Tím vedcov z Národného urýchľovačového laboratória SLAC v Kalifornii pokračuje s vývojom najväčšieho fotoaparátu na svete, ktorý sa stane súčasťou pripravovaného observatória Vera C. Rubin v Čile. Výskumníci s ním najnovšie zhotovili aj testovacie snímky, ktorých objektom bola prekvapivo odroda brokolice, píše Futurism.
Bude snímať oblohu, zatiaľ však fotí zeleninu
Dlho očakávané observatórium Vera C. Rubin v Čile, ktorého spustenie je naplánované na koniec roka 2022, dostane okrem iného aj najväčší digitálny fotoaparát na svete, ktorý v súčasnosti vyvíjajú vedci v kalifornskom Národnom urýchľovačovom laboratóriu SLAC.

Tí nedávno vykonali aj prvé testy, ktorých výsledkom sú neuveriteľné 3200-megapixelové snímky zhotovené 189 senzormi fotoaparátu.
Ako informoval portál NPR, na ich fungovanie je potrebná prevádzková teplota -101 stupňov Celzia a zhotovené snímky sú tak veľké, že by vedci potrebovali 378 obrazoviek s 4K rozlíšením aby zobrazili jednu z nich v plnej veľkosti.
Rozlíšenie fotoaparátu je totiž dostatočne vysoké na to, aby dokázalo zachytiť zachytiť golfovú loptičku zo vzdialenosti viac než 24 kilometrov.

Na otestovanie fotoaparátu vymysleli vedci unikátny dierkový projektor, ktorý pozostáva z kovovej škatuľky s malou dierkou na vrchu a vnútorným osvetlením, aby tak mohli premietnuť obraz objektu v krabici na senzory fotoaparátu bez potreby zaostrovania šošoviek.
„Celá kamera meria približne 4 metre od predného objektívu k zadnej časti, kde máme všetko podporné vybavenie, a má priemer asi 1,5 metra stôp“, uviedol šéf vývoja a testovania fotoaparátu Aaron Roodman.

Začali s jednoduchými objektami, ako napríklad snímka astronómky Very C. Rubinovej, po ktorej je pripravované observatórium pomenované.
Potom však chceli nasnímať niečo opticky náročnejšie, a tak sa rozhodli pre odrodu brokolice Romanesco, ktorá má veľmi špeciálne štruktúrovaný povrch. Tieto snímky ukazujú neuveriteľné detaily, ktoré je kamera schopná zachytiť.

Napriek určitému oneskoreniu termínu dokončenia observatória, ktoré spôsobila prebiehajúca pandémia koronavísuru, by mal byť fotoaparát pripravený včas a koncom roka 2022 prinášať astronómom úžasné snímky oblohy.
Ihneď po spustení prevádzky začne veľký výskum
Spustenie observatória Vera C. Rubin je naplánované na koniec roka 2022, kedy zároveň začne s rozsiahlym desaťročným prieskumom južnej oblohy s názvom Legacy Survey of Space and Time (LSST).
Vedci tvrdia, že observatórium Rubin bude neuveriteľne citlivé a aj preto bude jeho prieskum zameraný na odhalenie povahy tajomnej temnej energie a hmoty či na sledovanie nebezpečných asteroidov.
Údaje z LSST pozorovaní by mali tiež potvrdiť alebo vylúčiť vedcami diskutovanú hypotézu, podľa ktorej ukrýva okraj našej slnečnej sústavy čiernu dieru o veľkosti grapefruitu, ktorá bola doteraz považovaná za stále nepotvrdenú „Planétu 9“.
Vesmír a veda

Magický jav. Vedci objavili blesky, ktoré šľahajú opačným smerom, ich správanie je stále plné prekvapení

Kreuje ľudstvo svoju záhubu? Superinteligentnú AI nebudeme vedieť kontrolovať, dokonca ju ani nepochopíme

Prelomová „špongia“. Vzduch premení na pitnú vodu, za deň zvládne takmer 20 litrov

AKTUÁLNE Naživo: Falcon 9 zlomil svetový rekord, vyštartoval s vyše 140 satelitmi
