Veľkosť 9 futbalových ihrísk a stovky kilometrov káblov. Takto funguje jedno obrovské logistické centrum Amazonu
Internetový obchod Amazon.com pozná už snáď každý. Založil ju ešte v roku 1994 Jeff Bezos. Miliardár vytvoril z Amazonu najväčšiu internetovú spoločnosť podľa príjmov na svete a známy je predovšetkým svojím narúšaním dobre zavedených priemyselných pravidiel prostredníctvom technologických inovácií.
Spoločnosť spočiatku začala s predajom kníh cez internet. Neskôr sa však sortiment rozšíril o predaj elektroniky, softvéru, videohier, šperkov, hračiek, oblečenia alebo nábytku. Amazon má na svojom konte viacero prvenstiev a tak niet pochýb o tom, že ide o jednu z najinovatívnejších spoločností na svete.
Najviac logistických centier má Poľsko
Nakoľko je Amazon nadnárodnou spoločnosťou, ktorá zásobuje tovarom takmer celý svet, potrebuje na svoju činnosť nielen desiatky tisíc zamestnancov, ale aj procesy, ktoré sú do veľkej miery automatizované. K tomu pomáha umelá inteligencia a značné množstvo robotov, ktoré veľmi dobre spolupracujú s ľudskými pracovníkmi.
Amazon má po celom svete viacero logistických centier. V Poľsku sa nachádza 7, V Českej republike 2 a na Slovensku sa nachádza centrum pre vrátenie tovar od zákazníkov sídliace v Seredi. Okrem toho má Amazon vo Varšave, Prahe a v Bratislave svoje kancelárie, ktoré poskytujú zázemie pre tisíce zamestnancov.
Boli sme na návšteve logistického centra neďaleko Štetína
Nedávno sme dostali príležitosť nahliadnuť do jedného z logistických centier, ktoré sa nachádza v obci Kołbaskowo, ležiacej kúsok od prístavného mesta Štetín. V každom logistickom centre Amazonu je možné nájsť viacero riešení, ktoré pomáhajú zamestnancom vo výkone ich každodenných úloh. Tieto inovatívne riešenia redukujú počet chýb pri práci a ich cieľom je predovšetkým uľahčiť každodenné úlohy.
Ako už bolo vyššie spomenuté, Amazon si dopomáha umelou inteligenciou a robotizáciou. Zaujímavým riešením je napríklad inteligentné plánovanie trás, za ktorým stojí práve umelá inteligencia. Keď je balíkom pridelené miesto doručenia, algoritmy začnú plánovať trasu doručenia.
Na určenie trasy systémy Amazon sledujú viacero faktorov, ako počet balíkov doručovaných na dané miesto v rovnakom čase, aké časové okno na doručenie je pre balík vyhradené, dodacie miesta a to, aká je dodacia kapacita za deň. Algoritmy dokonca berú do úvahy aj cestnú premávku a počasie. Systém vie dokonca identifikovať trasu, do ktorej patrí konkrétny balík a postupnosť doručenia balíka.
Robotizácia má v Amazone svoje stabilné miesto
Čo sa robotizácie týka, tak v roku 2003 vznikla samostatná sekcia Amazon Robotics. Oblasť e-commerce každým rokom rastie a preto je nevyhnutné implementovať technologické vylepšenia, aby bola spoločnosť v budúcnosti pripravená na akýkoľvek nápor zo strany zákazníkov.
Roboty, ktoré v súčasnosti pomáhajú zamestnancom v logistických centrách sú navrhnuté a nadizajnované inžiniermi zo spoločnosti KIVA. Amazon investoval v roku 2012 do tejto spoločnosti až 775 miliónov dolárov, pričom dnes tieto roboty slúžia v logistických centrách po celom svete. Len v samotnom Kołbaskowe sa nachádza 3 200 robotov a celkovo ich je až 200 000.
Robot Kiva pripomína skôr väčší robotický vysávač, no zvláda presúvať náklad s hmotnosťou až 600 kilogramov. Roboty využívajú na svoje fungovanie umelú inteligenciu a špeciálne čiarové kódy, ktoré sa nachádzajú na podlahe. Pracovníci používajú pri svojej práci takzvané robotické vesty, ktoré im vďaka váhe a ergonómii neprekážajú.
Vesty vysielajú robotom signály. Ak robot zaregistruje prítomnosť pracovníka s vestou, automaticky spomalí a upraví svoju trasu tak, aby sa vyhol kontaktu s pracovníkom. Týmto spôsobom je zabezpečená plynulá, ale hlavne bezpečná prevádzka v logistickom centre.
Akonáhle má robot zmapovanú trasu, odnesie police zamestnancovi, aby mohol produkt uskladniť či pripraviť zákazníkovi. Zamestnanec načíta položku a uvoľní robota/policu, zastane pred tromi svetlami a kamerami, ktoré vizuálne skontrolujú debničku pomocou technológie počítačového zobrazovania, aby bolo jasné, že produkt nevypadne von a neskončí v nesprávnej debničke. Počas tejto kontroly si počítač overuje, či je v debničke ešte miesto na pridanie ďalšieho tovaru na uskladnenie.
Vďaka Amazon Robotics sa podarilo navýšiť skladové kapacity logistických centier až o 40 %. Tieto automatizované riešenia umožnili nielen uskladnenie väčšieho množstva produktov, čo zasa dovolilo ponúknuť širšiu škálu produktov pre zákazníkov, ale zrýchlil aj proces spracovania objednávok. Vďaka tomu spracovanie objednávok netrvá hodiny, ale minúty.
Pomáhajú aj robotické ramená
Medzi nových inovatívnych asistentov rozhodne patria aj robotické ramená, ktoré pomáhajú zefektívniť plnenie úloh, aby sa zamestnanci mohli sústrediť na oveľa sofistikovanejšie činnosti. Robotické paletové rameno stavia palety do stohov, čím umožňuje efektívnejší a jednoduchší pohyb výrobkov. Každé robotické rameno má špecializovanú 2D-vizuálnu zobrazovaciu kameru namontovanú na špičke ramena, ktorá identifikuje umiestnenie a orientáciu každého stohu paliet. Rameno disponuje aj laserovým senzorom, ktorý meria výšku paliet, aby zaistil optimálnu konštrukciu stohu.
Tieto ramená majú viacero najmodernejších priemyselných bezpečnostných svetelných senzorov, ktoré vytvárajú neviditeľnú ochrannú hranicu okolo robota. Bezpečnostný senzor zachytí, ak niekto naruší túto hranicu a okamžite robota zastaví. Priestorový softvér navyše umožňuje robotovi ďalej bezpečne pracovať, ak si zamestnanec vyžiada prístup k časti robotizovanej zóny. Robot v tom prípade pokračuje v práci vo vyhradenom priestore, oproti zamestnancovi v robotizovanej zóne.
Približne v strede logistického centra sa nachádza akýsi mozog celej haly, ktoré pozostáva zo 17 monitorov zobrazujúcich dôležité údaje o celej prevádzke. Tieto údaje sledujú inžinieri a ďalší pracovníci, ktorí dokážu zasiahnuť v prípade nečakaných udalostí, alebo dávať pokyny cez vysielačku ďalším zamestnancom, pokiaľ je potrebné niečo zmeniť.
Jedno z najmodernejších centier svojho druhu
Jednu z najväčších investícií v oblasti industriálnych stavieb spravil Amazon aj na Slovensku, a to v roku 2017. Išlo o výstavbu už spomenutého logistického centra BTS2 v Seredi. Toto centrum je jedno z najmodernejších svojho druhu, pričom slúži výhradne pre zber a následné ďalšie spracovanie zásielok, ktoré sa vrátili od zákazníkov.
Na rozlohe 60 000 metrov štvorcových (9 futbalových ihrísk) spracováva a uskladňuje milióny jednotiek tovaru. V rámci systému dopravníkových pásov využíva až 270 km nabíjacích a kontrolných káblov.
Rôznorodé technológie aj v Seredi
Aj tu však platí, že Amazon využíva tie najrôznejšie inovatívne technológie, ktoré dokážu zefektívniť prevádzku. Patria sem napríklad ergonomicky navrhnuté baliace stoly, ktoré poskytujú potrebnú oporu zamestnancom pri každodennej práci. Algoritmy a špeciálne baliace programy dokážu vypočítať správnu veľkosť škatule vhodnej pre daný tovar, čím sa eliminuje potreba, aby zamestnanec skúšal viacero veľkostí, kým nájde tú správnu.
Neoddeliteľnou súčasťou je aj takzvaný SLAM (Scan, Label, Apply, Manifest) proces. Na konci baliaceho procesu sa obaly pohybujú pozdĺž dopravníkových pásov na SLAM, kde je balík zvážený, aby sa zabezpečilo, že má očakávanú hmotnosť (a že v balíku sú správne predmety). SLAM tiež zoskenuje čiarový kód na obale a vytlačí štítok s adresou. Celý proces trvá menej ako 1 sekundu na jeden balík.
Amazon sa všeobecne kamaráti s technológiami, pričom svoje miesto si tu nájdu aj rôzne digitálne zariadenia. Automatizované procesy na testovanie funkčnosti a stavu zariadenia využívajú zamestnanci v rozhodovacom procese. Životnosť batérie, funkcionalita dotykovej obrazovky, mikrofón, ovládacie tlačidlá, sú v rámci tohto procesu kontrolované automaticky. Tieto nástroje majú za úlohu zjednodušovať prácu zamestnancov a pomáhať im urobiť správne rozhodnutie.
Technológií sa báť nemusíme
Mnohí majú z umelej inteligencie a robotizácie strach. Vo väčšine prípadov sa skloňuje predovšetkým strach zo straty zamestnania, no je nutné dodať, že práve robotizácia nové pracovné miesta vytvára.
Podobne sa k tejto problematike vyjadril aj v našom rozhovore profesor Tony Balpaeme, ktorý prínos umelej inteligencie a robotizácie vidí hlavne v tom, že ľudia sa budú môcť venovať dôležitejším a rôznorodejším prácam, pre ktoré je využívanie robotov zbytočné. V každom prípade Amazon ukazuje celému svetu, že je z hľadiska technológií na budúcnosť pripravený veľmi dobre, o čom svedčí aj obrovské množstvo finančných prostriedkov investovaných do technologických spoločností.
Niet sa však čomu čudovať. Amazon je jeden z najväčších, ak nie najväčší internetový obchod na svete a pre efektivitu zamestnancov a komfort zákazníkov sú technológie tým pravým riešením.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
EÚ ide po vodičoch. Zavádza drastické zmeny, ktoré pocítia aj Slováci (PREHĽAD)
Za sekundu stiahne 5 filmov. Toto „mesto budúcnosti” spúšťa 10G internet
Japonci majú vážny problém. Ich ikonická stavba za 20 miliárd dolárov mizne v mori, čas sa kráti
Preskúmali sme všetky dostupné VPN služby na Slovensku: Iba tri z nich skutočne ochránia tvoje súkromie
Obrovský škandál v USA. Minister posielal plány vojenských útokov cez známu appku, unikli detaily
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Takmer 12 000 eur za starý mobil: Tieto modely z tvojej zásuvky môžu byť skrytým pokladom
Revolučný objav: Bežný liek na cholesterol znižuje riziko úmrtia na rakovinu krvi až o 61 %
Holečková odhalila závažnú skutočnosť o slintačke a krívačke: Vyzývam ministra Takáča, aby prišiel klamstvá vysvetliť
Manželka Marka Zuckerberga zatvára školu pre rodiny s nízkymi príjmami
Martin zainvestoval 400-tisíc eur do svojej pizzerie v Lučenci: „Zákazníkom som uvaril špagety aj o 2:00 nad ránom“
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- EÚ ide po vodičoch. Zavádza drastické zmeny, ktoré pocítia aj Slováci (PREHĽAD)
- Strmhlavý pád Tesly pokračuje. Zverejnili katastrofálne čísla, Musk konečne našiel vinníka
- Japonci majú vážny problém. Ich ikonická stavba za 20 miliárd dolárov mizne v mori, čas sa kráti
- The Last of Us nie je jediný. TOP 9 šokujúcich momentov v seriáloch, ktoré dodnes nevieme rozdýchať
- Japonsko nasadilo desivú elektromagnetickú zbraň. Vystreľuje projektily 7-krát vyššou rýchlosťou ako zvuk
-
- Svet urobil rozhodujúcu chybu. Odhalili dôvod, prečo sú čínske elektromobily také lacné
- Japonsko nasadilo desivú elektromagnetickú zbraň. Vystreľuje projektily 7-krát vyššou rýchlosťou ako zvuk
- Nový Predátor dostal prvú ukážku. Pokračovanie zmení kultovú sci-fi sériu od základov
- Toto je rebríček najmenej poruchových áut. Nájdeš medzi nimi aj svoje?
- Kritici mu dali hodnotenie 100 %. Na streamovaciu službu potichu dorazil najlepší vojnový seriál roka
-
- Veľmoc objavila 35 miliónov ton veľmi vzácnej suroviny. Prinesie im ohromné bohatstvo
- Váži 8 ton a zlikviduje ciele aj 100 metrov pod zemou. Odhalili najväčšiu jadrovú raketu na svete
- Vedci neverili vlastným očiam. Po vyše 4 000 rokoch našli zabudnuté mesto, z ktorého im padla sánka
- Toto je rebríček najmenej poruchových áut. Nájdeš medzi nimi aj svoje?
- Toto je 13 sci-fi seriálov, ktoré podľa Netflixu musíš vidieť. Niektoré ťa prekvapia
Hyundai spustil záchranný plán. Americké clá ho nútia konať rýchlo
Japonský automobilový gigant kolabuje. Straty v miliardách a tisíce zrušených pracovných miest
Čína napína svaly. Obchodná vojna už zasiahla aj Boeing, ich lietadla už nechcú
Neverili vlastným očiam. Na Slovensku našli stratenú dedinu, o ktorej nikto nepočul 1000 rokov
Čína odštartovala na polročnú misiu. Čakajú ich červy, pokusy aj výstupy do vesmíru
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Takmer 12 000 eur za starý mobil: Tieto modely z tvojej zásuvky môžu byť skrytým pokladom
Revolučný objav: Bežný liek na cholesterol znižuje riziko úmrtia na rakovinu krvi až o 61 %
Holečková odhalila závažnú skutočnosť o slintačke a krívačke: Vyzývam ministra Takáča, aby prišiel klamstvá vysvetliť
Manželka Marka Zuckerberga zatvára školu pre rodiny s nízkymi príjmami
Martin zainvestoval 400-tisíc eur do svojej pizzerie v Lučenci: „Zákazníkom som uvaril špagety aj o 2:00 nad ránom“
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené