Ľudstvo sa riešením veľkých otázok vrátane vzniku vesmíru zaoberá snáď už od počiatku svojej existencie. Veda v súčasnosti už pokročila natoľko, že fakticky zúžila všetky scenáre o počiatku či konci vesmíru len na niekoľko najpravdepodobnejších.

Začal vesmír Veľkým treskom?

Vo všeobecnosti možno teórie o počiatku vesmíru zhrnúť do dvoch základných kategórií. Zatiaľ čo v tej prvej sa vesmír a s ním spojený priestor a čas vynorili v jednom jedinom okamihu z ničoho, v druhej je vesmír v podstate nekonečný alebo neustále sa opakujúci.

Už desaťročia je najuznávanejšou teóriou vzniku nášho vesmíru teória Veľkého tresku. Hoci v minulosti boli s obľubou prezentované aj iné teórie, tie v podstate stratili pevnú pôdu pod nohami, keď astronómovia zistili, že vesmír sa neustále rozpína.

NASA/ESA/Hubble/Úprava redakcie

Vzhľadom na to, že objekty sa vo vesmíre stále vzďaľujú, možno predpokladať, že niekedy dávno v minulosti museli byť naozaj veľmi blízko seba. Inak povedané, extrapoláciou rozpínania vesmíru späť v čase sa dostaneme až do „bodu“ gravitačnej singularity.

V rámci tejto teórie je raný vesmír považovaný za homogénny a izotropne vyplnený vysoko energetickou hustotou. Približne 10−35 sekúnd po svojom vzniku sa však vesmír exponenciálne zväčšil počas obdobia nazývaného kozmická inflácia.

Niečo tu nesedí
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú