Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Aj keď to na Slovensku až tak nevidieť, celosvetovo rastie populačná krivka prudko nahor, čo so sebou nesie nemalé riziká. Planéta a jej zdroja nám totiž nebudú musieť stačiť a pri súčasnom tempe nás ostáva už len niekoľko desiatok rokov, kým dôjde k vyčerpaniu neobnoviteľných zdrojov energie. Aj preto sú čoraz viac vnucované alternatívne zdroje energie, pričom nemalá čas záujmu sa venuje hľadaniu novej planéty, kde by sa mohla založiť ďalšia ľudská kolónia. 

S ohľadom na novú kolóniu ľudí sa najviac skloňuje planéta Mars, no tá na život nie je príliš vhodná. Jej prostredie nie je príliš pohostinné a ľudia žijúci na jej povrchu by sa museli veľmi prispôsobovať a obmedzovať. Vesmírna agentúra NASA má však rozbehnutých niekoľkých vesmírnych misií, ktoré hoc nie sú primárne určené na hľadanie, no vďaka náhode sa podarilo objaviť už kopec zaujímavých vecí. To sa podarilo aj počas misie TESS, kedy sa podarilo objaviť exoplanétu veľkosti Saturnu, informovalo CNN.

Obrovský plynový gigant

Planéte nesie názov TOI 197.01 a je veľmi podobná planéte Saturn, ktorá sa nachádza v našej slnečnej sústave. Svoju hostiteľskú hviezdu obieha každých 14 dní, čo značí vysokú povrchovú teplotu. Podľa portálu Phys je táto planéta približne 10x väčšia a 60x ťažšia než je Zem.

Jej vek sa odhaduje na 5 miliárd rokov a je dokonca väčšia a ťažšia než Slnko. TESS je satelit, ktorého úlohou je skúmať exoplanéty (planéty mimo našej slnečnej sústavy). K tomu je vybavený teleskopom, s ktorým je schopný skúmať oblasť 400x väčšiu, než akú mohla pozorovať družica Kepler. Misia TESS je plánovaná na dva roky, čo je dostatočne dlhá doba, aby vedci mohli preskúmať celú viditeľnú oblohu.

Celkovo ide o 1822 hviezd, pričom vedci očakávajú, že by sa im mohlo podariť objaviť planétu, na ktorej by sa teoreticky mohol nachádzať život, alebo by tam boli vhodné podmienky na jeho vznik. Až 408 z nich má podobnú veľkosť akú má Zem. Pre vedcov je teraz úlohou vybrať niekoľko z nich, ktoré budú neskôr študované teleskopom James Webb, ktorý bude spustený v roku 2021 a bude schopný analyzovať detaily atmosféry exoplanét spôsobom, akým doteraz nebol možný.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú