Veľmi zlá reklama pre elektromobilitu. Európske mesto po požiari sťahuje desiatky elektrických autobusov
Aj elektromobil, či v tomto prípade elektrický autobus, je iba kus techniky, ktorá môže zlyhať. Poruchy batérií sú však častokrát fatálne, ako ukázal aj nedávny požiar elektrického poschodového autobusu neďaleko Londýna. Ako informuje BBC, tamojší dopravca po tejto udalosti stiahol z prevádzky až 90 dopravných prostriedkov.
Londýn pritom ide príkladom, ako by mali veľké mestá pristupovať k ekologickej mestskej doprave. Ako píše SustainableBus, hlavné mesto Británie má v prevádzke vyše 800 elektrických autobusov.
Pri takto početnej flotile je teda viac pravdepodobné, že niektorý z autobusov zlyhá. Pred pár dňami sa tak stalo v depe počas toho, ako bol poschodový elektrický autobus zaparkovaný medzi ďalšími rovnakými strojmi.
Požiar spôsobil obrovské škody
Presná príčina požiaru zatiaľ nie je známa a je predmetom vyšetrovania. Doposiaľ teda nevedno, či požiar spôsobil skrat batérií, alebo iná závada elektrického autobusu.
Plamene zničili celkom 6 zaparkovaných autobusov, z čoho 2 boli elektrické, ostatné spaľovacie.Výrobca poschodových e-busov následne odporučil, aby ich dopravca dočasne vyradil z prevádzky. Týka sa to celkovo 90 strojov, čo ovplyvní to zhruba 5 liniek v okolí Londýna.
Podľa správ svedkov bol požiar vidieť až zo vzdialenosti 18 km a dispečing prijal desiatky hlásení o tomto incidente. Dobrou správou je, že pri nešťastí sa nikomu nič nestalo.
Nateraz môžeme skutočne iba špekulovať, čo bolo príčinou požiaru. Nemuselo totiž ísť výlučne o zlyhanie elektrického autobusu. Požiar sa mohol rozšíriť aj zo spaľovacieho modelu, alebo mohol byť dokonca založený úmyselne.
Podobné incidenty nevrhajú dobré meno na elektromobily
Pre spopularizovanie elektromobility je však veľmi dôležité, aby boli elektrické vozidlá spoľahlivé a pred verejnosťou robili pozitívnu reklamu. Žiaľ, požiare elektrických autobusov nie sú úplnou výnimkou. Svedčí o tom aj prípad elektrických autobusov výrobcu Bollore, ktoré po dvojici požiarov stiahol prevádzkovateľ v Paríži z ciest. Ako sme informovali, týkalo sa to až 149 kusov.
Prvýkrát skončil elektrický autobus Bluebus 5SE spoločnosti Bollore v plameňoch ešte 4. apríla v centre Paríža. Pri tomto incidente našťastie nebol nikto zranený, no nebol posledný svojho druhu.
29. apríla vzplanula batéria ďalšieho elektrického autobusu, tentokrát blízko francúzskej hlavnej knižnice. Počas druhého incidentu sa vo vozidle nachádzalo niekoľko cestujúcich, no vďaka rýchlej reakcii vodiča sa všetkých podarilo bezpečne evakuovať a nedošlo k zraneniam.
Vďaka rýchlemu zásahu hasičov sa tiež podarilo dostať požiar veľmi rýchlo pod kontrolu. V okolí bol vidieť hustý dym a cítiť zápach roztavených plastov, informuje InsideEVs. Vlani vo veľkom elektrické autobusy sťahovať aj v Nemecku.
Čítajte viac z kategórie: Ekológia
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Prevezie 2 000 ľudí bez jedinej kvapky paliva. Postavili najväčšiu loď sveta s úžasným pohonom
Legendy na kolesách. Toto je TOP 8 áut od zaniknutých automobiliek, ktoré predbehli dobu
Nikde na svete sa to ešte nestalo. Dáta z Nórska lámu všetky rekordy v elektromobilite
Vyriešili najväčší zlozvyk vodičov na diaľnici. Slovákom hrozí pokuta za činnosť, ktorú robia denne
Výber Citroën auta pre mladú rodinu
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
69-ročný Slovák s majetkom 270 miliónov eur: Najväčšia výhoda mojej generácie bola, že sme boli pri prerozdeľovaní majetku
Legendárne kúpele zatvárajú brány. Slováci ich milovali pre liečivú vodu a unikátnu architektúru
Finfluenceri prezrádzajú: 8 vecí, ktoré prestali kupovať, vďaka čomu ušetrili stovky eur (ZOZNAM)
Putin sa chválil novými „super tankami“. Sú to len prelakované staré stroje, odhalil detail
Rusko je už vo „fáze nula“ vojny s NATO, varuje prestížny think-tank: Toto sú 3 znaky, ktoré to dokazujú
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Legendy na kolesách. Toto je TOP 8 áut od zaniknutých automobiliek, ktoré predbehli dobu
- Vyriešili najväčší zlozvyk vodičov na diaľnici. Slovákom hrozí pokuta za činnosť, ktorú robia denne
- Prevezie 2 000 ľudí bez jedinej kvapky paliva. Postavili najväčšiu loď sveta s úžasným pohonom
- Nikde na svete sa to ešte nestalo. Dáta z Nórska lámu všetky rekordy v elektromobilite
- Obľúbená automobilka sa vysmiala trendom. Jej nový elektromobil je ultralacný a váži len 800 kg
-
- Vyriešili najväčší zlozvyk vodičov na diaľnici. Slovákom hrozí pokuta za činnosť, ktorú robia denne
- Legendy na kolesách. Toto je TOP 8 áut od zaniknutých automobiliek, ktoré predbehli dobu
- Dvere Cybertrucku sa neotvorili, študenti zomreli v plameňoch. Tesla čelí žalobe za stovky miliónov
- Obľúbená automobilka sa vysmiala trendom. Jej nový elektromobil je ultralacný a váži len 800 kg
- Prevezie 2 000 ľudí bez jedinej kvapky paliva. Postavili najväčšiu loď sveta s úžasným pohonom
-
- Vyriešili najväčší zlozvyk vodičov na diaľnici. Slovákom hrozí pokuta za činnosť, ktorú robia denne
- Policajti to ignorujú a riziko narastá. Vodičov začalo za volantom ohrozovať niečo horšie ako mobily
- Dvere Cybertrucku sa neotvorili, študenti zomreli v plameňoch. Tesla čelí žalobe za stovky miliónov
- Legendy na kolesách. Toto je TOP 8 áut od zaniknutých automobiliek, ktoré predbehli dobu
- Obľúbená automobilka sa vysmiala trendom. Jej nový elektromobil je ultralacný a váži len 800 kg
EÚ chce vlastnú umelú inteligenciu. Cieľom je 75 % firiem s AI do roku 2030
To, čo sa stalo v Nemecku, nečakal nikto. Prémiové značky dostali tvrdú lekciu
Obľúbená čínska značka všetkých prekvapila. Otvorila obchod budúcnosti, aký si ešte nevidel
Rusko získava kľúčové západné technológie. Zelenskyj ich v zostrelených zbraniach napočítal 100-tisíc
Slovákov okrádajú o tisíce eur na podvodných portáloch. SACKA upozorňuje na dovolenkový zločin
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP