Minulý rok nadšenci elektromobility z Teslaclub.sk spustili na Slovensku unikátny „pretek“ elektromobilov, v ktorom ide o dosiahnutie čo najlepšieho času v prejdení určitých bodov naprieč Slovenskom. My sme sa rozhodli do tejto výzvy zapojiť a pokúsime sa stanoviť nový slovenský rekord! Ty môžeš byť pritom s nami, naše dobrodružstvo budeme zdieľať na Instagrame FonTech.sk.

Na začiatok chceme upozorniť, že celý test bude prebiehať v súlade s aktuálne platnými protipandemickými opatreniami, nebude preto možné stretnúť sa s nami osobne, no ak na ceste uvidíš tyrkysový Volkswagen ID.3, môžeš nás pozdraviť aspoň na diaľku.

NEPREHLIADNI
ROZHOVOR: Za deň som prešiel vyše 1000 km po Slovensku, s malým elektromobilom odídem aj do Chorvátska

Rekord testu momentálne drží Kia e-Niro s časom 15 hodín a 20 minút. My sa teda už zajtra (sobota 3. apríla) pokúsime o prekonanie tohto rekordu na elektromobile Volkswagen ID.3, ktorý má batériu s kapacitou 58 kWh, rýchle 100 kW nabíjanie a dojazd na jedno nabitie okolo 350 km. V teste ide o dosiahnutie najlepšieho výsledku, pričom je potrebné dodržať isté pravidlá:

  • dojazd elektromobilu na štarte testu musí byť v rozmedzí 180 – 220 km
  • potrebné prejsť presne určených 7 bodov (Nové Zámky, Lučenec, Michalovce, Bardejov, Štrbské Pleso, Dolný Kubín a Senica) a trasu treba absolvovať proti smeru hodinových ručičiek
  • štartovať sa môže z ľubovoľného miesta, test sa končí prejdením všetkých bodov a príchodom do miesta štartu

V teste sa porovnáva čas, za ktorý na elektromobile zvládneme prejsť celú trasu aj s nabíjaním. Pred štartom teda bolo mimoriadne dôležité pripraviť si trasu aj s miestami na nabíjanie. V našom prípade celý okruh s určitosťou presiahne vzdialenosť 1000 km a čas 15 hodín, rozhodli sme sa preto cestovať dvaja a v šoférovaní sa striedať.

Google Mapy

Aj keď sa pokúsime prekonať slovenský rekord tohto „preteku“, nebudeme štartovať priamo na testovacom okruhu, ale budeme sa naň pripájať, čo nám pridá pár desiatok kilometrov navyše. Vyrážame skoro ráno a všetky dôležité a zaujímavé momenty budeme počas celého dňa zdieľať na našom Instagrame.

Rozhodne nás preto sleduj, samozrejme bude priestor aj na otázky, pýtať sa môžeš čokoľvek, čo ťa zaujíma ohľadom auta, alebo samotného testu okolo Slovenska.

Predpokladané body nabíjania:

  • Štart – Zlaté Moravce – čas 4:00
  • 1. nabíjanie – Lučenec
  • 2. nabíjanie – Košice
  • 3. nabíjanie – Ružomberok
  • 4. nabíjanie – Trenčín
  • Cieľ – Zlaté Moravce – čas 19:00 – 20:00

Na tejto dobrodružnej výprave nás podporuje okrem samotného Volkswagenu, ktorý nám z ich ID.3 umožnil trasu absolvovať, aj spoločnosť GreenWay – prevádzkovateľ nabíjacích staníc na Slovensku. Nielen že budeme mať na ich staniciach nabíjanie zdarma, navyše nám poskytnú zaujímavé údaje a nabíjacie krivky z jednotlivých nabíjačiek.

Testu sa zúčastnil aj Volkswagen e-Up

Absolvovanie tejto trasy s plnohodnotným elektromobilom, ktorým VW ID.3 rozhodne je, by mala byť celkom „malina“. V našom nedávnom rozhovore sme vyspovedali Igora, ktorý vlastní „malobaterkáč“ VW e-Up a túto trasu absolvoval s ním.

Priznal, že to pre neho bola výzva, no tých sa on nebojí a do cesty okolo Slovenska na malom elektromobile sa bez váhania pustil. Pri svojej jazde postrehol jednu dôležitú vec – elektromobil, väčšmi takýto malý, je extrémne háklivý na poveternostné podmienky.

My teda dúfame, že nám počasie bude priať, že nás na našej ceste nič neprekvapí a aktuálny slovenský rekord, ktorý je na úrovni 15 hodín 20 minút, podarí prekonať, alebo sa mu prinajmenšom priblížiť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom