov, z čoho 2 boli elektrické, ostatné spaľovacie.Výrobca poschodových e-busov následne odporučil, aby ich dopravca dočasne vyradil z prevádzky. Týka sa to celkovo 90 strojov, čo ovplyvní to zhruba 5 liniek v okolí Londýna.

Podľa správ svedkov bol požiar vidieť až zo vzdialenosti 18 km a dispečing prijal desiatky hlásení o tomto incidente. Dobrou správou je, že pri nešťastí sa nikomu nič nestalo.

Paul Kirby/Twitter

Nateraz môžeme skutočne iba špekulovať, čo bolo príčinou požiaru. Nemuselo totiž ísť výlučne o zlyhanie elektrického autobusu. Požiar sa mohol rozšíriť aj zo spaľovacieho modelu, alebo mohol byť dokonca založený úmyselne.

Podobné incidenty nevrhajú dobré meno na elektromobily

Pre spopularizovanie elektromobility je však veľmi dôležité, aby boli elektrické vozidlá spoľahlivé a pred verejnosťou robili pozitívnu reklamu. Žiaľ, požiare elektrických autobusov nie sú úplnou výnimkou. Svedčí o tom aj prípad elektrických autobusov výrobcu Bollore, ktoré po dvojici požiarov stiahol prevádzkovateľ v Paríži z ciest. Ako sme informovali, týkalo sa to až 149 kusov.

Prvýkrát skončil elektrický autobus Bluebus 5SE spoločnosti Bollore v plameňoch ešte 4. apríla v centre Paríža. Pri tomto incidente našťastie nebol nikto zranený, no nebol posledný svojho druhu.

29. apríla vzplanula batéria ďalšieho elektrického autobusu, tentokrát blízko francúzskej hlavnej knižnice. Počas druhého incidentu sa vo vozidle nachádzalo niekoľko cestujúcich, no vďaka rýchlej reakcii vodiča sa všetkých podarilo bezpečne evakuovať a nedošlo k zraneniam.

Vďaka rýchlemu zásahu hasičov sa tiež podarilo dostať požiar veľmi rýchlo pod kontrolu. V okolí bol vidieť hustý dym a cítiť zápach roztavených plastov, informuje InsideEVs. Vlani vo veľkom elektrické autobusy sťahovať aj v Nemecku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP