Rotácia Zeme sa neustále zrýchľuje a viacerí vedci začínajú biť na poplach. Dni sa totiž postupne nepatrne skracujú, čo podľa odborníkov povedie k zavedeniu tzv. negatívnej sekundy. Pre modernú spoločnosť pôjde o historický precedens, doposiaľ sa totiž dni zakaždým nepatrne predlžovali. Negatívna sekunda zároveň prinesie omnoho väčšie komplikácie, ako sa na prvý pohľad zdá, upozorňuje CNN.

Podobný fenomén tu etu ešte nebolo

Zrýchľovanie rotácie Zeme nie je žiadnym novým javom a vedci na tento fenomén upozorňovali už v roku 2020. Kým ešte pred niekoľkými desaťročiami trval deň podľa atómových hodín presne 24 hodín, v súčasnosti pribúdajú dni, ktoré sú o niekoľko milisekúnd kratšie. Zatiaľ najkratší deň v ére atómových hodín bol zaznamenaný 5. júla tohto roka a trval o 1,66 milisekundy menej oproti štandardu.

Čas na Zemi sa v súčasnosti určuje kombináciou astronomických meraní a atómových hodín, ktoré sledujú mikroskopické výkyvy v osciláciách atómov. Tieto extrémne presné hodiny stanovujú koordinovaný svetový čas UTC, podľa ktorého je synchronizovaná väčšina digitálnych a technologických systémov na Zemi.

Od roku 1972 sa na kompenzáciu pomalého spomaľovania rotácie Zeme používalo pridávanie tzv. priestupných sekúnd; celkovo ich bolo pridaných 27, pričom od roku 2016 už žiadna nepribudla. Prvýkrát v histórii však vedci pripúšťajú potrebu tzv. negatívnej sekundy – sekundy, ktorá by sa odčítala, pretože Zem predbieha merania podľa atómových hodín.

Midjourney/Úprava redakcie

Zavedenie negatívnej sekundy predstavuje veľký technologický problém. Kým pridanie sekundy v minulosti spôsobovalo krátke výpadky v serveroch, navigačných systémoch aj bankových transakciách, odobratie sekundy môže vyvolať ešte závažnejšie komplikácie. Väčšina existujúcich softvérov a protokolov na tento krok nie je pripravená.

Medzinárodná vedecká komunita (IERS, CGPM) už rozhodla, že po roku 2035 nebude priebežné časové prispôsobovanie pomocou priestupných sekúnd pokračovať, zatiaľ však nevedia s istotou povedať, či bude dovtedy zavedenie negatívnej sekundy potrebné.

Prečo sa rotácia zrýchľuje?

Vedci tiež reagujú na otázku, prečo sa rotácia Zeme vlastne zrýchľuje. Odpoveď je výsledkom komplexnej súhry viacerých faktorov. V historickom kontexte bola rotácia Zeme vždy ovplyvňovaná gravitačnými silami Mesiaca, presunom vnútorných vrstiev Zeme, atmosférickými procesmi i seizmickou aktivitou našej planéty.

Novšie vedecké štúdie ako ďalší významný faktor pridali aj vplyv globálneho otepľovania. Topenie polárnych ľadovcov spôsobuje redistribúciu hmoty od pólov k rovníku, čím sa výrazne ovplyvňuje moment zotrvačnosti planéty a tým aj jej rotácia.

Klimatická zmena však podľa vedcov paradoxne zrýchľovaniu rotácie Zeme zabraňuje. Podľa výskumu publikovaného v Nature by bez tohto klimatického efektu bola nutnosť tzv. negatívnej sekundy potrebná už podstatne skôr.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP