Počas uplynulého víkendu program financovaný z prostriedkov americkej vesmírnej agentúry NASA zachytil asteroid, ktorý preletel okolo Zeme vo vzdialenosti približne 2950 kilometrov, informovala NASA na svojich stránkach.

Asteroid s názvom 2020 QG preletel v blízkosti Zeme v nedeľu 16. augusta nad južnou časťou Indického oceánu. 2020 QG je považovaný za malý asteroid s veľkosťou iba 3 až 6 metrov, ktorý v prípade zásahu Zeme s najväčšou pravdepodobnosťou exploduje v atmosfére.

Podľa všetkých záznamov a katalógu zostaveného astronomickým observatóriom Sormano v Talianku, išlo historicky o najbližší prelet asteroidu, na túto skutočnosť upozornil portál Business Insider.

Na snímke je zaznamenaný prelet asteroidu 2020 QG ZTF/Caltech Optical Observatories

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sme asteroid nespozorovali skôr

Ako sme už spomínali vyššie, vzhľadom na svoju veľkosť asteroid neznamenal pre našu planétu žiadne nebezpečenstvo. Vedcov však znepokojuje fakt, že o asteroide vôbec nevedeli až do chvíle, kedy obletel okolo Zeme.

Jedným z dôvodov, prečo mohol ostal nepovšimnutý, boli jeho malé rozmery a rýchlosť. Asteroid sa pohyboval rýchlosťou 12,3 km/s a bol prvýkrát spozorovaný pomocou ZTF (Zwicky Transient Facility). ZTF zaznamenalo asteroid na svojej širokouhlej kamere až 6 hodín po jeho priblížení, teda v dobe, kedy už dávno smeroval preč od Zeme.

Simuláciu ako prelet asteroidu prebiehal si môžeš pozrieť vďaka Tonymu Dunnovi, tvorcovi webových stránok orbitsimulator.com.

Druhým dôvodom, prečo asteroid nebol skôr pozorovaný, je aj smer, odkiaľ sa k nám priblížil. Podľa Paula Chodasa, riaditeľa centra NASA pre štúdium objektov nachádzajúcich sa v blízkosti Zeme, sa 2020 QG priblížil k našej planéte smerom zo Slnka. Na margo tohto nepozorovaného priblíženia tiež uviedol, že detekcia asteroidov prichádzajúcich z tohto smeru je veľmi problematická, nakoľko sa pozorujú výhradne prostredníctvom optických teleskopov, a to iba na nočnej oblohe.

V súčasnosti síce NASA nemá teleskop, ktorý dokáže odhaliť asteroidy a kométy prichádzajúce zo smeru Slnka, avšak aktívne pracujú na jeho vývoji. Tento rok NASA na jeho vývoj vyčlenila sumu takmer 36 miliónov dolárov a za predpokladu ďalšieho dofinancovania projektu by sme sa teleskopu mohli dočkať už v roku 2025.

Zatiaľ sa však NASA musí spoliehať iba na svoj súčasný program pátrania po meteoritoch, ktorý jej ešte v roku 2005 nariadil Kongres Spojených štátov. Podľa neho je vesmírna agentúra povinná odhaliť 90 % všetkých potencionálne nebezpečných asteroidov s priemerom väčším ako 140 metrov.

Asteroidy tohto rozmeru predstavujú pre našu planétu oveľa väčšie nebezpečenstvo, avšak astronómovia ich dokážu odhaliť v relatívne veľkej vzdialenosti, nakoľko ich rýchlosť pohybu je pomerne nízka. NASA ma tiež v zálohe plán, ako spomaliť potencionálne nebezpečné asteroidy, pričom využíva metódu, akú sme doteraz poznali len zo sci-fi filmov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú