Prenos zvuku pomocou laseru znie vcelku futuristicky. No vedcom z Massachusettského technologického inštitútu sa podarilo preniesť zvuk laserom do ľudského ucha na vzdialenosť 2.5 metra.

Prenos zvuku prebehol bez použitia nejakého špeciálneho prijímača v uchu. Výskumník Charles M. Wynn, ktorý pracuje na tomto projekte, tvrdí, že sa jedná o prvý laser takéhoto druhu, ktorý nijak neohrozuje oči či ľudskú pokožku. Vedci na prenos zvuku priamo do ľudského ucha použili dve rôzne techniky.

Obe metódy však využívajú takzvaný fotoakustický efekt, ktorý funguje na princípe vytvárania zvykových vĺn v dôsledku absorpcie svetla nejakým materiálom. V tomto prípade je daným materiálom vodná para vo vzduchu.

Prvá technika spočívala v prehnaní laserového lúča rýchlosťou zvuku. Práve týmto spôsobom sa podarilo dosiahnuť výsledok, kedy daná osoba zreteľne počula zvuky o sile 60 dB na vzdialenosť 2.5 metra. Druhý spôsob prenosu spočíval v nastavení výkonu samotného laseru. Takto zakódovaná správa bola síce tichšia, no jej obsah bol zreteľnejší.

Vedci chcú na tejto technológii pracovať ďalej. Ich hlavným cieľom je zvýšiť dosah prenosu, aby bolo možné laserový prenos zvuku využívať napríklad pri rôznych teroristických útokoch či demonštráciách. Polícia a záchranné zložky by tak mohli komunikovať a posielať inštrukcie buď rukojemníkom, alebo špeciálnym jednotkám bez toho, aby niekto dokázal tieto správy zachytiť. Jedinečnou vlastnosťou tejto technológie je totiž fakt, že prenášaný zvuk počula iba osoba, ktorej bol zvuk pomocou laseru posielaný.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom