Čo rozhoduje pri výbere mobilného operátora? Pre mnohých je to najmä cena a parametre samotného paušálu, napríklad počet voľných minút či predplatený objem dát.

Opomenúť však netreba ani pokrytie, rýchlosť siete (napr. prístup do 5G) a jej samotnú kvalitu. Aktuálne najväčší operátor Orange tvrdí, že tá jeho je najlepšia na Slovensku a majú to potvrdzovať hneď dve nové nezávislé merania.

Najkvalitnejšia sieť na Slovensku podľa Systemics PAB

Orange toto ocenie získal v roku 2020 a prvenstvo obhájil aj o rok neskôr, v roku 2021. Podľa tohto testu tvrdil, že najkvalitnejšiu sieť nemá len na Slovensku, ale aj v Európe.

Presnejší pohľad na metodiku síce odhalil, že testy „v Európe“ zahŕňali len 25 európskych operátorov z celkovo 7 krajín – Slovenska, Moldavska, Belgicka, Rumunska, Španielska, Poľska a Luxemburska. V rámci Slovenska však bojoval s celou trojicou svojich konkurentov v podobe Telekomu, O2 a 4ky a dokázal ich prekonať.

Za 953- bodovým Orangeom sa jeho domáca konkurencia umiestnila s 904, 850 a 681 bodmi. Tlačová správa operátora ale nezmieňuje mená ďalších našich operátorov tvoriacich toto poradie, nie je teda jasné, v ako poradí sa umiestnil Telekom, O2 a 4ka za Orangeom. Túto informáciu nezverejnilo ani Systemics PAB, čo trochu znižuje váhu celej štúdie.

Test mobilných sietí na Slovensku od kolegov z ČR

V aktuálnom aprílovom vydaní však siete slovenských operátorov testoval aj český technologický magazín Chip, ktorý sa zameral na telefonovanie a mobilný internet. Testy pre magazín robila berlínska spoločnosť NET CHECK, ktorá ponúka služby v oblasti auditu, benchmarkingu a optimalizácie telekomunikačných sietí.

Testovací tím prešiel so špeciálnym meracím vybavením spolu 2 700 km od západu až po východ Slovenska a počas cesty urobil vyše 125-tisíc meraní na ôsmych telefónoch Samsung Galaxy S10 (na overenie kvality hovorov) a štyroch smarfónoch Galaxy S21+ (pre testovanie dátovej konektovity a sťahovania). Testy mali prebiehať na rôznych miestach – na cestách, v centre miest ale aj obchodných domoch a hýbajúcej sa MHD.

Test potom analyzoval priemerné rýchlosti sťahovania a odosielania, respektíve „úspešnosť a rýchlosť uploadu na sociálne siete“. Ďalej sa testovala stabilita siete, čas nadviazania spojenia hovoru, úspešnosť a pomer dokončených hovorov, úspešnosť spojenia cez WhatsApp, kvalita hovorov a veľa podobne.

Podľa popisu metodiky mohlo ísť o vhodný mix papierových parametrov s tými praktickými, ktoré zákazník naozaj využíva každý deň.

Orange s najvyšším skóre

Víťazom testu s celkovou známkou 1,28 sa stal práve Orange, ktorý o výsledkoch testu informoval médiá v tlačovej správe.

Druhá najlepšia sieť dosiahla výslednú známku 1,31, tretia 1,85 a štvrtá 2,54 – Orange opäť neinformuje o konkrétnych menách operátorov v tomto poradí.

„Tajomstvo“ sa však dá rozlúsknuť pohľadom priamo do časopisu Chip. Výsledky odhaľujú, že Orange prekonal Telekom najmä vďaka lepšiemu skóre v telefonovaní. Pri dátach a internete bol naopak o stotinu horší.

Na treťom mieste sa umiestnilo O2, štvrtá je 4ka, ktorú stiahla dole aj kvalita hovorov, aj mobilné dáta.

Úspešné uploady a downloady však mali všetci operátori vysoko nad hranicou 98 %, O2 a 4ka teda za lídrami výrazne zaostávali najmä rýchlosťou samotnej siete.

Stredná rýchlosť downloadu v Orange dosahovala 95,78 Mb/s, v Telekome 104,68 Mb/s, v O2 44,87 Mb/s a vo 4ke 19,17 Mb/s.

Mesto vs. vidiek

Prekvapením môže byť fakt, že podľa meraní NET CHECK sú rozdiely hlavne vo veľkých mestách – Orange a Telekom tu majú v priemere veľmi rýchle pripojenie, kým O2 a 4ka zaostávajú. Na vidieku sú však rýchlosti paradoxne veľmi podobné, respektíve výrazne pomalšia je často aj sieť lídrov.

Výsledky totiž hovoria, že až 10 % všetkých downloadov na vidieku je v prípade Orange pomalších ako 8,41 Mb/s, v Telekome ako 7,07 Mb/s, O2 ako 5,31 Mb/s a 4ke ako 3,63 Mb/s.

V meste majú Orange aj Telekom iba 10 % sťahovaní pomalších rýchlejších ako 46 Mb/s, respektíve 37 Mb/s, kým dvojica O2 a 4ka aj tu, medzi budovami, padá až pod 6,77, respektíve 5,33 Mb/s.

Takýto výsledok ale nemusí podporovať mantru, že na vidieku potrebuješ väčšieho operátora – skôr naznačuje, že tam môže byť pomalší každý z našej štvorice. Pravdou však je, že na vidieku napríklad podiel úspešne uskutočnených hovorov vo 4ke spadol len k 90 % (to znamená, že 1 z 10 hovorov zlyhal) a vyše 4 % mali „zlú kvalitu hlasu“, kým zvyšná trojica neklesla pod 97,63 % a 1,37 %.

Chip.cz

Kompletné výsledky nájdeš v aprílovom čísle magazínu CHIP, ktoré je dostupné aj online za 99 Kč (niečo okolo 4 eur).

Orange najlepší aj podla testu Opensignal

Orange sa tiež pochválil víťazstvom v porovnaní spoločnosti Opensignal za Marec 2022. Ide o nezávislú analytickú spoločnosť so sídlom v Londýne, ktorá sa špecializuje na vyhodnocovanie a porovnávanie skúseností používateľov smartfónov s mobilnými sieťami na celom svete.

Údaje o výkonnosti jednotlivých sietí získava tzv. crowdsourcingom, teda vďaka špeciálnym aplikáciám priamo v mobilných telefónoch používateľov, ktoré následne analyzuje a publikuje vo svojich správach. Vzorka má každý deň miliardy individuálnych meraní z viac ako 100 miliónov mobilných zariadení po celom svete.

© Opensignal Limited

V marci im vyšlo, že používatelia Orange dosahovali najvyššiu rýchlosť sťahovania na Slovensku spomedzi našej štvorice operátorov. V analýze sa sledujú a porovnávajú výsledky v týchto kategóriách: video, online hry, hlasové aplikácie, download, upload, dostupnosť 4G a pokrytie 4G.

 

© Opensignal Limited

Celé výsledky tohto merania nájdeš TU.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP